Zbliża się 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w piątek, 10 listopada na Górze Gradowej i w sobotę, 11 listopada, przed rozpoczęciem Parady Niepodległości będzie można odebrać flagi Polski, Gdańska oraz biało-czerwone kotyliony. Przygotowano także wiele innych inicjatyw, które umożliwią wspólne świętowanie.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w piątek, 10 listopada, na godzinę 11.00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży. W programie uroczystości znalazła się również modlitwa, a jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie.
Flagi dla mieszkańców i turystów
Także 10 listopada o godz. 15.00 zostanie podniesiona flaga państwowa na najwyższy w mieście maszt znajdujący się na Górze Gradowej. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, radni miasta Gdańska i przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.
Podczas uroczystości będzie można odebrać flagi i kotyliony. Miasto przygotowało 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza.
Flagi będzie można odebrać także rozpoczęciem parady w sobotę, 11 listopada o godz. 9.45 na Placu Kobzdeja.
W akcji rozdawania flag weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (w piątek i w sobotę), Agnieszka Owczarczak, przewodnicząc Rady Miasta Gdańska (w sobotę) oraz grono miejskich radnych.
Miasto będzie ozdobione
Biało-czerwone barwy pojawią się także na ulicach miasta. Duże kotyliony ozdobią m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego.
Okolicznościową iluminacją podświetlony zostanie wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu al. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej, plac Solidarności, pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży i pomnik Tym, co za Polskość Gdańska w Śródmieściu.
21. Parada Niepodległości w Gdańsku
Formowanie parady rozpocznie się 11 listopada od godziny 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto aż pod Zieloną Bramę, gdzie zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek.
Muzyczne świętowanie
Na zakończenie parady, o godz. 13.15 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz trębacze: Paweł Hulisz i Kamil Kruczkowski. Muzycy wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzyką gdańską.
W niedzielę 12 listopada, o godz. 16.00 do Sali Herbowej Nowego Ratusza na Koncert Muzyki Polskiej organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. W programie utwory Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego.
Zabytkowy tramwaj
W najbliższą sobotę na tory wyjedzie zabytkowy, okolicznościowy tramwaj. Bezpłatne kursy zaplanowano na trasie Brzeźno – Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 9.30. Tramwaj będzie kursował co ok. 1.5 godz. od 9.30 do 16.30.
Rozkład jazdy w załączeniu.
Linia 100: tymczasowe zmiany w związku z Paradą Niepodległości
W związku z 21. Paradą Niepodległości linia 100 rozpocznie funkcjonowanie później. Pierwszy kurs ma zostać wykonany o godz. 12:38 z przystanku „Dworzec Główny” 14. Jeśli uroczystości przedłużą się, o zmianach na bieżąco poinformuje Centrala Ruchu ZTM w Gdańsku.
Program wydarzeń
Piątek, 10 listopada
- godz. 11.00, uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Strzyży. W programie m.in. złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika oraz wspólne wypuszczenie gołębi pokoju.
- godz. 15.00 podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej i rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom
Sobota, 11 listopada
- od godz. 9.00 na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości
- Plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom
- godz. 10.30: Start Parady, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny
- Wspólne zdjęcie oraz śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu).
- godz. 13.15: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska i trębaczy
- Zabytkowy tramwaj będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 09.30.
Dodatkowo:
- Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem,
- Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej;
- Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada.
- Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.
Niedziela, 12 listopada
- 16.00, Sala Herbowa Nowego Ratusza, Koncert Muzyki Polskiej organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. Wstęp na koncert 12 listopada jest wolny, ale należy zarezerwować miejsce pisząc na adres e-mail: cappella@gedanensis.pl.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
fot Grzegorz Mehring