Parkrun Polska zapowiada rekordową frekwencję na 20-lecie biegowej inicjatywy. Z okazji jubileuszu organizatorzy nie tylko chcą pobić dotychczasowy rekord wynoszący 8 329 osób, ale i przebić granicę 10 000 uczestników! Swój początek biegowa historia w Polsce miała miejsce… w Gdyni!
- Bicie rekordu na 20-lecie 5 października
- Celem jest 10 000 uczestników na wszystkich trasach w kraju
- Parkrun w Polsce wystartował w Gdyni
Aktywna inicjatywa dla każdego
Parkrun to ogólnoświatowe, popularne, bezpłatne wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć weekend w sposób aktywny, niezależnie od doświadczenia czy formy. Trasę długości 5 kilometrów można przebiec, przetruchtać lub przemaszerować, także z kijkami nordic walking, można więc pokusić się o stwierdzenie, że to wyjątkowo uniwersalna inicjatywa dla każdego, komu bliska jest aktywność fizyczna. Nie obowiązują żadne limity czasu i nikt nie kończy jako ostatni, ponieważ na końcu metę zawsze przekracza specjalnie do tego wyznaczony wolontariusz.
Jubileusz z przytupem
W październiku obchodzona będzie 20. rocznica powstania parkrunu. Z tej okazji 5 października 2024 roku parkrun Polska organizuje akcję pobicia rekordu frekwencji i zgromadzenia na wszystkich 97 krajowych trasach co najmniej 10 000 uczestników – maszerujących, biegających i pomagających w organizacji spotkań. Dotychczasowy najlepszy rezultat to 8 329 osób podczas tegorocznych parkrunów wielkanocnych.
W przypadku Gdyni są dwa ważne dodatkowe powody do udziału w parkrunie i przyłączenia się do akcji. Dokładnie tego dnia przypada bowiem jubileuszowy 600. bieg. Kolejnym argumentem jest fakt, że będzie on miał charakter urodzinowy – to właśnie w październiku 2011 parkrun Gdynia zainaugurował swoją działalność będąc pierwszą lokalizacją w naszym kraju.
Na początku była… Gdynia
To właśnie Gdynia 15 października 2011 roku była pierwszą lokalizacją tej inicjatywy w Polsce i od ponad 11 lat jest aktywną częścią globalnej inicjatywy o tej samej nazwie, której celem jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród mieszkańców. Do tej pory w parkrun Gdynia wzięło udział ponad 5,7 tysiąca osób, którzy pokonali trasę blisko ponad 58 tysięcy razy!
Obecnie uczestnicy mogą maszerować, biegać lub pomagać w organizacji spotkań w 97 lokalizacjach w całym kraju. W 2023 roku parkrun Polska odnotował ponad 243 000 przekroczeń mety i ponad 52 500 wolontariatów. Oznacza to, że parkrun jest jednym z największych wydarzeń w Polsce, obok takich imprez jak Wings for Life czy Bieg Niepodległości w Warszawie.
W Polsce społeczność parkrun stale rośnie: co tydzień rejestruje się około 400 nowych uczestników, a w każdą sobotę w spotkaniach bierze udział prawie 6 000 osób. Od momentu powstania w październiku 2011 roku parkrun Polska odnotował ponad 156 000 rejestracji, ponad 1 490 000 przekroczeń mety i ponad 262 000 wolontariatów w 97 lokalizacjach w całym kraju.
Wyspiarskie korzenie
Parkrun powstał w 2004 roku z inicjatywy Paula Sintona-Hewitta w Bushy Park w Londynie. Pierwszego dnia na metę dotarło 13 uczestników wspieranych przez 5 wolontariuszy. Od tego czasu prawie 9,5 miliona osób na całym świecie zarejestrowało się w systemie parkrun, a ponad pół miliona osób zgłosiło się do pomocy przy organizacji spotkań. 20 lat później wydarzenia parkrunowe odbywają się w ponad 2550 lokalizacjach w 22 krajach, a co sobotę bierze w nich udział ponad 370 000 osób.
Jak dołączyć?
Udział jest bardzo prosty: trzeba się jednorazowo i bezpłatnie zarejestrować na stronie internetowej (www.parkrun.pl/register/), żeby otrzymać indywidualny kod uczestnika parkrun. Ten kod umożliwia udział w parkrun w dowolnej lokalizacji na świecie.
Potem wystarczy dołączyć w dowolnej z lokalizacji, z których najmocniej polecamy cosobotnie spotkania na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego.
Szczegółowe informacje na temat gdyńskiej lokalizacji parkrun dostępne są pod adresem www.parkrun.pl/gdynia oraz na stronie Facebook: www.facebook.com/parkrunGdynia.
Marek Urbaniak
UM Gdynia