W poniedziałek, 2 września w szkołach i przedszkolach wybrzmiał pierwszy dzwonek. Tym samym nowy rok szkolnym szkolny rozpoczęło ponad 91 tysięcy uczniów i przedszkolaków z gdańskich placówek samorządowych i niesamorządowych.
Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Oddziałami Integracyjnymi. Prezydent Gdańska będzie też obecna podczas jutrzejszego rozpoczęcia roku szkolnego w Przedszkolu nr 83 „Kolorowe kredki”.
– Wasza szkoła jest pięknie położona, ma wspaniałą infrastrukturę sportową, ale najważniejsze, że ma wspaniałą kadrę pedagogiczną. Tym, którzy rozpoczynają ten kolejny rok szkolny życzę dużo energii, umacniania więzi międzyludzkich, przyjaźni, tego żebyście mieli otwarte głowy. To, co wypakujecie do plecaka teraz, będzie procentowało przez całe Wasze życie – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Kochani nauczyciele, pracownicy obsługi administracyjnej przed Wami różne wyzwania i trudności. Życzę Wam otwartości na potrzeby uczniów i żebyście w rodzicach mieli wspaniałych partnerów do tworzenia wspólnoty szkolnej.
Prezydent przekazała uczniom zestaw książek oraz nowe piłki na zajęcia wychowania fizycznego. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Gdańsku tworzy Przedszkole nr 44, Szkoła Podstawowa nr 18 i XXIII Liceum Ogólnokształcące. W placówce od nowego roku będzie się uczyć łącznie 735 uczniów i przedszkolaków.
Prawa dzieci i młodzieży
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania w pierwszym dniu roku szkolnego odwiedziła Szkolę Podstawową nr 21 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta oraz Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego. W obu placówkach podkreślała jak ważne są prawa dzieci i młodzieży.
– Każde dziecko ma prawo do tego, żeby przyjść do szkoły i się uczyć. Może się zdarzyć, że w tym roku do szkoły przyjdą nowe dzieci, których się jeszcze nie spodziewamy. Wiem, że jesteście w stanie zapraszać do swojej społeczności i wspierać w niej nowe dzieci – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Chciałabym, żebyście budzili w sobie ciekawość świata. To ciekawość, która cały czas zachęca do zadawania pytań i pobudza do dyskusji. Wspierajcie się wzajemnie w tej ciekawości, twórzcie warunki do odkrywania świata. Życzę Wam wspaniałego nowego roku szkolnego, wszystkiego dobrego i spełnienia marzeń, również edukacyjnych.
Książka dobra na wszystko
Na wydarzeniu związanym z rozpoczęciem roku szkolnego w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym obecny był Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. Uroczystość zorganizowana została w bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.
– Chciałbym podziękować, że spotykamy się dzisiaj w bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Książka dla prezydenta Adamowicza, poza rodziną, była centrum wszechświata. Tą miłością do książek bardzo często starał się zarażać. Pierwszą książką którą otrzymałem od szefa była “Samotna gra w kręgle” Roberta Putnama. Definiuje ona w sposób socjologiczny pojęcie kapitału społecznego. Kapitał społeczny to jest zaufanie, to jest relacja, ale to też jest aktywność – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. – Tego chciałbym Wam serdecznie życzyć, byście byli aktywni byście budowali między sobą zaufanie, bo to podstawa wzajemnego rozwoju. Kolekcjonujcie wszystkie wspomnienia, ponieważ okres bycia w liceum to jeden z najpiękniejszych momentów, który nas kształtuje na resztę życia.
Nad edukacją, opieką i wychowaniem dzieci czuwać będą pedagodzy, pracownicy administracji i obsługi oraz 158 dyrektorów placówek. Jeśli chodzi o liczby, to gdańskie szkoły i przedszkola to 8934 etaty pedagogiczne i ponad 3013 etatów pracowników administracji i obsługi.
Z dniem 1 września br. gdańską sieć oświatową tworzy 510 placówek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, a wśród nich 209 jednostek samorządowych. Łącznie w Gdańsku znajduje się m.in. 257 przedszkoli, 113 szkół podstawowych, 50 liceów czy 17 techników.
Bezpłatne przejazdy komunikacją dla uczniów z Gdańska
Rodzicom przypominamy, że jeśli chcą, aby ich dzieci podróżowały bezpłatnie autobusami i tramwajami muszą przedłużyć pakiet na karcie mieszkańca. Do 30 września konieczne jest przedstawienie zaktualizowanej legitymacji szkolnej dziecka, tzn. legitymacji z pieczątką ważności do 30 września 2025. Najlepiej zrobić to przez stronę internetową Karty Mieszkańca Gdańska, zalogować się do swojego konta i dodać Pakiet Bezpłatnych Przejazdów 2024/2025.
Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl