Instytut Kultury Miejskiej po raz kolejny zachęca aktywnych mieszkańców i mieszkanki Gdańska i metropolii działających w grupach nieformalnych, NGO, zajmujących się animacją kultury i lokalnej społeczności do zgłaszania swoich pomysłów na wydarzenia w programie Otwarty IKM. IKM oferuje wsparcie finansowe w wysokości do 4000 zł, merytoryczne, techniczne, miejsce organizacji działań w nowej siedzibie przy Targu Rakowym 11. Nabór trwa do 28 lutego. Formularze i regulamin dostępne na otwarty.ikm.gda.pl.
Konkurs Otwarty IKM to formuła, która pozwala na realizację autorskich pomysłów na działania z pomocą i wykorzystaniem zasobów Instytutu Kultury Miejskiej. Po raz kolejny organizatorom i organizatorkom udostępniana jest przestrzeń nowej siedziby instytucji przy Targu Rakowym 11. Zgłoszone do realizacji inicjatywy mają aktywizować mieszkańców i mieszkanki Gdańska do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.
– Zależy nam na otwieraniu instytucji kultury i udostępnianiu naszych zasobów. Z jednej strony jako Instytut Kultury Miejskiej realizujemy nasz autorski program działań i wydarzeń, z drugiej chcemy reagować na inicjatywy i potrzeby mieszkańców – mówi Katarzyna Buczek, koordynatorka programu Otwarty IKM. – Od początku realizacji programu Otwarty IKM zasady tej współpracy są transparentne i mam nadzieję zaktywizują nowe osoby chcące realizować z nami swoje pomysły. Wartością jest nasze wsparcie merytoryczne jako zespół mamy różne kompetencje i doświadczenia, którymi chcemy się dzielić – dodaje Katarzyna Buczek.
Jakie pomysły można zgłosić do programu Otwarty IKM?
Działania, które mogą być organizowane w ramach programu to m.in.: warsztaty manualne, ekologiczne, literackie, fotograficzne, spotkania literackie, prezentacje bajek dla dzieci, wykłady, debaty. Katalog działań ma charakter otwarty, ważne by były możliwe do realizacji w nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, z uwzględnieniem jej warunków i ograniczeń.
Kto może zgłosić swoje pomysły do programu Otwarty IKM?
Do Programu mogą się zgłaszać zarówno pełnoletnie osoby indywidualne (np. osoby twórcze, animatorzy/animatorki kultury, artyści/artystki, edukatorzy/edukatorki, aktywiści/aktywistki), jak też grupy nieformalne, kolektywy artystyczne, stowarzyszenia, fundacje.
Jak aplikować do konkursu Otwarty IKM? Regulamin oraz wniosek znajdują się na stronie www.otwarty.ikm.gda.pl.
Informacje i konsultacje
Osoby, które chcą się dopytać o szczegóły dotyczące realizacji Programu mogą kontaktować się w dniach 12-28 lutego 2024 r. w godz. 12.00 – 14.00 mailowo lub telefonicznie pod numerem telefonu (+48) 798 377 354 lub email: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.
Punktu konsultacyjny dla osób zainteresowanych współorganizacją wydarzeń w ramach programu Otwarty IKM działać będzie 22 i 23 lutego 2024 r. w godz. 14:00 – 16:00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11.
Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej