Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od 30 lat wspiera finansowo przedsięwzięcia o charakterze proekologicznym. Obchody jubileuszu trwają przez cały rok wspólnie z mieszkańcami województwa, zaś w piątek, 15 września odbyła się gala 30-lecia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
WFOŚiGW w Gdańsku świętuje 30-lecie działalności. Z tej okazji zaplanował na cały rok różne działania edukacyjne dla mieszkańców województwa oraz przyjeżdżających tu turystów. Hasłem jubileuszu jest „Razem dla środowiska”. Oddaje ono w pełni to, czym Fundusz zajmuje się od 3 dekad.
Korzenie WFOŚiGW w Gdańsku sięgają okresu konstytuowania się samorządów w Polsce, dla których jednym z ważniejszych zadań było powstrzymanie degradacji środowiska oraz czasu, gdy Zatoka Gdańska była toksycznym ściekiem. Od momentu powstania Fundusz wspiera finansowo liczne zadania proekologiczne.
– Miałem 15 lat, jak powstał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku. To był rok 1993. To był czas, kiedy nie można było się za bardzo wykąpać w Bałtyku. Moja mama, która pracowała w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej miała bardzo dokładne dane na ten temat i mówiła: „synku, tylko nie właź do tej paskudnej wody”. Bardzo długo nie kąpałem się w Bałtyku. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy oddychaliśmy skażonym powietrzem, kiedy mieliśmy smog, kiedy Ołowianka nie była jeszcze obiektem kultury. Pamiętam bardzo dobrze takie czasy. I wielu z Was też je pamięta. I wiecie doskonale ile wysiłku kosztowało przywrócenie środowiska po latach 70. i 80. do takiego stanu, jaki mamy dzisiaj. To jest ciężka praca. Ciężka praca setek ludzi, którzy wzięli w tym udział. Za to dzisiaj chciałbym Wam serdecznie podziękować w imieniu własnym, w imieniu naszych rodzin, naszych dzieci – mówił podczas uroczystej gali jubileuszowej w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku Szymon Gajda, prezes Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku.
Zgodnie z ideą „Dla ludzi i środowiska”, WFOŚiGW w Gdańsku wspierał finansowo budowę i modernizację oczyszczalni ścieków, ujęć wody, punktów selektywnej zbiórki odpadów, rozwój sieci ciepłowniczej, wałów przeciwpowodziowych, rewitalizację zieleni i parków, budowę zielonych szkół, ochronę rezerwatów przyrody.
A wszystko to, jak podkreślano podczas gali, nie tylko dzięki środkom finansowym, ale i zaangażowaniu pełnych pasji ludzi.
– Fundusz tworzą doświadczeni pracownicy, który troszczą się o środowisko w województwie pomorskim. Realizują wiele programów i konkursów. Szkolą i edukują. Kształtują prośrodowiskowe postawy. Organizują spotkania, biorą udział w konferencjach. Dla nich praca w WFOŚiGW w Gdańsku to misja – działają dla ludzi i środowiska. Korzyści z takich działań są olbrzymie – mieszkańcy i turyści zyskują powietrze wolne od smogu, czyste wody, zadbane tereny zielone, zmniejsza się ilość odpadów trafiających na wysypiska.
Wydane pieniądze, dofinansowane działania, budowy, modernizacje, instalacje oraz efekty można obrazowo przedstawić w liczbach:
- 2 mld 373 mln zł udzielonego dofinansowania
- 40 tys. umów na realizację różnych prośrodowiskowych inwestycji i przedsięwzięć
- 5 tys. km sieci kanalizacyjnych
- 125 komunalnych oczyszczalni ścieków
- 2,2 mln ton mniej wyemitowanego dwutlenku węgla
- 13 tys. kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych
W gali oprócz pracowników Funduszu wzięli udział m.in. pomorscy samorządowcy. Gdynię reprezentowali: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki oraz Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.
– Z perspektywy gdyńskiego samorządu współpracę z Funduszem oceniamy bardzo pozytywnie. A przede wszystkim cieszymy się, że Fundusz daje wsparcie nie tylko doradcze ale także finansowe, które pozwalają nam realizować inwestycje, które bez tych dodatkowych pieniędzy po prostu by się nie udały – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała i dodaje, że wymienić należy przede wszystkim czystą wodę w Zatoce Gdańskiej, dzięki której mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się kąpielami morskimi, a także projekty wodno-ściekowe w PEWiK Gdynia oraz OPEC Gdynia.
UM Gdynia
Fot. Przemysław Kozłowski