Już po raz ósmy uczniowie gdyńskich podstawówek wezmą udział w kampanii „Rowerowy Maj”. Celem projektu jest kreowanie nawyków transportowych – ma on zachęcić młodych mieszkańców miasta do dojazdu do swoich szkół m.in. na rowerach, rolkach i hulajnogach. Wystartowały zapisy!
- Projekt będzie realizowany w dniach od 6 do 31 maja 2024 roku.
- Zapisy startują z początkiem miesiąca i potrwają do 15 marca
- W minionym roku wzięło w nim udział 579 klas z 29 placówek. W ostatniej edycji 7555 uczestników odnotowało łącznie 140 450 przejazdów.
Czym skorupka za młodu…
Europejska Federacja Transportu i Środowiska opisuje zrównoważony transport jako formę przemieszczania się, która spełnia obecne potrzeby mobilności, chroniąc przy tym środowisko naturalne, jakość życia oraz zapewniając perspektywy rozwoju ekonomicznego na przyszłość. Wybierając chodzenie pieszo, jazdę na rowerze czy korzystanie z hulajnogi, zwiększamy aktywność fizyczną wśród dzieci i dorosłych, co przyczynia się do zdrowszego stylu życia, zapobiega otyłości oraz wspiera rozwój emocjonalny i społeczny.
Utrwalanie dobrych nawyków w zakresie mobilności warto zaczynać jak najwcześniej. To główny cel „Rowerowego Maja”, który poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji kształtuje nawyki transportowe i popularyzuje takie środki transportu, jak rower, hulajnoga, rolki czy deskorolkę.
Projekt na stałe wpisał się w już w kalendarz wydarzeń skierowanych do cyklistów w naszym mieście. Tegoroczna edycja kampanii to trzydzieści współpracujących ze sobą miast i gmin z całej Polski. „Rowerowy Maj” przez lata stał się rozpoznawalny i cieszy się niemałym zainteresowaniem. W minionym roku wzięło w nim udział 579 klas z 29 placówek. W ostatniej edycji 7555uczestników odnotowało łącznie 140 450 przejazdów!
– Efekty projektów, takich jak „Rowerowy Maj”, które kształtują wzorce wpływające pozytywnie na życie nas wszystkich, widoczne są gołym okiem. Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę osób korzystających w codziennym życiu na przykład z rowerów. To sprawia, że takie inicjatywy chcemy rokrocznie rozwijać – Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Zabawa, rywalizacja i edukacja
Zasady niezmiennie są klarowne i niezwykle łatwe do zrozumienia. Kampania zakłada rywalizację w formie zabawy na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz szkolnym-miejskim. Najaktywniejsi uczestnicy w każdej kategorii zostają nagrodzeni. Za aktywne podróże uznaje się przejazdy do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, deskorolce, a także w przypadku dalszych odległości, przejazdy komunikacją miejską łączone z aktywnymi podróżami.
– „Rowerowy Maj” to jeden z ulubionych projektów w gdyńskich szkołach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To nie tylko zabawa, ale także sportowa aktywność na świeżym powietrzu, która jest niezwykle ważna, w czasach, gdy młodzi ludzie coraz częściej uciekają w świat wirtualny. Zachęcam do udziału wszystkie szkoły! – dodaje.
Najaktywniejsze szkoły otrzymają nagrody finansowe w postaci bonów do wykorzystania na sprzęt sportowy z łącznej puli 10 000 złotych. Najlepsze klasy z każdej szkoły będą zaproszone na atrakcyjne wycieczki klasowe, natomiast uczniowie z największą liczbą przejazdów mają szansę zdobycia atrakcyjnych nagród rzeczowych.
– Dzięki akcji uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalają znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu – podsumowuje projekt PawełBrutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.
Projekt będzie realizowany w dniach od 6 do 31 maja 2024 roku. Zapisy startujące z początkiem miesiąca potrwają do 15 marca. Rejestracji dokonują dyrektorzy placówek, do których skierowane zostały specjalne zaproszenia.
Organizatorem Głównym Kampanii Rowerowy Maj jest Miasto Gdańsk.
Marek Urbaniak
UM Gdynia