7 maja odbyła się pierwsza sesja, która rozpoczęła IX kadencję Rady Miasta Gdyni. Podczas obrad zaprzysiężono nowych radnych i prezydentkę Gdyni – Aleksandrę Kosiorek. Poznaliśmy również nazwiska wiceprezydentów, przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miasta Gdyni.
We wtorek, 7 maja o godz. 12.00 w sali obrad Urzędu Miasta Gdyni odbyła się pierwsza sesja IX kadencji. Wśród gości pojawili się m.in. wicewojewoda pomorski Emil Rojek, posłanki Katarzyna Ueberhan i Wioleta Tomczak oraz poseł Marcin Horała. Sesję prowadziła Joanna Zielińska, zgodnie z zasadą, że pierwsze obrady nowej kadencji otwiera najstarszy wiekiem radny na sali.
26 radnych (nieobecna Małgorzata Wójcik) odebrało z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Artura Wentlanda zaświadczenia o wyborze na radnego. Potem złożyli uroczyste ślubowanie.
Następnie zaświadczenia o wyborze na prezydenta miasta otrzymała Aleksandra Kosiorek, która także złożyła ślubowanie. Nowej prezydentce pogratulował i wręczył kwiaty ustępujący prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
– Czas kampanii i związanych z nią emocji już za nami. A przed nami okres ciężkiej, ale twórczej pracy. Do tej pracy mnie i naszych radnych, wybranych z czterech list komitetów, skierowali gdynianie. Ja ze swojej strony podtrzymuję gotowość do współpracy ze wszystkimi środowiskami, które zasiadają dzisiaj w radzie. Podtrzymuję postulat współpracy i przede wszystkim dialogu z mieszkańcami. Liczę, że wszyscy państwo będziecie ten postulat nieść nie tylko na ustach, ale i w sercach – mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydentka Gdyni.
Nowi wiceprezydenci
Prezydentka poinformowała, że na stanowiska wiceprezydentów Gdyni powołała: Bartłomieja Austena (będzie odpowiedzialny m.in. za obszar inwestycji i szeroko rozumianej polityki gospodarczej) oraz Oktawię Gorzeńską (odpowiedzialną za edukację).
Bartłomiej Austen
Urodzony w 1978 roku w Gdańsku, od szóstego roku życia związany z Gdynią. Od 30 lat mieszkaniec Dąbrowy. Absolwent studiów ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku handlu morskiego. Do momentu objęcia funkcji wiceprezydenta – wieloletni przedsiębiorca. Od 2015 roku był właścicielem firmy Jase Foods, zajmującej się produkcją, eksportem, importem i dystrybucją hurtową mrożonych owoców, warzyw i grzybów do sektora B2B, horeca na rynek polski, ukraiński, europejski i Bliskiego Wschodu. Wcześniej jako dyrektor handlowy przez ponad 10 lat związany z firmą P.P.CH Lodmor S.A. Stały publicysta Liberte! publikujący również w mediach ogólnopolskich jak i lokalnych, głównie w sprawach gospodarczych i podatkowych. W przeszłości członek kilku think thanków gospodarczych. Członek Pracodawców Pomorza. W latach 2015-2018 związany ze środowiskiem Nowoczesna, gdzie był szefem struktur w okręgu gdyńsko-słupskim. Po odejściu ze struktur Nowoczesnej od 2021 roku jeden z założycieli i liderów Gdyńskiego Dialogu. Założyciel Stowarzyszenia Zielona Dabrowa. Z zamiłowania, od czasów nauki w szkole sportowej – sportowiec właśnie. Wciąż aktywny koszykarz, piłkarz, biegacz, dwukrotny maratończyk, snowboardzista, pływak, certyfikowany nurek. Miłośnik zwierząt (pod każdą postacią), głośnej muzyki rockowej (posiadacz kilkuset płyt) i kina i pożeracz książek (szczególnie beletrystyki). Właściciel 12 ha starego sosnowego lasu w Borach Tucholskich. Żonaty.
