25 listopada to data rozpoczęcia piętnastej edycji kampanii „Biała Wstążka”. Symbolizuje ona sprzeciw dotyczący stosowania przemocy przez mężczyzn wobec kobiet. Znakiem tego sprzeciwu jest wpięta w klapę marynarki – biała wstążka.
Czym jest kampania „Biała wstążka”?
Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Powód jej rozpoczęcia?
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Po co nosić białą wstążkę?
Noszenie białej wstążki jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. To także osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
W Gdyni kampania „Biała wstążka” odbywa się od 2009 roku. Chętnie włącza się w nią młodzież z gdyńskich szkół, nauczyciele, studenci i wykładowcy uczelni, samorządowcy, instytucje, organizacje pozarządowe firmy prywatne. Do tej pory rozdano tysiące białych wstążeczek – symboli kampanii, ulotek i plakatów informujących zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc.
Tegoroczne obchody
Kampania trwa od 25 listopada do 10 grudnia, wyjątkowo jednak z uwagi na tegoroczny kalendarz, jej inauguracja w Gdyni nastąpi w poniedziałek 27.11. Głównymi organizatorami są w tym roku są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych i Klub 3 Flotylli Okrętów. Ponadto w akcję aktywnie włączają się inne szkoły i instytucje m.in. I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 17, II Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 i 2, gdyński Konsulat Kultury, Zespół Placówek Specjalistycznych, Centrum Administracji Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych, służby mundurowe, prokuratura, stowarzyszenie „Ovum”. Od pierwszej edycji honorowym patronatem obejmuje ją Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
– Kampania „Biała wstążka” na stałe już wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Ma ona nieustające wsparcie gdyńskiego samorządu, a sama Gdynia była jednym z pierwszych polskich miast które dołączyły do tego ogólnoświatowego ruchu. Uczestnictwo szkół, wielu różnych instytucji, organizacji i środowisk również jest w tym przypadku nie do przeoczenia. Cele kampanii oczywiście pozostają bez zmian. To po pierwsze okazja do dyskusji o problemie społecznym przemocy wobec kobiet i zwiększaniu świadomości w tym zakresie. Po drugie, informowanie kobiet doznających przemocy lub będących nią zagrożonych, dokąd w mieście mogą się udać, by otrzymać pomoc. Takich miejsc w Gdyni nie brakuje i każde z nich dołoży maksimum starań by w swoim zakresie okazać potrzebne wsparcie.
Oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się 27 listopada w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Podczas niej młodzież zaprezentuje m.in. przygotowany przez siebie podcast poruszający problematykę przemocy wobec kobiet. Uczniowie przygotowali również własny plakat z kodem QR, do wywieszenia którego będą zachęcać właścicieli gdyńskich restauracji, aby w ten sposób mogli wyrazić poparcie dla akcji. Skanując wspomniany kod zostaniemy przeniesieni na stworzoną przez szkołę stronę poświęconą Białej Wstążce. W trakcie trwania kampanii odbędą się lekcje samoobrony dla dziewcząt, międzyszkolne mistrzostwa gdyńskich szkół średnich w siłowaniu na rękę, warsztaty i dyskusje m.in. z udziałem służb mundurowych. Zaprezentowany zostanie także monodram poruszający problem przemocy. Odbędzie się wystawa fotograficzna „Szacunek, Miłość, Więź – oczami młodych ludzi”. Zakończeniem kampanii będzie miejska konferencja pod nazwą „Jeśli szanujesz – przemocy nie stosujesz”, która odbędzie się 8 grudnia w Klubie 3. Flotylli Okrętów. Podsumuje ona m.in. kampanię oraz roczną pracę gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni.
– Nasza szkoła nieprzerwanie bierze udział w kampanii Białej Wstążki od początku jej obchodów w Gdyni – podkreśla Maciej Sośnicki, nauczyciel Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. – Na przemoc nie powinno być w społeczeństwie ani miejsca, ani przyzwolenia. Oprócz przekazywanej na lekcjach wiedzy, właśnie taką świadomość staramy się wzbudzić w naszej młodzieży.
– Od nauczycieli wiemy, że jest już jubileuszowa, piętnasta edycja kampanii, a pierwszą współorganizowała również nasza szkoła. Jako uczniowie, czujemy się wyróżnieni i mocno zaangażowaliśmy się w nasze działania. Stworzyliśmy własny plakat, którym będziemy chcieli zachęcić jak największą liczbę gdyńskich restauracji do wyrażenia poparcia. Przygotowaliśmy własne podcasty o tematyce przemocy wobec kobiet. Będziemy również przypinać mężczyznom m.in. w Urzędzie Miasta oraz w Komendzie Miejskiej Policji białe wstążki – symbol kampanii. To dla nas ważne wydarzenie i cieszymy się mogąc być jego częścią – dodaje Paweł Timoszyk, uczeń ZSChiE.
HARMONOGRAM TEGOROCZNEJ KAMPANII W GDYNI
27.11 – godz. 10.00 – Uczniowie będą przypinali białe wstążeczki mężczyznom obecnym m.in. w Urzędzie Miasta oraz Komendzie Miejskiej Policji.
