Widowiskowe zawody oraz pokazy strażackie w Świbnie, historyczny festiwal i rekonstrukcje potyczek wojskowych w Twierdzy Wisłoujście, a może muzyka klasyczna w altanie Parku Oliwskiego? Pierwszy weekend lipca obfituje w różnorodne atrakcje dla całych rodzin.
Udział w zbliżających się wydarzeniach to świetna okazja do spędzenia czasu z bliskimi, integracji lokalnej społeczności oraz poszerzenia swojej wiedzy. Od sportowych rywalizacji strażackich, przez koncerty muzyczne, po pokazy historyczne – każdy znajdzie coś dla siebie.
Świbnieńskie Lato 2024. Zawody strażackie, muzyka i zabawy dla dzieci
Świbnieńskie Lato to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wakacyjnych imprez na Wyspie Sobieszewskiej. Wydarzenie odbędzie się 6 lipca, w godz. 11.00 – 21.00 przy przeprawie promowej w Świbnie. W programie znalazły zawody sportowo-pożarnicze, podczas których będzie można podejrzeć zespoły Ochotniczych Straży Pożarnych w akcji, zabawy, konkursy i atrakcje dla dzieci oraz muzyczna impreza z zespołami i DJ-em dla dorosłych.
Program XXXIII Świbnieńskiego Lata
Sobota, 6 lipca 2024 r.
- 11.00 – 13.00 Zawody Sportowo-Pożarnicze o puchar prezydenta Gdańska (seniorzy) oraz puchar Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku (młodzież)
- 12.00 – 17.00 Blok zabaw dla dzieci, teatrzyk, konkursy, gry i zabawy, występy zespołu Bravo Band, pokazy strażackie i wodne, przejażdżki konne.
- 17.00 Otwarty turniej piłki nożnej o puchar Prezesa OSP Gdańsk Świbno dla pań i panów
- 17.00 – 18.30 Koncert zespołu Moody Band
- 18.30 – 19.00 Konkurs wiedzy na temat Wyspy Sobieszewskiej
- 19.00 – 20.30 Koncert gwiazdy wieczoru Marco Boccino
- 21.00 – Zabawa z DJ-em do rana
Organizatorem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk Świbno.
Ze szczegółami można zapoznać się w osobnym komunikacie prasowym.
Festiwal historyczny Wisłoujście 1628
Muzeum Gdańska zaprasza w sobotę, 6 lipca na festiwal historyczny w Twierdzy Wisłoujście. W fortyfikacji widzowie spotkają wojska z okresu XVII-wieku, zobaczą serię potyczek oddziałów oraz poznają rzemieślników, którzy wprowadzą w tajniki wykonywanych przez nich zawodów. Wydarzenie zaplanowano w godz. 10.00-18.00. Tego dnia w Twierdzy będzie obowiązywał okazjonalny bilet.
Szczególnie warto obejrzeć widowiskowe zmagania formacji wojskowych okresu XVII-wieku, które odbędą się o godz. 13.30, 15.30 i 17.30 na Szańcu Wschodnim. Potyczki realizowane będą przez formacje różnego typu, m.in. rajtarzy, szwedzcy muszkieterzy, Lipkowie, czyli Tatarzy, a międzynarodowy koloryt uzupełnią gdańskie roty piechoty z pikami oraz muszkietami.
Rodziny odwiedzające fortyfikację będą mogły wziąć także udział w grze terenowej, w której do wygrania będą gry planszowe.
Szczegółowe informacje można znaleźć na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.
Muzyka w altanie: goście Polskiego Chóru Kameralnego
Park Oliwski już po raz dwudziesty ósmy w lipcu ożyje dźwiękami muzyki! W każdą sobotę o godzinie 12.00 w urokliwej altanie odbędą się koncerty w ramach cyklu „Muzyka w altanie: goście Polskiego Chóru Kameralnego”. Ten letni festiwal to doskonała okazja, aby spędzić sobotnie popołudnia w otoczeniu przyrody i cieszyć się pięknem muzyki na żywo. Pierwszy koncert już 6 lipca.
Tegoroczna edycja przeniesie słuchaczy w świat muzyki ludowej, folkowej i tradycyjnej, prezentując różnorodność i bogactwo polskiej i światowej kultury muzycznej. Każdy koncert to unikalna podróż przez melodie, rytmy i emocje, które od wieków towarzyszyły nam w codziennym życiu i świętowaniu.
Program cyklu:
- 6 lipca: Marta Różańska (obój), Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) – wykonają utwory Piazzolli, Bizeta oraz Morricone.
- 13 lipca: Natalia Egielman (flet), Dariusz Egielman (flet), Izabela Paszkiewicz-Ginter (akompaniament) – w repertuarze znajdą się kompozycje Chopina, Zgrai, Szałowskiego i Danziego.
- 20 lipca: Kapela od 100 dni – śpiew, skrzypce, basy, bębenek, tancerze – zaprezentują tradycyjną muzykę kaszubską, łowicką, radomską i suwalską.
- 27 lipca: Akademia Głosów Tradycji – wykonają polskie pieśni tradycyjne związane z cyklem rocznym.
Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości
W niedzielę, 7 lipca, w amfiteatrze ORANA w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene przy ul. Raduńskiej 44A odbędzie się festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. W godz. 11.00-14.00 zaplanowano animacje dla dzieci: malowanie twarzy, bańki mydlane, warsztaty z teatrologii, warsztaty rękodzieła, dmuchańce i stoiska z atrakcjami dla dzieci. O godz. 12.00 będzie można obejrzeć spektakl teatrzyku dla dzieci, a zaraz po nim występy artystyczne: pokazy baletu oraz akrobacji. O godz. 14.00 odbędzie się koncert z cyklu Oruńskie Koncerty Kameralne „Pod niebem Paryża i słońcem Toscani”.
Organizatorami wydarzenia są: Spółdzielnia Mieszkaniowa „POŁUDNIE”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „ORUNIA”, Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Gdański Archipelag Kultury oraz Pomorski Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni.
W 1923 roku Międzynarodowy Związek Spółdzielczy proklamował obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w każdą pierwszą sobotę lipca. Obchody miały stać się okazją do zwiększenia na świecie świadomości na temat spółdzielni i promowania spółdzielczych ideałów międzynarodowej solidarności ideałów międzynarodowej solidarności, efektywności ekonomicznej, równości i pokoju. Celem obchodów było także rozwijanie i wzmacnianie partnerskich stosunków pomiędzy światowym ruchem spółdzielczym a innymi stronami – rządami, samorządami i organizacjami międzynarodowymi. W Polsce Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest od 1925 roku. W 1995 roku Sejm RP proklamował 1 lipca Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości.* za krs.org.pl.
Szczegóły na: Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości – SM ORUNIA
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. Bartosz Bańka