Po raz szesnasty rozstrzygnięto konkurs „Mieszkalnictwo przyszłości”. W rywalizacji udział wzięli studenci wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Komisja konkursowa przyznała 6 równorzędnych wyróżnień. Nagrody wręczył Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.
Przedmiotem konkursu było zaproponowanie wizji ukształtowania zespołów mieszkaniowych, zarówno w skali urbanistycznej jak i architektonicznej, na obszarze wybranym z puli pięciu tematów konkursowych. Przy projektowaniu należało wziąć pod uwagę zróżnicowanie oferty mieszkaniowej, przy jednoczesnym kształtowaniu kompletnych struktur miejskich z udziałem niezbędnej infrastruktury i kreowaniu powiązań z terenami sąsiadującymi.
– Studenci i studentki II roku architektury stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania osiedli przyszłości. Miejsc, które nie tylko zaspokajają różnorodne potrzeby mieszkaniowe, ale też idealnie wpasowują się w tkankę miejską, tworząc harmonijne połączenia z otaczającymi terenami. Z pośród zgłoszonych prac, jury wyróżniło 6 najlepszych projektów! Gratulacje dla wszystkich za kreatywne podejście i śmiałe wizje – mówił prezydent Piotr Grzelak.
W konkursie wzięło udział 38 zespołów projektowych. Do oceny prac powołano sąd konkursowy w składzie:
- dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis, prof. PW
- prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens
- dr inż. arch. Bartosz Macikowski
- arch. Paweł Majkusiak
- arch. Zbigniew Maćków
- arch. Edyta Damszel-Turek
- arch. Zbigniew Maćków – przewodniczący komisji konkursowej
Wyniki tegorocznego konkursu
Praca nr 4 | „Agenda”
Zespół w składzie:
- Patrycja Terlecka
- Albert Suszek
Praca nr 4 zasługuje na uznanie dzięki kompleksowemu podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej, uwzględniającemu zarówno aspekty kompozycyjne, funkcjonalne, jak i ekologiczne.
Praca nr 8 | „Urban Village”
Zespół w składzie:
- Anna Gawrych
- Anastasiya Fiarkovich
Praca nr 8 zasługuje na uznanie za twórcze podejście do złożonej tożsamości miejsca, położonego na styku historycznego Śródmieścia Gdańska oraz Oruni. Projekt odznacza się szacunkiem dla naturalnych uwarunkowań terenu, w tym układu wodnego, co nadaje mu szczególną wartość w kontekście integracji z otaczającą przyrodą.
Praca nr 15 |„Naturalnie > mieszkaj”
Zespół w składzie:
- Dominika Czyrnek
- Mateusz Łańcucki
Praca nr 15 wyróżnia się spójnym i czytelnym układem urbanistycznym, który harmonijnie łączy różnorodne potrzeby funkcjonalne – takie jak komunikacja, rekreacja oraz usługi – z estetyczną i logiczną kompozycją przestrzenną. Projekt wyróżnia się przemyślanym rozmieszczeniem budynków, które tworzą jasne i zielone wnętrza urbanistyczne, zapewniając mieszkańcom półprywatne przestrzenie wspólne sprzyjające integracji i rekreacji.
Praca nr 20 | „Zone 36”
Zespół w składzie:
- Sabina Barczyk
- Gabriela Cichy
Praca nr 20 zasługuje na uznanie za klasyczne, a jednocześnie nowoczesne podejście do projektowania przestrzeni miejskiej. Układ urbanistyczny charakteryzuje się wyraźnie zarysowanymi osiami kompozycyjnymi, które harmonijnie łączą projektowany obszar z otaczającą zabudową.
Praca nr 24 | „Kropla z morza potrzeb”
Zespół w składzie:
- Jan Stemplewski
- Zofia Piwońska
Praca nr 24 zasługuje na uznanie za propozycję czytelnego i przemyślanego układu urbanistycznego, w którym wyraźnie oddzielono przestrzenie publiczne od prywatnych, co odzwierciedla zamiar zapewnienia wysokiej jakości środowiska mieszkaniowego sprzyjającego rozwojowi życia społecznego.
Praca nr 37 | „Osiedle przystań”
Zespół w składzie:
- Aleksandra Drobińska
- Zuzanna Droździk
Praca zasługuje na uznanie za propozycję spójnego i czytelnego układu urbanistycznego, który kreuje zrównoważoną przestrzeń miejską z pełnym zakresem funkcji – mieszkaniowych, usługowych, rekreacyjnych oraz miejsc pracy. Projekt w umiejętny sposób łączy projektowane osiedle z istniejącym otoczeniem, tworząc harmonijny i zróżnicowany układ przestrzenny, który odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności.
Szczegółowy opis prac na stronie gdansk.pl
Konkurs dla studentów
Konkursy architektoniczno-urbanistyczne organizowane są w ramach współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku, a Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Tematyka konkursów, choć za każdym razem inna, posiada wspólny mianownik. Wybór tematu dyktowany jest chęcią uzyskania pogłębionej analizy urbanistycznej poprzedzającej działania inwestycyjne w problematycznych obszarach miasta. Ten swoisty poligon projektowy jakim jest konkurs studencki pozwala przyszłym architektom sprawdzić swoje umiejętności w rozwiązywaniu realnych problemów, a Miasto, współorganizator konkursu, zyskuje bardzo ciekawe analizy i wnioski, które może później wykorzystać do korekty własnych założeń urbanistycznych lub inwestycyjnych.
Konkurs organizowany jest co roku dla studentów studiów magisterskich Wydziału Architektury PG.Miasto dokonuje wyboru tematu konkursu i przygotowuje materiały do projektowania. Studenci przygotowują projekty pod opieką merytoryczną swoich wykładowców w ramach zajęć uczelnianych. Rozstrzygnięcia konkursu dokonuje komisja złożona w połowie z sędziów wskazanych przez Biuro Architekta Miasta (wcześniej Wydziału Urbanistyki i architektury UMG) w połowie zaś z sędziów reprezentujących Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku