Polskie Państwo Podziemne walczyło z okupantami, miało rozbudowany wywiad, a także prowadziło działalność informacyjną. 27 września minie 85 lat od utworzenia tych tajnych struktur naszego państwa. Z tej okazji w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.
Polskie Państwo Podziemne działało podczas II wojny światowej na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Wszystko zaczęło się pod koniec września 1939 roku, kiedy w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września. SZP przekształcono później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Celem organizacji była walka o odzyskanie niepodległości. Ponadto Polskiemu Państwu Podziemnemu zależało też na przygotowaniu i przeprowadzeniu zwycięskiego powstania powszechnego.
27 września przypada 85. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Gdynia upamiętni to ważne wydarzenie. O godz. 10:00 przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki odbędą się oficjalne rocznicowe uroczystości. Wezmą w nich udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.
Obchody rozpoczną się od odegrania hymnu państwowego. Następnie zaplanowano okolicznościowe przemówienia i wspólną modlitwę. Na koniec uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
Wydarzenie będzie połączone z ceremonią pasowania na ucznia pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 26.
Karolina Szypelt
UM Gdynia