Celem otwartych konkursów ofert było dofinansowanie organizacji festiwali i wydarzeń wzmacniających wizerunek Gdańska jako miasta kultury. Wybrano najlepsze projekty zwiększające dostępność mieszkańców do kultury i działań artystycznych, a także działania na rzecz integracji społecznej i międzykulturowej w naszym mieście. Dofinansowano łącznie 78 inicjatyw.
Wnioski można było składać w systemie Witkac do 28 grudnia 2023. Dużymi grantami nazywane jest wsparcie projektów z dofinansowaniem powyżej 30 000 zł. W tym naborze wpłynęło 88 wniosków, wybrano 40 z nich.
Duże granty otrzymały m.in.
WODA DŻESTYLOWANA – cykl rezydencji artystycznych i koncertów – Stowarzyszenie Artystyczne „Legalna Muzyka”
– Woda Dżestylowana to unikatowe przedsięwzięcie muzyczne łączące tradycyjne koncerty z rezydencją artystyczną, którego efektem będzie stworzenie zupełnie nowych projektów muzycznych. Podczas czterech sesji w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu 2024 roku znani i doceniani muzycy najpierw dobiorą do współpracy artystów z Polski i zagranicy, by później wspólnie z nimi pracować nad materiałem w ramach rezydencji artystycznej. Kuratorami każdej z edycji będą odpowiednio: Ireneusz Wojtczak, Tomasz Chyła, Michał Jan Ciesielski i Przemysław Borowiecki + 100nka – dobór pozostałych artystów pozostaje w gestii osoby kierującej daną edycją. Finałem każdej z czterech sesji będą trzy dni unikatowych koncertów, które odbędą się w nowo otwartym klubie Monk znajdującym się na najwyższym piętrze legendarnego Rudego Kota przy ul. Garncarskiej w Gdańsku – podczas koncertów zaprezentowany zostanie premierowy materiał stworzony w ramach projektu – czytamy we wniosku.
Art of Freedom Jazz Festival – Fundacja Rozwoju Kultury Art of Freedom
– Projekt zakłada zorganizowanie trzydniowego bezpłatnego festiwalu jazzowego, popularyzujący ten właśnie gatunek muzyczny. Każdego dnia odbywają się dwa koncerty. Koncert główny oraz support – młode zespoły jazzowe. Festiwal odbędzie się w trzech lokalizacjach. Klub Lawendowa znajdujący się w centrum Gdańska, w Kolonii Artystów w jednej z centralnych dzielnic Gdańska – Wrzeszczu oraz w dzielnicowym klubie Plama na gdańskiej Zaspie. Miejsca festiwalowe są różnorodne, a to pozwoli nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Zwiększyć dostępność dla osób, które z tym gatunkiem muzycznym nie mają styczności. Materiał prezentowany na festiwalu nawiązywać będzie do utworów Czesława Miłosza, pt.: „Wiara. „Nadzieja”. „Miłość” w związku z 20. rocznicą śmierci poety. Muzyce towarzyszyć będą z wizualizacje, wystawa malarstwa oraz warsztaty z improwizacji, co stanowić będzie integralną część festiwalu. (…) Ważnym elementem festiwalu, będą warsztaty organizowane w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dotyczyć będą improwizacji. Poprowadzi je Tomasz Chyła. Połączenie muzyki jazzowej z wizualizacją i malarstwem, pomoże w odbiorze festiwalu przez co ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców, dając im narzędzia poszerzające kompetencje ułatwiające uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych – czytamy we wniosku.
18 Festiwal Goldbergowski – Fundacja Dagenum
– Festiwal Goldbergowski, należy do najbardziej rozpoznawalnych zjawisk życia muzycznego Gdańska. Jego patronem jest urodzony w Gdańsku klawesynista i kompozytor, Johann Goldberg (1727-1756) pierwszy wykonawca Wariacji Goldbergowskich J.S.Bacha. Ideą Festiwalu jest promocja i popularyzacja dziedzictwa muzycznego Gdańska i regionu, poprzez jego prezentację, na tle arcydzieł dawnej muzyki europejskiej. Na festiwalu ukazywane są także współczesne zjawiska artystyczne inspirowane muzyką dawną. Podczas koncertów prezentowane są m.in kompozycje gdańskich twórców ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, Kolekcji w Uppsali, czy Biblioteki Berlińskiej. Festiwal przypomina ich twórczość, konfrontując ją z dawną muzyką europejską. Wydarzenia odbędą się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku – czytamy we wniosku.
WYNIKI OCENY MERYTORYCZNEJ OFERT ZŁOŻONYCH W KONKURSIE „DUŻE PROJEKTY KULTURALNE 2024”
Małe granty
Małymi grantami nazywane jest wsparcie projektów z dofinansowaniem do 30 000 zł. W tym naborze wpłynęło 91 wniosków, wybrano 38 z nich.
Małe granty otrzymały m.in.