Oktawia Gorzeńska
Oktawia Gorzeńska przez 19 lat była związana z gdyńską edukacją, pracując jako nauczycielka, a później dyrektorka w Gimnazjum nr 1 w Gdyni. Wspólnie z kadrą pedagogiczną wprowadziła tę szkołę na drogę głębokich zmian. W 2016 roku placówka została wybrana jedną z sześciu polskich szkół z mocą zmieniania świata. W kolejnych latach jako dyrektorka współtworzyła od podstaw 17 LO w Gdyni, a później ZSO 8 – Flagową Szkołę Microsoftu.
W latach 2020-2022 zasiadała w Radzie Programowej i Komitecie Sterującym ogólnopolskiego programu „Szkoła dla innowatora” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie również pełniła rolę doradczyni dyrektorów szkół oraz trenerki trenerów. W roku 2022 na zaproszenie Fundacji Uniwersytet Dzieci opracowała ścieżkę doradczo-szkoleniową dla dyrektorów i wicedyrektorów programu „Dziecko z pasją”, a także stworzyła zespół mentorski. W latach 2022-2023 jako współautorka i koordynatorka była zaangażowana w ogólnopolski projekt Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT realizowany w konsorcjum prowadzonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Celem działania było upowszechnianie idei STEAM w edukacji. W latach 2023-2024 jako dyrektorka akademii 42 Warsaw, współtworzyła tę instytucję w Polsce od podstaw oraz rozwijała jej działalność.
Jako doradczyni dyrektorek i dyrektorów w ogólnopolskich programach, specjalistka od zarządzania zmianą, liderstwa i innowacji, realizuje swoje pasje edukacyjne. Wykłada na studiach podyplomowych m.in. zarządzania oświatą (w Polsce i za granicą), działa w grupach roboczych, prowadzi szkolenia, występuje jako prelegentka, mówiąc o konieczności zmiany edukacji na wydarzeniach TEDx, a także uczestnicząc w panelach m.in. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Jest założycielką Akademii Przywództwa Edukacyjnego, współinicjatorką platformy EduLab oraz ogólnopolskiego ruchu #wiosnaedukacji. Wierzy w wartość edukacji nastawionej na rozwijanie kompetencji, a także sprawczości osób uczących się. Doświadczenia we wdrażaniu zmiany zawarła w książce – warsztatowniku dla nauczycieli, nauczycielek oraz kadry zarządzającej placówkami oświatowymi „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole”. Jest autorką licznych publikacji, blogerką, członkinią grup eksperckich, doradczynią (m.in. Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego).
Jest absolwentką filologii polskiej na UAM w Poznaniu, studiów podyplomowych dramy pedagogicznej, wiedzy o kulturze i zarządzania oświatą oraz programu Leadership Academy for Poland. Za swoje działania na rzecz edukacji została doceniona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także tytułami Eduinspiratora i Jutronautki. Dwukrotnie znalazła się na Liście SPRUC – 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do wzmacniania cyfrowych kompetencji Polaków w latach 2022 i 2023.
W wolnym czasie celebruje podróże dalekie i bliskie, książki przybliżające wielokulturowość, a także jazdę na rowerze. Lubi się uczyć, budować sprawcze zespoły i wspólnie rozwijać inicjatywy zmieniające świat.
Wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących RMG
Kolejnym punktem obrad był wybór przewodniczącego rady miasta. Czteroosobowa komisja skrutacyjna w składzie: Paweł Stolarczyk, Dominik Aziewicz, Łukasz Strzałkowski i Teresa Bysewska, po przeliczeniu głosów poinformowali, że nowym przewodniczącym Rady Miasta Gdyni zostaje Tadeusz Szemiot. Z kolei na wiceprzewodniczących wybrano: Mariolę Śrubarczyk-Cichowską (Koalicja Obywatelska), Jakuba Ubycha (Samorządność) i Ireneusza Trojanowicza (Gdyński Dialog).
Kolejna sesja Rady Miasta Gdyni odbędzie się 29 maja. Pełny porządek obrad można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Magdalena Śliżewska
fot. Karol Stańczak
UM Gdynia