W maju rozpoczyna się rekrutacja do szkół średnich. W Gdyni w tym roku naukę w szkole podstawowej kończyć będzie 1169 ósmoklasistów. Czekają na nich miejsca w 60 oddziałach, które zostaną utworzone w liceach, technikach i szkołach branżowych. Zainteresowanie gdyńskimi szkołami średnimi jest ogromne – co trzeci kandydat nie jest mieszkańcem gminy.
W tym roku szkolnym ósmoklasistów mamy niewielu – to wynik reform sprzed dziewięciu lat, kiedy do szkoły poszły dwa roczniki. W szkołach średnich przygotowano więcej miejsc, ze względu na duże zainteresowanie nauką w Gdyni młodzieży z sąsiednich gmin.
– Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji w życiu każdej osoby – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni. – W naszym mieście mamy wyjątkową ofertę edukacyjną, która przyciąga młodych kandydatów z całego regionu. Różnorodne profile klas oraz bogata paleta zawodów z pewnością pozwolą rozwijać pasje i zainteresowania, co będzie miało wpływ na dalszą ścieżkę edukacyjną, a w przyszłości na karierę zawodową. Jestem przekonany, że w gdyńskich szkołach są klasy o wymarzonych profilach i zawodach, w których nauka będzie nie tylko kolejnym szczeblem edukacji, ale także realizacją planu, jakim jest zdobycie upragnionego zawodu.
W nachodzącym roku w większości gdyńskich liceów planowane są po 3, bądź 4 klasy pierwsze, wyjątkiem jest VII LO, w którym będą dwie klasy. Tylko w jednym III Liceum Ogólnokształcącym można się uczyć w klasie kończącej się międzynarodową maturą. Dwa: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi kształcą w systemie dwujęzycznym, „Dwójka” w klasie z językiem francuskim, „Czternastka” angielskim. Równocześnie tylko II Liceum oferuje naukę w klasach o profilu prawniczym. V Liceum Ogólnokształcące jako jedyne oferuje klasę dla przyszłych policjantów. W VII i X Liceach Ogólnokształcących będą w tym roku klasy o profilu psychologicznym, a IX Liceum Ogólnokształcące ma klasy teatralne i filmowe.
W Gdyni działa również Liceum dla Dzieci Niedosłyszących oraz Liceum Specjalne.
Jeżeli chodzi o technika, to najwięcej, bo aż sześć oddziałów jest planowanych w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1, które kształci między innymi przyszłych mechaników lotniczych. W tej szkole zostanie w tym roku uruchomiony nabór do kształcenia w nowych zawodach – monter systemów rurociągowych na poziomie szkoły branżowej oraz technik transportu drogowego i technik spawalnictwa w technikum. W Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 można się kształcić między innymi w zawodzie kominiarza i tapicera.
Z kolei Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych zaprasza na nowy profil technik programista, gdzie kształcenie odbywać się będzie w systemie dwujęzycznym.
Rekrutacja do wszystkich szkół średnich rozpoczyna się w tym roku 15 maja, a zakończy się w sierpniu.
Aneta Marczak
fot. Filip Śmigielski
UM Gdynia