Spotkania edukacyjne, prelekcje, obserwacje mikroskopowe, kącik fotograficzny, gra detektywistyczna czy strefa kreatywnego nauczania – to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano z okazji Tygodnia Rekina. Od 14 do 19 listopada w Akwarium Gdyńskim będzie można dowiedzieć się więcej o życiu i zachowaniu tych mieszkańców podwodnego świata.
Rekiny należą do grupy ryb chrzęstnoszkieletowych. To ciekawi i ważni mieszkańcy podwodnego świata. Będzie można się o tym przekonać podczas 15. edycji Tygodnia Rekina. Wydarzenie tradycyjnie organizuje Akwarium Gdyńskie. Podczas tegorocznej odsłony będzie można dowiedzieć się więcej o różnorodności rekinów i ich cechach przystosowawczych. Od 14 do 19 listopada zaplanowano szereg atrakcji. Na co mogą liczyć uczestnicy?
Od 13 do 17 listopada w godz. 7.30-15.30 wszystkie grupy, które są umówione na zajęcia w Skrzydle Edukacyjnym, odwiedzi Sympatyczny Rekin.
Od 14 do 19 listopada w godz. 10.00-17.00 zwiedzający będą mogli wziąć udział w grze detektywistycznej „Ryby chrzęstnoszkieletowe naszlaku!”. Wystarczy, że kupując bilety, pobiorą w kasie Akwarium specjalną mapę. Ukryto na niej ciekawostki, dzięki którym goście łatwiej będą mogli zlokalizować rekiny i płaszczki na ekspozycji.
17 listopada w godz. 16.00-18.00 w sali kinowej odbędzie się wieczór z rekinami. Uczestnicy wezmą udział w prelekcji o badaniach naukowych ryb spodoustych oraz rekinach w ujęciu popkulturowym. Zakończy ją wspólne zwiedzanie wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego.
Na to wydarzenie obowiązują zapisy. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zapoznać się z regulaminem. Oba dokumenty są dostępne na stronie Akwarium Gdyńskiego.
Najwięcej atrakcji zaplanowano w weekend, 18 i 19 listopada.
W oba dni od godz. 11.00 do godz. 12.00 w sali przedszkolnej zostaną zorganizowane warsztaty dla dzieci „REKINga w Płetwusiowie”. Poprowadzi je ośmioletnia Kinga Michalska, która jest miłośniczą ryb chrzęstnoszkieletowych. Dziewczynka opowie o tym, jak pożyteczne dla ekosystemu są rekiny. Nie zabraknie też symulacji zachowań rekinów w środowisku i wspólnych zabaw edukacyjnych.
Również w oba dni, ale w godz. 11.00-15.00 w sali dydaktycznej Akwarium Gdyńskiego będzie można wziąć udział w obserwacjach mikroskopowych, podczas których uczestnicy zbadają szkielet, łuski i zęby żarłaczy. Tam też będą działać: kącik fotograficzny, gdzie każdy będzie mieć szansę zrobić sobie w szczęce prehistorycznego megalodona, a także studio wodnego tatuażu, dzięki któremu najciekawsze rekiny zostaną ze zwiedzającymi na dłużej.
W tych samych godzinach, ale w Pracowni Wszechoceanu swoje podwoje otworzy strefa kreatywnego nauczania. To laboratorium o naturze rekinów. Każdy znajdzie w nim porcję wiedzy i różnego rodzaju aktywności. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać płeć rekina po płetwach, a także określać dietę ryby po zębach. Przyjrzą się też z bliska kształtom kapsuł rogowych, z których wykluły się gatunki jajorodne obecne na wystawie, czyli rekiny marmurkowe, bambusowe i rogate. Będą mogli również wyobrazić sobie do jakich rozmiarów dorastają wybrane gatunki – wszystko dzięki rekinometrowi.
Natomiast w sobotę i niedzielę w godz. 13.00-14.00 w sali kinowej odbędzie się międzypokoleniowe spotkanie „W pogoni za rekinami”. Poprowadzi je Justyna Szumacher, która nurkuje od 25 lat, a jej pasją jest pływanie z rekinami w ich naturalnym środowisku. Za cel postawiła sobie poznanie tych wyjątkowych zwierząt i dzielenie się wiedzą o nich.
Obowiązują zapisy. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zapoznać się z regulaminem. Oba dokumenty są dostępne na stronie Akwarium Gdyńskiego.
Ze wszystkich atrakcji przygotowanych w ramach Tygodnia Rekina będzie można skorzystać po wykupieniu biletu wstępu do AkwariumGdyńskiego.
Magdalena Czernek
UM Gdynia