Fasada budynku Zespołu Szkół Sportowych Ogólnokształcących w Gdyni z tytułem Fasady Roku 2023 według PropertyDesign.pl. Jedna z najnowszych inwestycji Urzędu Miasta znalazła się w gronie pięciu najpiękniejszych realizacji z Polski. Gdynię doceniono między innymi za szacunek do tradycji.
Zespół Szkół Sportowych Ogólnokształcących w Gdyni został tegorocznym zwycięzcą w kategorii budynków po termomodernizacji. Inwestycja Urzędu Miasta Gdyni otrzymała nagrodę za uszanowanie obiektu, a zarazem danie mu nowego życia. Jurorzy zwrócili uwagę na zachowanie proporcji i charakteru budynku oraz fakt, że elewacja została odnowiona z szacunkiem i odpowiednią dbałością.
– To bardzo dobra wiadomość, kolejna nasza realizacja została doceniana przez profesjonalistów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W dobie kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji termomodernizacje budynków realnie przekładają się na oszczędność energii i finansów. Tutaj jednak cieszymy się podwójnie, bo oprócz wspomnianych niewątpliwych korzyści, udało się znaleźć rozwiązanie, które uratowało niezwykły element gdyńskiej przestrzeni publicznej. Elewacja pokryta sgrafitto, tak mocno obecna w pamięci mieszkańców, będzie ozdabiać Gdynię jeszcze przez długie lata.
Prace budowlane według projektu PH Taros Tadeusz Rostkowski zrealizowało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Frontex Tomasz Dyczyj.
Ideą konkursu Fasada Roku jest podkreślenie ogromnej roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku oraz lokalnego krajobrazu. Blisko 300 budynków z całej Polski „stanęło” do rywalizacji, by zawalczyć o zwycięstwo w jednej z pięciu kategorii i dodatkowo zagwarantować sobie udział w rozgrywce na poziomie europejskim.
Tegoroczna odsłona elewacyjnych zmagań wystartowała 1 kwietnia 2023 r. Architekci, biura projektowe, inwestorzy i wykonawcy do 30 września mogli zgłaszać swoje realizacje – budynki z elewacją wykonaną w technologii Baumit – z wykorzystaniem kompletnego systemu ocieplenia, systemu tynkowego z wykończeniem bądź programu produktów renowacyjnych.
Łącznie na liście kandydatów do tytułu Fasada Roku 2023 znalazło się 259 realizacji z całej Polski – dużych miast i mniejszych miejscowości. Stoczyły one między sobą rywalizację w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.
– Bardzo się cieszymy z tej nagrody – mówi Marek Prusak, dyrektor ZSSO – Początkowe przymiarki zakładały przykrycie obrazu izolacją. Jednak dla nas ważne było to, że obraz wpisał się w architekturę miasta, a także w świadomość społeczności i postanowiono zachować dzieło. Udało nam się też dotrzeć do jego twórcy, który wziął udział w pracach renowacyjnych.
Był nim Krystian Rassmus, w czasie gdy powstawało sgrafitto student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dziś znany architekt. Do zabarwienia tynków użyto barwników kopalnych, mających kolory ziemi – beże, brązy, odpornych na światło, a do niektórych fragmentów w tym konkretnym projekcie użyto samodzielnie robionej farby. Realizacja trwała dwa miesiące.
W Konkursie Fasada Roku, obok budynku gdyńskiej szkoły w innych kategoriach znalazły się: budynek BIN House w Warszawie, kameralne osiedle Smolna Sopot oraz osiedle Nadmotławie w Gdańsku, Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu a także kamienica przy ul. Mierniczej 9 w tym samym mieście.
Aneta Marczak
fot. Magdalena Śliżewska