Poranki filmowe w Domu Harcerza – Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska
– Dzieci często skłonne są ograniczać swoje wybory filmowe do kolorowych produkcji Disneya, które są przeważnie łatwe do zrozumienia i nie wymagają głębokiego zaangażowania wyobraźni. To zjawisko może prowadzić do ograniczenia kreatywności i rozwijania umiejętności myślowych, ponieważ tego typu filmy zazwyczaj dostarczają gotowych rozwiązań i nie stawiają przed widzem wyzwań intelektualnych. Darmowe poranki filmowe, które obejmują klasykę polskiej animacji, takie jak „Bolek i Lolek”, „Zaczarowany Ołówek” czy „Reksio”, mogą być doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Filmy takie jak „Zaczarowany Ołówek” czy „Reksio” często stawiają przed dziećmi nietypowe sytuacje, które wymagają zastosowania wyobraźni i kreatywności. Krótkie filmy często prezentują skondensowane, intensywne historie, które wymagają aktywnego myślenia i szybkiego zrozumienia. To sprzyja rozwijaniu kreatywności i umiejętności przetwarzania informacji w krótkim czasie. Projekt adresowany jest do min, 640 osób. Realizowany będzie przez projekcie filmowe i warsztaty kreatywne dla dzieci na podstawie przedstawianych w filmach. Działania będą adresowane do rodzin z małymi dziećmi. W każdym seansie wyświetlanych będzie od 6 do 8 bajek ok. 10 minutowych. Rekrutacja prowadzona będzie przez strony www i FB oraz w sposób bezpośredni. Nośnikami informacji będą rodzice – instruktorzy ZHP, którzy wskazywali na potrzebę projektu przyczyniającego się do edukacji filmowej najmłodszych dzieci –czytamy we wniosku.
„Sączące się” historie i herstorie Gdańskich Pól Irygacyjnych – Fundacja LEKKOŚĆ
– Bezpośrednią inspiracją do zajęcia się Gdańskimi Polami Irygacyjnymi tzw. Sączkami było spotkanie Emilii Orzechowskiej, Katarzyny Roj i Piotra Pawlaka na Przeróbce, przy okazji Festiwalu Narracje 2022 „Przeróbka Expo – Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, których kuratorką była Orzechowska. Katarzyna Roj – specjalistka od Wrocławskich Pól Irygacyjnych i Piotr Pawlak – artysta dźwiękowy zrealizowali na zaproszenie kuratorki pracę audio, pracując wspólnie nad tematem Sączków, zamykając go w postaci jednej z instalacji na Festiwalu. Temat Sączek zachwycił nas i już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy go kontynuować i zgłębiać, chcąc zadbać o jego lepszą ekspozycję, realizując szereg działań artystyczno-edukacyjnych, myśląc o niej długofalowo. Oprócz bogactwa tematów i wątków związanych z Sączkami, dodatkowym powodem, dla którego chcemy pracować z dziedzictwem Gdańska, jest tegoroczna 200 rocznica urodzin Leopolda von Wintera – Burmistrza Gdańska, dzięki któremu inżynier Eduard Wiebe podjął się zaprojektowania systemu wodno-kanalizacyjnego dla Gdańska. W ramach realizacji zadania zamierzamy zaprosić ekspertów i ekspertki z różnych dziedzin nauki do przyjrzenia się Sączkom i poprowadzenia spacerów tematycznych dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska, które w sposób znaczny podniosą świadomość i zachęcą do uczestnictwa w różnych formach ekspresji artystycznej i kulturalnej. Zaproponowane działania mają służyć zwiększaniu uczestnictwa w kulturze, a także wspieraniu twórczości artystycznej i rozwoju kultury jako systemu spajającego miasto i budującego tożsamość́, upowszechnieniu i ochronie dziedzictwa miasta, jakimi są niewątpliwie Sączki – czytamy we wniosku.
Kino Na Dywanie – Fundacja Generacja
– Pierwsza, jesienna edycja Kina Na Dywanie ruszyła w październiku 2014 roku. Okazało się, że przychodzi do nas więcej chętnych, niż jest wolnych miejsc. w ciągu 8 lat działalności Kina zdążyło ono sobie wyrobić rozpoznawalną markę. Odwiedzają nas głównie mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza – kino dla dzieci wpisało się na stałe w repertuar kulturalny tej dzielnicy. W tym roku ponownie, w związku z prowadzeniem Klubu Młodego Wrzeszczaka, łączymy wszystkie dotychczasowe działania, tj. Mini Kino Na Dywanie, Małe Kino Na Dywanie (ekranizacje literatury dziecięcej), Nieme Kino Na Dywanie (czarno-białe klasyki z muzyką na żywo) w jeden projekt. Dzięki temu obniżamy koszty prowadzenia trzech osobnych projektów oraz skupiamy nasze działania w jednym stałym miejscu, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz najmłodszych dzieci i ich opiekunów, którymi nierzadko są dziadkowie. Jest to jedyna tego typu oferta kulturalna dla dzieci w wieku 1-12 lat z Wrzeszcza. Wstęp na seanse i warsztaty jest bezpłatny – czytamy we wniosku.
WYNIKI OCENY MERYTORYCZNEJ OFERT ZŁOŻONYCH W KONKURSIE „MAŁE PROJEKTY KULTURALNE”
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku