W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym rozpoczęło się wielkie święto nauki i innowacji. Gdynia Explory Week to trzy dni wypełnione warsztatami, spotkaniami i dyskusjami nad rozwojem naukowych talentów. Z tej okazji do naszego miasta zawitali młodzi badacze, którzy zaprezentują swoje wyjątkowe projekty. Gości wydarzenia powitała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie. W tym roku odbywa się 12. edycja programu. Bazą uczestników są gościnne progi Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Oficjalne otwarcie zorganizowano w środę, 18 października. Przybyłych do Gdyni gości przywitały wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Joanna Brzoskowska-Czerepiuk – koordynatorka wydarzeń Explory.
– Młodzi ludzie na pewno uczą się tutaj, że warto marzyć i budować swoją ścieżkę kariery. Sądzę, że nauczą się też, że praca w zespole, a także solidne podstawy naukowe to wartości, które sprawdzają się w życiu. Młodzież ta daje wspaniały przykład rówieśnikom, pokazując, że nawet jeśli jest się bardzo młodym, można dużo osiągać – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Następnie goście Gdynia Explory Weeku udali się na spotkanie z tegorocznymi uczestnikami największego na świecie konkursu naukowego Regeneron ISEF. A później wzięli udział w zajęciach integracyjnych.
Tegoroczna edycja imprezy potrwa do piątku, 20 października. W tym czasie zaplanowano szereg warsztatów i debat. Drugi dzień Gdynia Explory Weeku będzie skierowany do nauczycieli i edukatorów. Wszystko za sprawą Konferencji Talentowej Explory. Jej uczestnicy będą dyskutować o tym, jak wspierać młode talenty i jak można pomóc w pełni rozwijać ich potencjał.
Drugiego i trzeciego dnia odbędzie się też Festiwal Nauki i Technologii dla uczniów szkół podstawowych i średnich. To wydarzenie wypełnione prezentacjami, prelekcjami i warsztatami oraz inspirującymi spotkaniami.
Ostatniego dnia zaplanowano Pitching Młodych Talentów, czyli prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory. To okazja do zapoznania się z najciekawszymi innowacyjnymi projektami badawczymi. Na koniec autorzy najlepszych z nich zostaną nagrodzeni.
– W tym roku w finale Konkursu Naukowego Explory zostanie zaprezentowanych 35 projektów. Zdecydowana większość dotyczy zdrowia, bezpieczeństwa oraz tego, jak pomóc człowiekowi. Dzielimy pomysły na kategorie: „Człowiek”, „Technologia” i „Środowisko”. Projektem, który odbił się szerokim echem, są np. okulary na kręgosłup, czyli wynalazek, który ma służyć wspieraniu zdrowej postawy człowieka poprzez alerty w okularach. Kiedy je nosimy nie zapominamy, żeby chodzić prosto i się nie garbić. Jest też coś, co nazywa się Skin Preventer, czyli wynalazek, który bardzo szybko może zdiagnozować zmiany nowotworowe na skórze – mówi Ewa Babicka, specjalistka ds. komunikacji Explory.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie kolarz torowy i szosowy Czesław Lang. W piątek, 20 października weźmie on udział w dyskusji „Sportowiec-Naukowiec”.
Konkurs Naukowy Explory stworzono z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza.
Szczegółowe informacje o programie i konkursie Explory można znaleźć na stronie internetowej www.explory.pl.
Magdalena Czernek
fot. Przemysław Kozłowski