Za nami wizyta studyjna absolwentów japońskiego programu rejsów dobrej woli dla młodych ludzi. Młodzież z całego świata odwiedziła szczególne miejsca w Gdyni, które wskazują na jej związek z morzem, historią i promują zrównoważony rozwój. Pobyt w naszym mieście zakończyło spotkanie z udziałem wiceprezydent Oktawii Gorzeńskiej, polityków, dyplomatów, przedstawicieli firm i centrum nauki.
Od 31 lipca do 2 sierpnia uczestnicy z całego świata, m.in. z Japonii, Australii i Meksyku, mogli obejrzeć ikony Trójmiasta, takie jak Muzeum Emigracji, Stocznię Crist, Centrum Nauki Experyment czy malownicze kamienice Gdańska. W ramach promocji różnorodności i wielokulturowości mieli też szansę skosztować polskiej kuchni i doświadczyć legendarnej polskiej gościnności.
Ten intensywny czas zakończyło przyjęcie, które zorganizowali członkowie stowarzyszenia Ship for World Youth Polska. Nie zabrakło arcydzieł polskiej muzyki, które zagrał finalista konkursu chopinowskiego Maksym Rzemiński. Ciepłe słowa do uczestników skierowała też Oktawia Gorzeńska, która życzyła uczestnikom dobrego czasu i wyraziła nadzieję, że ich czas w Polsce był owocny. Obecny był także Daisuke Yamashita – dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce, który odczytał obecnym list od Ambasadora Japonii w Polsce – Akia Miyajimy.
– Young people are the future of the world. I sincerely hope that participants of the uncoming edition of the SWY Program will gain new insight on Japan and use this opportunity to create strong bonds with their counterparts from other countries. For those who have already participated in the SWY program, I sincerely hope that they will keep the memories, experiences and contacts they have gained from the SWY program and continue to play an important role in society. (Młodzi ludzie są przyszłością świata. Mam szczerą nadzieję, że uczestnicy nadchodzącej edycji programu SWY zyskają nowe spojrzenie na Japonię i wykorzystają tę okazję do stworzenia trwałych więzi z uczestnikami z innych krajów. Mam też szczerą nadzieję, że ci, którzy już uczestniczyli w programie SWY, zachowają wspomnienia, doświadczenia i kontakty, które zdobyli dzięki programowi SWY, i nadal będą angażować się społecznie. (Młodzi ludzie są przyszłością świata. Mam szczerą nadzieję, że uczestnicy nadchodzącej edycji programu SWY zyskają nowe spojrzenie na Japonię i wykorzystają tę okazję do stworzenia trwałych więzi z uczestnikami z innych krajów. Mam też szczerą nadzieję, że ci, którzy już uczestniczyli w programie SWY, zachowają wspomnienia, doświadczenia i kontakty, które zdobyli dzięki programowi SWY, i nadal będą angażować się społecznie) – mówił Daisuke Yamashita.
Wydarzenie pod hasłem Pre-assembly Program poprzedza tegoroczny zjazd Global Assembly, który odbywa się w Sztokholmie.
Program Ship for World Youth (SWY) to program japońskiego programu rejsów dobrej woli dla młodych ludzi, który rozpoczął się w 1967 roku jako jeden z projektów pamiątkowych z okazji stulecia japońskiej rewolucji. Od 1988 roku trwa wymiana młodzieży. Inicjatywa angażuje młodzież z Japonii i krajów z całego świata. Ma uczyć postaw obywatelskich, uwrażliwiać na problemy społeczne i rozwijać ciekawość innych kultur. Od uczestników oczekuje się, że po jego zakończeniu nadal będą angażować się społecznie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem w Polsce objęła prezydent Aleksandra Kosiorek.
Karolina Szypelt
UM Gdynia