Gdański Fundusz Filmowy ogłasza 2. edycję konkursu scenariuszowego Gdansk Script. Organizatorzy czekają na scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych oraz konceptów seriali powiązanych z Gdańskiem. W puli nagród jest 50 000 zł. Wnioski przyjmowane są od 16 maja do 31 lipca 2024 r. Partnerami tegorocznej edycji są: Crew United oraz Atelier Scenariuszowe wspierane przez Canal +.
Gdansk Script jest konkursem scenariuszowym skierowanym do scenarzystów i scenarzystek, także tych rozpoczynających swoją karierę. Konkurs ma charakter ogólnopolski, ale szczególnie zachęcamy do aplikowania twórczynie i twórców z Gdańska. Zgłoszone scenariusze muszą być osadzone w Gdańsku przez akcję, bohaterów czy historię oraz takie, na podstawie których nie rozpoczęto jeszcze realizacji filmu oraz nie został im przyznany budżet produkcyjny ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
– Gdański Fundusz Filmowy wspiera producentów i producentki filmowe, a od poprzedniego roku także scenarzystów i scenarzystki. Niesieni sukcesem i wysokim poziomem zgłoszonych tekstów w ubiegłorocznej edycji, chcemy poznać kolejne historie, które wyrastać będą z Gdańska – mówi Barbara Sroka, p.o. dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej. – Nasze miasto zachwyca różnorodnością, bogatą architekturą i krajobrazami – może stać się wspaniałym elementem fabularnej opowieści. Czekamy z niecierpliwością na zgłoszenia.
W 1. edycji konkursu Gdansk Script zgłoszonych zostało 88 tekstów. Laureatami i laureatkami zostali: w kategorii scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego:
- Pierwsza nagroda: Andrzej Mańkowski za scenariusz „B-Boy. Historia Cetowego”,
- Druga nagroda: Beata Waszkiewicz-Kowalewska za scenariusz „To jest Maria”,
- Trzecia nagroda: Łukasz Kasprzykowski i Lynn Kucharczyk za scenariusz „Pogrzeb jutro, a śmierć nie przyszła”.
- Wyróżnienie od Instytutu Kultury Miejskiej: Paulina Reiter za scenariusz „Pierwsza fala”.
W kategorii koncept serialu:
- Pierwsza nagroda: Bartosz Kozera za koncept „Lato ’87”,
- Druga nagroda: Natalia Wichrowska i Magdalena Wichrowska za koncept „Mówiąc mimochodem”,
- Trzecia nagroda: Mariusz Babicki za koncept „Sexy Taxi”.
Kryteria zgłoszeń
Scenariusze zgłaszane do konkursu muszą być napisane w języku polskim oraz sformatowane zgodne z profesjonalnymi standardami zapisu scenariusza filmowego. W przypadku konceptu serialu wymagane jest przygotowanie streszczenia fabuły oraz scenariuszy dwóch odcinków.
Nagrody Gdansk Script 2024
– Punktem wyjścia konkursu scenariuszowego Gdansk Script jest utworzenie ścieżki rozwoju projektów filmowych już od etapu draftu scenariusza. Zdobycie nagrody w naszym konkursie bez wątpienia ułatwia twórczyniom i twórcom pozyskać producenta/tkę, a także wsparcie finansowe – mówi Marta Niewiadomska, Koordynatorka Gdańskiego Funduszu Filmowego. – Dodatkowo jeśli na podstawie nagrodzonego przez nas scenariusza rozpocznie się produkcja filmu, taki projekt ma szansę ubiegać się o wkład koprodukcyjny w ramach konkursu na produkcję filmową GFF.
Spośród finalistów/finalistek operator konkursu, Instytut Kultury Miejskiej, wyłoni laureatów/laureatki w obu kategoriach (scenariusz filmu fabularnego oraz koncept serialu), którym przyzna następujące nagrody pieniężne:
- Nagroda Główna – 15 000 zł
- Druga Nagroda – 7 000 zł
- Trzecia Nagroda – 3 000 zł
Nagrody od Partnerów
Atelier Scenariuszowe wspierane przez Canal + przekaże laureatowi/laureatce obu kategorii nagrodę w postaci profesjonalnej konsultacji scenariuszowej zgłoszonego tekstu. Umożliwi to dalszą pracę nad projektem pod okiem autorytetów ze środowiska scenopisarskiego.
Wśród finałowej szóstki, członkinie zespołu Crew United przyznają dodatkową nagrodę dla Najlepszego Scenariusza/Konceptu serialu w konkursie. Nagrodę stanowi 5-letnia subskrypcja premium na platformie networkingowej Crew United i konsultacja w zakresie tworzenia efektywnego profilu oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów w celu rozwoju kariery filmowej.
Jury konkursu Gdansk Script 2024
Zgłoszone scenariusze/koncepty seriali, które przejdą wstępną selekcję, oceni Jury powołane przez Operatora (Instytut Kultury Miejskiej). W jego skład wejdą: filmowcy/filmowczynie, scenarzyści/scenarzystki, przedstawiciele/przedstawicielki branży i kultury filmowej, przedstawiciele/przedstawicielki Prezydenta Miasta Gdańska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, członkowie i członkinie Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, przedstawicielki Instytutu Kultury Miejskiej, przedstawiciele/przedstawicielki lokalnego środowiska akademickiego, specjalizujący/a się w dziedzinie filmoznawstwa lub produkcji filmowej oraz członkinie Crew United.
Składanie wniosków
Aplikacje przyjmowane są od 16 maja do 31 lipca 2024 r. Regulamin Konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz inne załączniki dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Funduszu Filmowego.
Karolina Zabrocka
Instytut Kultury Miejskiej
mat. Instytut Kultury Miejskiej