27.11 – godz. 12.00 – Uroczysta inauguracja kampanii „Biała Wstążka” w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 48. Poza częścią oficjalną przewidziano również premierę pierwszego z przygotowanych przez uczniów podcastów – rozmowy z przedstawicielkami MOPS i współorganizatorami tegorocznej kampanii. Będzie on dostępny udostępniony do odsłuchania pod tym adresem.
28.11. – godz. 14.00 – Zajęcia z samoobrony dla uczennic ZSChiE Gdynia. Zajęcia odbędą się w szkole przy ul. Sambora 48.
29.11 – Zajęcia z samoobrony dla uczennic w kolejnych szkołach. O 8.25 rozpoczną się w gdyńskim ALO, przy ulicy Narcyzowej 6. Na godzinę 10.00 zaplanowano zajęcia w II LO, przy ul. Wolności 22 B. O 11.30 rozpoczną się zajęcia w SP 34, przy ul. Cylkowskiego 5.
30.11 – Drugi dzień zajęć samoobrony dla uczennic ZSChiE. Zajęcia odbędą się w szkole, przy ul. Sambora 48.
30.11 – 6.12: W tych dniach odbędzie się akcja ”Bierzemy Udział…” włączająca gdyńskie restauracje i instytucje w kampanię Białej Wstążki. Uczniowie będą roznosić i proponować gdyńskim restauracjom wywieszenie plakatu z kodem QR, który będzie kierował do strony kampanii z najważniejszymi informacjami na temat podejmowanych działań oraz treściami profilaktycznymi dot. przeciwdziałania przemocy.
1.12. godz. 9.00 – Konsulat Kultury ul. Jana z Kolna 25 – Monodram „Rozmowa o niczym”, który zostanie przedstawiony przez Koło Teatralno-Fotograficzne ZSCHiE, wraz z dyskusją profilaktyczną poprowadzoną przez dr. Annę Andrzejewską oraz p. Martynę Kuberską.
5.12 godz. 9.00 – ZSChiE ul. Sambora 48 – Rozpoczęcie mistrzostw gdyńskich szkół średnich w siłowaniu na rękę. Tego samego dnia w szkole, o godz. 12.00 odbędzie się organizowana w ramach mistrzostw akcja pod nazwą „Silne Kobiety”. Udział w niej wezmą kobiety na co dzień wykonujące trudną pracę w różnych dziedzinach życia społecznego.
6.12 godz. 9.00 – ZSChiE, ul. Sambora 48 – Dzień przeznaczony na warsztaty profilaktyczne dotyczące przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.
7.12 ZSChiE ul. Sambora 48 – Na ten dzień przewidziano premierę drugiego, nagranego przez uczniów podcastu – rozmowy z przedstawicielami służb mundurowych na temat zjawiska przemocy. Posłuchać go będzie można pod tym adresem.
8.12 godz. 9.00 – Klub 3 Flotylli Okrętów – Rozpoczęcie konferencji miejskiej „Jeśli szanujesz – przemocy nie stosujesz”. Podsumuje ona tegoroczną akcje Białej Wstążki oraz całoroczną pracę Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni. Zostanie również zaprezentowana wystawa fotografii pt. „Szacunek, Miłość, Więź – oczami młodych ludzi”.
Tu można zwrócić się o pomoc:
Ośrodek Interwencji Kryzysowej: Gdynia, ul. Bpa. Dominika 25; całodobowy telefon interwencyjny: 58 622 22 22; e-mail: interwencja@zpsgdynia.pl
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia: Gdynia, ul. Bpa. Dominika 25; całodobowy telefon interwencyjny: 58 622 22 22; e-mail: sow@zpsgdynia.pl
Dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej:
nr 1; Gdynia, ul. Warszawska 67a; tel. 58 627 20 00; email: dops1@mopsgdynia.pl
nr 2; Gdynia, ul. Śmidowicza 49; tel. 58 625 17 49; email: dops2@mopsgdynia.pl
nr 3; Gdynia, ul. Chylońska 237; tel. 58 663 20 20; email: dops3@mopsgdynia.pl
nr 4; Gdynia, ul. Abrahama 59; tel. 58 620 24 00; email: dops4@mopsgdynia.pl
Komenda Miejska Policji; Gdynia, ul. Portowa 15; tel. interwencyjny 112; tel. oficera dyżurnego 47 74 21 222
Komisariaty Policji w Gdyni:Śródmieście, ul. Waszyngtona 11; tel. 47 74 21 155; Redłowo, ul. Korczaka 1a; tel. 47 74 21 255; Chylonia, ul. Owsiana 5; tel. 47 74 21 355; Karwiny, czasowo ul. Korczaka 1a (ul. G. Zapolskiej 1) tel. 47 74 21 455; Oksywie, ul. Zielona 17b; tel. 47 74 21 555; Chwarzno, ul. Staniszewskiego 1a; tel. 47 74 21 655.
Biuro Porad Obywatelskich; Gdynia, ul. Traugutta 2; tel. 58 661 31 51 (pon.-pt., 8.00 – 23.00)
Osoby szukające pomocy zachęcamy także do korzystania z miejskiego portalu gdyniawspiera.pl.
Mateusz Glina
UM Gdynia