Broni interesów państwa i stoi na straży morskich granic Rzeczypospolitej Polskiej. We wtorek, 28 listopada minie 105 lat od utworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Z tej okazji zaplanowano oficjalne uroczystości oraz otwarcie wystawy. Świętowanie rozpocznie się po południu w poniedziałek, 27 listopada.
28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. W tym roku przypada zatem 105. rocznica tego ważnego wydarzenia. Marynarka Wojenna tradycyjnie będzie ją świętować wraz z gdynianami. Z tej okazji odbędą się oficjalne uroczystości. Zaplanowano także wernisaż wystawy przygotowanej przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Świętowanie rozpocznie się 27 listopada o godz. 17.00 od uroczystego capstrzyku przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej (ul. Muchowskiego 18). Rozpocznie go odegranie sygnału „Słuchajcie wszyscy” i hymnu narodowego. Następnie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe oraz modlitwę ekumeniczną, która będzie połączona z poświęceniem krzyża przy Kwaterze Pamięci. Potem zostanie odczytany apel pamięci, a także wybrzmi salwa honorowa. Kolejnym punktem będzie ceremonia otwarcia wystawy Instytutu PamięciNarodowej w Gdańsku. Na koniec uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed kwaterą admirała floty Józefa Unruga.
Obchody będą kontynuowane we wtorek, 28 listopada. O godz. 8.00 zostanie podniesiona wielka gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej. Natomiast o godz. 9.30 rozpocznie się msza święta w intencji Marynarki Wojennej, która odbędzie się w Kościele GarnizonowymMarynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Śmidowicza 47).
Główne uroczystości zaplanowano o godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej. Odbędzie się tam uroczysty apel, który rozpocznie odegranie hymnu narodowego z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt. Potem zostanie odczytany rozkaz okolicznościowy. Nie zabraknie oficjalnych przemówień i złożenia wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Całość zakończy defilada Kompanii i OrkiestryReprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ponadto z okazji marynarskiego święta z pokładu ORP „Błyskawicy” zostanie oddany salut armatni złożony z 21 wystrzałów (około godz. 12.12). Podczas uroczystości zostaną również wręczone odznaczenia. W obchodach wezmą udział m.in. samorządowcy, dowódcy i żołnierze Marynarki Wojennej i mieszkańcy.
Po zakończeniu uroczystości, około godz. 13.30, na nabrzeżu Pomorskim odbędzie się wernisaż wystawy „Koniec Odysei? Powroty do Ojczyzny drogą morską Gdynia-Gdańsk 1945-1948” przygotowanej przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. To opowieść o ludziach, którzy przebyli tysiące kilometrów w żołnierskim trudzie i znoju, o więźniach nieludzko traktowanych w obozach koncentracyjnych, o robotnikach przymusowych oraz tych, których losy wojenne rzuciły poza granice ojczyzny. To historia ich powrotów drogą morską do kraju przez porty w Gdyni i Gdańsku przedstawiona na tle ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce. Na 18 panelach będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o: repatriacji ludności cywilnej z państw skandynawskich i Niemiec, powrocie do Gdyni statku handlowego „Kraków” i statku pasażerskiego „Batory”, przybyciu okrętów wojennych ORP „Sęp”, ORP „Żbik”, ORP „Ryś” oraz żaglowca szkolnego „Dar Pomorza” do portu Wojennego na Oksywiu czy o powrotach żołnierzy Polskich Sił zbrojnych na Zachodzie z Wielkiej Brytanii.
Szczegółowe informacje znajdują się też na stronie 3. Flotylli Okrętów.
Magdalena Czernek
fot. Przemysław Kozłowski