W 14. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem miasta w całej Polsce organizują uroczystości upamiętniające osoby, które wtedy zginęły. W tym szczególnym dniu mieszkańcy gromadzą się na miejscowych placach, aby wspólnie oddać hołd ofiarom. To ważny moment, żeby uczcić tych, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach 14 lat temu.
W sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 czasu polskiego doszło do tragicznej katastrofy w Smoleńsku, gdzie rozbił się samolot rządowy TU-154. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści z różnych ugrupowań, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta oraz wielu innych prominentnych polityków, duchownych i przedstawicieli instytucji państwowych. Wszyscy oni stanowili polską delegację na obchody związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.
Gdyńskie uroczystości związane z upamiętnieniem 96. ofiar katastrofy smoleńskiej, odbyły się w środę, 10 kwietnia w dwóch punktach. Najpierw delegacje złożyły kwiaty przy płycie śp. admirała Andrzeja Karwety, która mieści się na budynku Dowództwa Marynarki Wojennej przy ul. Waszyngtona 44 w Gdyni. Następnie uczestnicy udali się przed tablicę ofiar katastrofy smoleńskiej mieszczącą się na ścianie Bazyliki Morskiej, gdzie oddali hołd wszystkim 96. ofiarom katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział: Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Zenon Roda – radny Gdyni, dowódcy Garnizonu Marynarki Wojennej w Gdyni oraz mieszkańcy.
Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej pozwala nam również pamiętać o wartościach, które reprezentowali ci, którzy zginęli w tym dramatycznym wydarzeniu – patriotyzm, służba dla kraju oraz poświęcenie.
Michał Sałata
UM Gdynia