Od wtorku do środy Gdynia, pierwsze miasto w Polsce z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF, gościła przedstawicieli 11 samorządów, które również biorą udział w tym programie. Pierwszego dnia w Konsulacie Kultury odbyły się prelekcje i warsztaty. Nie zabrakło też wymiany doświadczeń. Natomiast drugiego dnia zorganizowano wizyty studyjne. Spotkanie było poświęcone zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.
W dniach 7-8 listopada odbyło się w Gdyni – pierwszym mieście w Polsce z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF, drugie krajowe spotkanie samorządowców z ośrodków biorących udział w tym programie, który ma na celu poprawę warunków i jakości życia dzieci i młodzieży. Na całym świecie należą do niego 4000 miasta. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba UNICEF Polska.
Do Gdyni przyjechało ponad 30 osób z miast: Sopot, Opole, Kraków, Toruń, Poznań, Konin, Grodzisk Mazowiecki, Kwidzyn, Bydgoszcz, Bolesławiec i Bielsko-Biała. Spośród nich oprócz Gdyni tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom może poszczycić się Sopot, który uzyskał go kilka tygodni temu (Gdynia we wrześniu 2022). Pozostałe miasta starają się spełnić rygorystyczne wymogi UNICEF-u i ciężko zapracować na tytuł. Nad Bałtyk samorządowcy przyjechali, by wymienić się doświadczeniami, poznać gdyńskie działania i dobre praktyki, szczególnie związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, które UNICEF już od wielu lat diagnozuje jako kluczowe dla młodych ludzi, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdyż w krajach rozwijających się na pierwszy plan wybijają się problemy bytowe, jak skrajne ubóstwo, głód lub niedożywienie.
Pierwszego dnia spotkania w Konsulacie Kultury miały miejsce prelekcje, warsztaty i wymiana doświadczeń. W środę samorządowcy odbyli wizyty studyjne w wybranych przez nich z całej listy trzech miejscach:
- Przystani Sąsiedzkiej Łowicka 51
- Wymiennikowni na Chylonii
- Dziennym Ośrodku Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych”
Dzienny Ośrodek Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych” został otwarty przy ul. Harcerskiej 4 w czerwcu br. Szanse na odpoczynek od codziennej opieki nad własnym dzieckiem znalazło tu ponad 360 rodzin.
– Przedstawiliśmy naszą ofertę, to co robimy, czyli poza zajęciami świetlicowymi, zajęcia z ceramiki, zajęcia muzyczne, zajęcia teatralne, plastyczne. Pokazaliśmy sale, opowiedzieliśmy o naszych problemach i myślę, że ta wizyta pokazała, że te problemy są wspólne – opowiada Magdalena Kownacka, dyrektorka Centrum Rehabilitacji Ośrodka Wczesnej Interwencji i wiceprzewodnicząca PSONI koło w Gdyni. – Mamy zatrudnionych czterech psychologów. To jest bardzo istotny aspekt, również w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, które szczególnie przeżywają izolację i wielokrotnie są izolowane z grupy rówieśniczej, nie mają przyjaciół. Więc to jest bardzo, bardzo istotny aspekt naszej działalności.
Wśród uczestniczek spotkania była Marzena Paszkot, pełnomocniczka prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki rodzinnej.
– Gdynia jest takim miastem rodzinnym i ja bardzo śledzę i przyglądam się, jak ta polityka rodzinna wygląda w Mieście Gdynia – w mieście dużo mniejszym niż Kraków, który ma olbrzymi potencjał. Ale te dwa dni potrzebne były, aby wymienić się właśnie dobrymi praktykami, aby przyglądnąć się ewentualnie, co można przenieść na grunt naszego miasta, czego w Krakowie brakuje. Ale też, żeby podzielić się tym, co my robimy w naszym mieście – mówi Marzena Paszkot. – Jest kilka rzeczy, którym się przyglądamy. Wczoraj przyglądałam się np. takim dobrym praktykom, że trener czy wuefista może być też takim przewodnikiem i on jest trochę inaczej traktowany niż nauczyciel, a młodzież, dzieci mają do niego ogromne zaufanie. I zastanawiam się czy by tutaj nie było jakiegoś miejsca do współpracy na terenie Krakowa.
Jak mówiła wczoraj Dyrektor Generalna UNICEF Polska Renata Bem, Kraków jest na półmetku drogi do tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom – jest po diagnozie, podpisał porozumienie i plan działań. Marzena Paszkot dodaje, że mają nadzieje uzyskać tytuł za dwa lata, w czym może pomóc wiedza zdobyta na spotkaniu w Gdyni.
– To co jest niezwykle cenne w takich spotkaniach, to jest tworzenie sieci kontaktów, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, dlatego, że to jest coś, co każde z miast może zabrać do siebie, zastanowić się, czy można to implementować na poziomie lokalnym. Tegoroczne spotkanie koordynatorów Miast Przyjaznych Dzieciom miało swój temat przewodni – zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – niezwykle ważny, bardzo trudny temat. Wiemy, z jakimi ogromnymi problemami się borykamy jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Dlatego też wymiana doświadczeń szczególnie w tym obszarze i pokazanie tych dobrych praktyk było bardzo wartościowe, bardzo cenne i z pewnością zainspirowało pozostałych uczestników spotkania – podsumowuje spotkanie Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska.
Przemysław Kozłowski
Fot. Przemysław Kozłowski
UM Gdyniu