Koniec gorączki Czarnego złota ogrodników

Gdsńsk. W Szkole Ponstawowej nr 60, odbył się briefing na zakończenie akcji Czarne Złoto Ogrodników, z udziałem Piotra Kryszewskiego, Z-cy Prezydenta ds. usług komunalnych.

Do mieszkanek i mieszkańców Gdańska, którzy wzięli udział w akcji Czarnego Złota Ogrodników trafiło blisko 370 ton środka poprawiającego właściwości gleby SK-9, wyprodukowanego z odpadów biodegradowalnych. Kompost dotarł do każdej gdańskiej dzielnicy, otrzymały go też dwie placówki edukacyjne. W przekazaniu Czarnego Złota do jednej z nich, czyli do SP nr 60 uczestniczył Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.   

– Ta akcja pokazuje, jak ważna jest segregacja odpadów. Dzięki temu możemy na terenie zakładu produkować cenne surowce. Takim materiałem jest kompost, który powstaje z bioodpadów segregowanych przez gdańszczanki i gdańszczan. Jest to doskonały przykład praktycznego zastosowania Gospodarki Obiegu Zamkniętego – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Kompost z dowozem w promocyjnej cenie

Przez stronę akcji zarejestrowało się 241 mieszkańców, którzy skorzystali z darmowego transportu zrealizowanego przez spółkę Gdańskie Usługi Komunalne. Kompost wraz z dostawą kosztował tylko 1 zł/tonę. Łącznie trafiło do nich ponad 236 ton czarnego złota. Mieszkańcy, którym nie udało się zarejestrować przez stronę, mieli możliwość zakupu kompostu w cenie promocyjnej 1 zł, ale z odbiorem własnym. Mieszkańcy korzystający z tej formy akcji zakupili ponad 132 tony Czarnego Złota Ogrodników.

Czarne Złoto Ogrodników skradło serca mieszkańców Gdańska

W ramach akcji, mieszkańcy Gdańska mogli nabyć pół lub 1 tonę certyfikowanego środka polepszającego glebę pod nazwą SK-9  (potocznie nazywanego kompostem).

– Akcja Czarne Złoto Ogrodników skierowana była do mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. To już kolejny raz, kiedy udowadniamy, że mieszkańcy naszego miasta przyczyniają się do recyklingu organicznego i wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Dzięki mieszkańcom, którzy rzetelnie segregują odpady, jakości produktu jest lepsza i kompost może zostać wykorzystany jako nawóz do ogródków czy na działki.

Przyszkolny ogródek

W ramach akcji Czarne Złoto Ogrodników trafiło również do dwóch placówek edukacyjnych. Jedną z nich była Szkoła Podstawowa nr 60 na Przymorzu, którą we wtorek odwiedził Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Zakład Utylizacyjny, oprócz samego kompostu przekazał szkole również sadzonki jabłoni.

– Bardzo ważne jest, by nauczyć dzieci troski o środowisko naturalne. Jednym z przejawów tej troski jest segregacja odpadów, innym zaś pokazanie świata bioróżnorodności. Nasza szkoła ma duże tereny zielone, które właśnie do tego wykorzystujemy. Mamy już łąkę dla motyli, mamy rabaty warzywne, cały czas pojawiają się nowe inicjatywy. Marzą się nam ogrody wertykalne, na które mamy miejsce przy wejściu do szkoły. A dzięki zaangażowaniu Zakładu Utylizacyjnego będziemy mieli sad z jabłkami – podkreśla Beata Wołkanowska, dyrektorka SP 60.

Nasze złoto ma certyfikat

Wiosną 2022 roku zakład uzyskał pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z certyfikatem dla produktu SK- 9 czyli Czarnego  złoto ogrodników. Jest to kompost, który wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. Służy do poprawy właściwości wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako składnik dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych.

Co obecnie dzieje się z Czarnym Złotem Ogrodników?

W Zakładzie Utylizacyjnym na bieżąco trwa proces produkcji świeżego kompostu. W tym roku mieszkańcy ponownie będą mogli przyjeżdżać do naszej firmy po polepszacz gleby, który zasili gdańskie rabaty, ogródki i zieleń wokół budynków. Tylko w zeszłym roku do naszych klientów trafiło łącznie blisko 3 000 ton produktu.
O akcji będziemy informować na dedykowanej stronie czarnezloto.zut.com.pl

Mniej odpadów bio

Rocznie na jednego mieszkańca zbieranych jest ok 75 kg odpadów bio. W 2022 roku udział selektywnie zebranej masy odpadów kuchennych w łącznym strumieniu odpadów resztkowych odpadów komunalnych wyniósł około 19% w stosunku do 20,2 % w 2021 r. Wagowo zebrano o 2,12 % odpadów kuchennych mniej niż w roku 2021. Tym samym stały trend wzrostu masy selektywnie zebranych odpadów bio został zatrzymany.

Odpady bio wyrzucaj bez worka

W poniedziałek – 12 czerwca – wystartowała ostatnia odsłona kampanii edukacyjno-informacyjnej „Wrzucaj bez worka”, której tematem przewodnim są odpady bio. Celem całego projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio.

Wiele osób przyzwyczajonych jest do wyrzucania różnych rodzajów odpadów do plastikowych worków. Po ich napełnieniu często wyrzucane są one wraz z zawartością do pojemników ustawionych w miejscach gromadzenia odpadów. W przypadku odpadów bio nie jest właściwy sposób postępowania.

– Najlepiej opróżnić plastikowy worek, wyrzucając odpady bio do brązowego pojemnika, a pusty worek wyrzucić do pojemnika na odpady resztkowe. Jeśli już musimy wrzucać odpady kuchenne w workach, to róbmy to w tych kompostowalnych. Pamiętajmy, że worki kompostowalne to nie to samo co torby biodegradowalne. Te ostatnie niestety nie rozkładają się do końca, przez co bardzo zabrudzają frakcję, a mikroplastik przenika do gleby, stwarzając zagrożenie – przypomina Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Niezwykle cenną praktyką jest samodzielne kompostowanie. Każdy, kto ma taką możliwość, powinien rozważyć założenie własnej minikompostowni. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy dysponują przydomowym ogródkiem lub inną nadającą się do tego celu przestrzenią. Odpady bio z powodzeniem mogą być wykorzystane do produkcji własnego kompostu, który wykorzystamy w ogrodzie, użyźniając glebę i zastępując sztuczne nawozy. W ten sposób przyczynimy się też do zmniejszenia ilość wyrzucanych bio odpadów.

Jędrzej Sieliwończyk
fot Piotr Wittman

Urząd Miejski w Gdańsku


Poprzedni artykułZłota Madonna z dofinansowaniem na renowację
Następny artykułPodpisano memorandum o współpracy między Gdańskiem i Burgas
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze