Żołnierskie pamiątki z Kanady trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej. To liczne fotografie, dokumenty, a także Krzyż Walecznych mata Andrzej Łodzińskiego. Cenne eksponaty przekazała do Gdyni jego rodzina.
Muzeum Marynarki Wojennej wzbogaciło się o nowe eksponaty. To pamiątki po Andrzeju Łodzińskim. 18 września 1939 roku, kiedy był studentem I roku Politechniki Lwowskiej, przekroczył on węgierską granicę i udał się dalej, chcąc wstąpić do tworzonego we Francji polskiego wojska. Przeszedł szkolenie w obozie Coetquidan. Po jego ukończeniu służył w kompanii karabinów maszynowych Szkoły Podchorążych Piechoty. Kiedy Francja upadła, został ewakuowany wraz z jednostką do Wielkiej Brytanii. Tam przeniesiono go do Marynarki Wojennej. Po specjalistycznych kursach dostał przydział na ORP „Piorun”. W ciągu 2 lat służby na niszczycielu brał m.in. udział w akcji przeciwko pancernikowi „Bismarck”. Otrzymał za to Krzyż Walecznych.
Po zejściu z okrętu pozostał w Marynarce Wojennej (do jej rozwiązania w 1947 roku). Skierowano go też na studia, które ukończył już po wojnie. Za udział w niej odznaczono go również brytyjskimi medalami Atlantic Star i Africa Star oraz polskim Medalem Morskim. W 1952 roku wraz z żoną wyemigrował do Kanady, gdzie pracował jako informatyk.
Brat pana Andrzeja – Lesław Łodziński także służył w Marynarce Wojennej.
Kolekcję rodzinnych pamiątek przekazała muzeum Barbara Palmer – córka Andrzeja Łodzińskiego. Uroczystość odbyła się we wrześniu 2023 roku w Ambasadzie RP w Ottawie – na zaproszenie Witolda Dzielskiego, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Kanadzie. Wśród przekazanych rzeczy są zdjęcia, dokumenty oraz Krzyż Walecznych.
Pamiątki trafiły do Gdyni na początku stycznia dzięki zaangażowaniu kmdr. Pawła Podgórskiego – attaché obrony Ambasady RP w Kanadzie.
Magdalena Czernek
fot. M. Bigaj/MMW
UM Gdynia