Gdańsk ponownie zawitał do Wilna

Wilno i Gdańsk łączą zarówno doświadczenia historyczne, jak i kulturowe. Swoją przyjaźń i ponad 25-letnie partnerstwo miasta umacniają poprzez szczególną tradycję – coroczny festiwal. Dni Gdańska w Wilnie trwały od 31 maja do 2 czerwca. Była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania kultury naszego regionu i dorobku gdańskich artystów.

Nasze miasto w Wilnie reprezentował m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, radni Miasta Gdańska: Andrzej Kowalczys i Maximilian Kieturakis, Barbara Frydrych, dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury UMG, dyrektorzy miejskich instytucji kultury: Monika Dylewska-Libera z Gdańskiego Archipelagu Kultury, Michał Derlatka z Miejskiego Teatru Miniatura i Marek Więcławek z Cappelli Gedanensis oraz Bożena Kisiel prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski.

– Podczas wizyty w ramach Festiwalu Gdańsk w Wilnie mieliśmy okazję obserwować, jak silne więzi łączą nasze społeczności. Ponad 25-letnia współpraca między Gdańskiem a Wilnem nie tylko wzbogaca nasze miasta kulturalnie, ale także wzmacnia partnerstwo – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Jestem dumny, że możemy kontynuować tę tradycję i budować jeszcze głębsze relacje na przyszłość.

W programie wizyty znalazło się spotkanie z wicemerami, Simoną Bieliune i Andriusem Grigonisem, podczas którego omawiane były wspólne projekty i samorządowe doświadczenia. Bogata była także część artystyczna festiwalu. Wileński kościół św. Katarzyny wypełnił się po brzegi podczas koncertu Cappelli Gedanensis, a w Centrum Kultury w Nowej Wilejce  najmłodsza widownia mogła oglądać spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura. W Inkubatorze Sztuki na Zarzeczu odbył się wernisaż stworzonej we współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury wystawy „Erozja i początek” autorstwa gdańskich artystek: Wioli Ujazdowskiej i Agnieszki Piaseckiej. Wystawa opiera się na głębokiej relacji między utratą i tworzeniem, erozją i transformacją na tle zmieniającego się i pełnego niepewności świata.

Jesienią odbędzie się Festiwal Wilno w Gdańsku. Wydarzenia zaplanowano na początek października.

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Poprzedni artykułOstatni sprawdzian Biało-Czerwonych
Następny artykułUrząd Miejski na kampusach
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze