Zastanawiasz się, do jakiego pojemnika wrzucić potłuczony kubek? Szukasz informacji, gdzie oddać popsuty telefon, uszkodzoną ładowarkę czy niesprawną lodówkę? Chcesz się dowiedzieć, czy dziurawy fotel można zostawić przy altanie śmietnikowej? Zadajesz sobie pytanie, kiedy zostaną odebrane te wszystkie odpady? Jeśli odpowiedź na tego typu pytania bywa problematyczna, ta aplikacja jest dla Ciebie.
Szeroki wybór różnego rodzaju produktów sprawia, że pozostajemy z całą gamą odpadów, które trzeba odpowiednio posegregować i wrzucić do pojemników w altanie śmietnikowej. Jak zrobić to prawidłowo i czy każdy odpad może trafić do pojemnika na odpady? Czyste Miasto Gdańsk skupia swoje działania edukacyjne przede wszystkim na odpowiedzialnym postępowaniu z odpadami komunalnymi i wychodzi naprzeciw mieszkankom i mieszkańcom Gdańska, aby im te działania ułatwić. Jednym z przydatnych narzędzi, które podpowiedzą, co zrobić jest aplikacja Czyste Miasto Gdańsk. Tam znajdziemy informacje, gdzie wrzucić dany odpad, kiedy zostawić przy altanie śmietnikowej odpady wielkogabarytowe oraz gdzie oddać zużyte elektroodpady.
– Aplikacja to użyteczne narzędzie, które uczy prawidłowej segregacji odpadów oraz odpowiedzialnego gospodarowania nimi – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Dostępna jest w kilku wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, a jej obsługa nie powinna sprawić kłopotu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.
Ponad 2500 haseł w wyszukiwarce odpadów
Czy paragon sklepowy to taki sam rodzaj odpadu jak zadrukowana kartka papieru? Czy wyrzucając karton po mleku, czy sokach warto sugerować się potoczną nazwą tego opakowania? Czy potłuczona szklanka powinna trafić do pojemnika na szkło? To, co w takich sytuacjach podpowiada nam intuicja, nie zawsze jest zgodne z zasadami prawidłowej segregacji. Paragony i potłuczone naczynia wrzucamy do pojemnika na odpady resztkowe, a kartony po mleku czy sokach, czyli tzw. tetrapaki, powinny trafić do żółtego pojemnika przeznaczonego do zbierania metali i tworzyw sztucznych. Jak widać segregacja czasem może wydawać się skomplikowana, więc jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie wrzucić dany odpad, świetnym rozwiązaniem jest wyszukiwarka odpadów. Wystarczy wpisać hasło i od razu uzyskujemy gotową odpowiedź. Znajdziemy tu ponad 2500 haseł i podpowiedź, gdzie wrzucić lub dostarczyć konkretny odpad. Nie znalazłeś tego, czego szukałeś? Zgłoś brakujący odpad, a my uzupełnimy bazę haseł w aplikacji.
Segregacja odpadów „u źródła” to podstawa
Aplikacja zapewnia dostęp do informacji o gospodarce odpadami, zasadach odpowiedzialnego postępowania z nimi i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów zamiast ich marnowania.
– Segregacja odpadów „u źródła” to podstawowa zasada gospodarki odpadami, ponieważ tylko w ten sposób otrzymujemy gwarancję na odzysk czystego i wartościowego surowca, który nadaje się do dalszego przetworzenia – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Prowadzone w mieście działania edukacyjne na temat gospodarowania odpadami komunalnymi uczą, jak nie marnować zasobów oraz zapobiegać powstawaniu odpadów. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować wytwarzania odpadów. Dlatego wciąż tak ważna jest edukacja na temat prawidłowej segregacji i tu przychodzi z pomocą aplikacja Czyste Miasto Gdańsk.
Terminy odbioru według daty lub frakcji
Aplikacja umożliwia wybór harmonogramu odbioru odpadów według dwóch opcji. Zakładka „Sortuj wg daty” pozwala sprawdzić i zaplanować wystawianie pojemników zgodnie z kalendarzem na najbliższe dni, nawet na kilka miesięcy do przodu. Natomiast jeśli interesuje nas konkretny rodzaj odpadów, warto skorzystać z ikonki „sortuj wg frakcji”. Podpowiada, kiedy możemy spodziewać się najbliższych odbiorów szkła, papieru czy bioodpadów. Dodatkowo na głównej stronie aplikacji zmieniają się piktogramy poszczególnych frakcji odpadów zgodnie z najbliższym terminem ich odbioru.
Już ponad 50 tys. mieszkanek i mieszkańców Gdańska korzysta z aplikacji Czyste Miasto Gdańsk. Dołącz do nich!
Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku