Mamy to! Od dzisiaj (22.11) księgozbiór Biblioteki Gdynia został zintegrowany z katalogami innych bibliotek w ramach nowoczesnego systemu Alma. Działa on już w ponad 1 800 instytucjach i 30 państwach, w tym m.in. na Uniwersytecie Cambridge oraz Harvardzie. A co dołączenie do Almy oznacza dla gdyńskich czytelników?
Do Biblioteki Gdynia zawitały zmiany. Od środy, 22 listopada we wszystkich filiach działa nowoczesny system biblioteczny o nazwie Alma oraz nowa wyszukiwarka PRIMO. Na czym polega Alma? To nowoczesny system działający w chmurze oraz połączone katalogi, które pozwolą bibliotece kompleksowo dostarczać czytelnikom informacji o zbiorach opracowanych według jednolitych zasad.
Alma działa już w ponad 1 800 instytucjach i 30 państwach. Korzystają z niej m.in. Uniwersytet Cambridge oraz Uniwersytet Harvarda, a w Polsce – Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska.
– Od dziś dołączamy do nowoczesnego systemu Alma, którym dysponuje już m.in. Uniwersytet Harvarda czy Biblioteka Narodowa. Ten światowej klasy system pozwoli bibliotece kompleksowo dostarczać czytelnikom informacji o zbiorach opracowanych według jednolitych zasad. Będzie wygodnie i nowocześnie – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Co się zmieni dla czytelnika?
Od 22 listopada zostaniemy poproszeni o zresetowanie hasła do konta. Stare dane do logowania nie przejdą do nowego systemu.
Natomiast karta biblioteczna/karta mieszkańca działa bez zmian. Będzie ona aktywna we wszystkich filiach Biblioteki Gdynia. Poza tym od dzisiaj czytelnicy ponownie muszą ustawić się w kolejce do zamawiania wybranych tytułów i mediów. Przypominamy też, że do jednego tytułu możemy stanąć w kolejce tylko w jednej filii.
Wszystkie koszty wdrożenia i utrzymania systemu pokrywa Biblioteka Narodowa – operator Priorytetu 1. Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia