Ktoś powie: „brzydkie”, „nieestetyczne”, „niepasujące”, artysta spojrzy głębiej i zauważy brak szablonu, niepozorne dzieło sztuki i przypadku. Na nietypowe elementy miejskiej (i nie tylko) przestrzeni zwrócił uwagę Filip Kozarski, zaglądając do nieużytków, na ogródki działkowe i do pustostanów, a efektom jego niestandardowego spojrzenia na pozornie nieciekawe miejsca można przyjrzeć się w siedzibie Traffic Design przy ul. Żeromskiego. Wernisaż wystawy „Obrzeża” już w piątek, 30 czerwca.
To nie będzie zwykła wystawa, na której zobaczycie to, co ładne, przemyślane i spójne z koncepcją – tutaj wszystko na pozór do siebie nie pasuje, ale jednak zebrane w całość tworzy coś wyjątkowego, szczególny obraz, który być może nieraz miga nam przed oczami w różnych zakamarkach polskich miast i miasteczek. Jak podsumowują sami członkowie Traffic Design, to swoisty „rajd po miejscach, których nie znajdziecie w folderach reklamowych”.
Już w piątek, 30 czerwca o godzinie 19:00 w siedzibie gdyńskiego stowarzyszenia pasjonatów dobrych projektów wernisaż i tym samym początek wystawy Filipa Kozarskiego „Obrzeża”. Architekt i jej kurator zgromadził w jednym miejscu elementy, które w jego oczach charakteryzują „szarą strefę urbanistyki”.
To, na co nawet nie zwróciłbyś/zwróciłabyś uwagi
Co zatem znajdziemy na ekspozycji? Miejsca, przedmioty i sytuacje z miejskiego klimatu: ogródków działkowych, ściennych graffiti, opuszczonych i tymczasowych miejsc spotkań, reliktów przeszłości i lokalizacji, których czas już minął. Główne założenie to uchwycenie czaru, który kryje się w zjawiskach pozornie niegodnych uwagi, czy wręcz wymagających naprawy. Bez sentymentalizmu.
– Wszystkie nieformalne, niepokojące, nielegalne, nieoczywiste, niejednoznaczne, niechciane, niedokończone, nieładne, nieopłacalne, niepotrzebne, niepraktyczne, nietrwałe, nieracjonalne, nieprofesjonalne, nierokujące i nielubiane procesy oraz zjawiska, które tworzą przestrzeń miejską – w strefie urbanistycznej, architektonicznej i kulturowej – opisuje wystawę „Obrzeża” Filip Kozarski.
Kurator do artystycznego zaprezentowania spojrzenia na niekoniecznie przemyślany i zaprojektowany krajobraz miast zaprosił też innych twórców: zobaczymy prace m.in. Jerzego Gruchota, Houze, B.Tripa, Tomasza Kaczyńskiego, Serwisu Pomorskiego, Sainera oraz Jay’a Popa.
Zobacz „Obrzeża” aż do sierpnia
Najnowsza wystawa, którą będzie można oglądać w galerii Traffic Design to jednocześnie element programu Gdynia Design Days – trwającego ponad tydzień festiwalu, który jest skierowany do projektantów i przedstawicieli branż kreatywnych oraz miłośników designu.
Jak i kiedy można będzie zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez Filipa Kozarskiego? Będzie dostępna w galerii przy ul. Żeromskiego 36 w Śródmieściu, w siedzibie stowarzyszenia Traffic Design.
Po piątkowym wernisażu wstęp na wystawę będzie możliwy od 1 do 9 lipca, codziennie od 14:00 do 20:00, a później: od 13 lipca do 19 sierpnia w każdy czwartek, piątek i sobotę, od 12:00 do 16:00. Wystawa jest finansowana ze środków miasta Gdyni.
Kamil Złoch
UM Gdynia