Była pora na dyskusję, wnioski i poszerzenie horyzontów, przyszła też pora na spojrzenie wstecz i podsumowania – pierwszy dzień „Pereł Samorządu” w Gdyni zamknęła uroczysta gala, podczas której poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu o tej samej nazwie. W Muzeum Miasta Gdyni wyróżnienia odebrali przedstawiciele najlepiej zarządzanych miast i gmin z całej Polski oraz bezpośrednio ich włodarze.
„Perły Samorządu” to nie tylko pole do dyskusji i debat o kondycji oraz przyszłości polskich samorządów, ale także coroczna okazja do wyłonienia najlepszych. Tak, jak w poprzednich latach, gdy kongres gościł w Gdyni, tak i teraz na zakończenie całego dnia spotkań i sesji w przestrzeniach PPNT Gdynia centrum wydarzeń na wieczór przeniosło się na specjalnie zorganizowaną galę rankingu „Perły Samorządu”. W tym roku odbyła się ona w Muzeum Miasta Gdyni.
Przegląd skuteczności polskich miast i gmin
Ranking jest opracowaniem, które porównuje i zestawia ze sobą wspólnoty lokalne w podziale na kategorie, względem ich wielkości. Cel? Wyłonienie spośród setek polskich miast i gmin tych, które są zarządzane we wzorcowy sposób, a efekty ich działań przekładają się na dane potwierdzające dobry kierunek.
Jak dokładnie powstaje ranking, który pozycjonuje polskie samorządy i co wpływa na ich ostateczne pozycje w notowaniu? O szczegóły metodologii rankingu „Perły Samorządu” niedawno pytaliśmy na Gdynia.pl Martę Gocłowską z PwC Polska – partnera merytorycznego rankingu, który we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną podejmuje się próby wyłonienia najlepszych i najbardziej skutecznych gmin oraz ich włodarzy.
Porównywane są, poza zebranymi w formie ankiet z pytaniami zamkniętymi, między innymi także wyniki z poprzednich lat – tak, aby w rankingu ująć perspektywę rozwoju poszczególnych gmin i zweryfikować, czy kolokwialna, „zbyt wysoko ustawiona poprzeczka” nie obniża ewentualnej pozycji w rankingu. Nad ostatecznym kształtem podsumowania czuwa czteroosobowa kapituła w składzie: Marta Gadomska-Byrska, kierownik Działu Dodatków Poradniczych, Dziennik Gazeta Prawna; Joanna Pieńczykowska, redaktorka prowadząca dodatek „Samorząd i Administracja” w Dzienniku Gazecie Prawnej; dr Dionizy Smoleń, partner PwC Polska, lider doradztwa dla sektora publicznego i dr Paulina Legutko-Kobus z Katedry Polityki Publicznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie .
Najlepsi odebrali wyróżnienia
Tegoroczną galę w roli prowadzącego otworzył Marek Tejchman, jeden z czołowych dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej. W roli współgospodarza zarówno całego kongresu, jak i rankingowej gali jej uczestników powitał też prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, zaznaczając, że „Perły Samorządu” to przede wszystkim głos polskich wspólnot lokalnych, które są podstawą demokratycznego systemu.
– Dziękuję panu redaktorowi naczelnemu i całej redakcji Dziennika Gazety Prawnej za codzienne tworzenie przestrzeni do debaty samorządowej, która pozwala nam czerpać wiedzę, wymieniać poglądy i weryfikować słuszność ocen. Ogromnie to doceniamy – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Poniżej lista laureatów tegorocznego rankingu „Perły Samorządu 2023”.
KATEGORIA: najlepsze gminy
- Gmina wiejska:
- miejsce – Gmina Iława
- miejsce – Gmina Płużnica
- miejsce – Gmina Michałowice
- Gmina miejsko-wiejska:
- miejsce – Wasilków
- miejsce – Gmina Piaseczno
- miejsce – Gmina Radzymin
- Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców:
- miejsce – Sopot
- miejsce – Kobyłka
- miejsce – Ciechanów
- Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców:
- miejsce – Poznań
- miejsce – Łódź
- miejsce – Gdańsk
KATEGORIA: najlepsi włodarze
- Gmina wiejska:
- miejsce – Krzysztof Harmaciński, Gmina Iława
- miejsce – Marcin Skonieczka, Gmina Płużnica
- miejsce – Małgorzata Pachecka, Gmina Michałowice
- Gmina miejsko-wiejska:
- miejsce – Adrian Łuckiewicz, Wasilków
- miejsce – Krzysztof Chaciński, Radzymin
- miejsce – Grzegorz Kubik, Rawicz
- Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców:
- miejsce – Krzysztof Kosiński, Ciechanów
- miejsce – Janusz Stankowiak, Starogard Gdański
- miejsce – Tomasz Andrukiewicz, Ełk
- Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców:
- miejsce – Hanna Zdanowska, Łódź
- miejsce – Rafał Bruski, Bydgoszcz
- miejsce – Jacek Jaśkowiak, Poznań
Wśród podsumowań tegorocznej edycji rankingu znalazły się też gdyńskie akcenty – wśród nagrodzonych wyróżnieniami za 4. miejsce w tegorocznej edycji rankingu, tuż za podium, dwukrotnie na scenie pojawiał się podczas gali prezydent Wojciech Szczurek. Najpierw odbierając laur dla Gdyni za 4. lokatę wśród gmin miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców, w następnej kolejności – otrzymując adresowane bezpośrednio do siebie wyróżnienie za analogiczną, 4. pozycję w części rankingu dotyczącej włodarzy gmin miejskich liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.
To pozycje, które zestawiają Gdynię w jednym szeregu z najprężniej działającymi samorządami w całej Polsce, u boku metropolii i największych ośrodków miejskich – zresztą nie po raz pierwszy w historii rankingu „Perły Samorządu”, bo także w minionych latach kilkukrotnie wśród laureatów samorządowego zestawienia pojawiało się zarówno miasto Gdynia, jak i sam Wojciech Szczurek. Kolejna obecność w rankingu przygotowywanym we współpracy z PwC potwierdza, że gdyński samorząd nadal zmierza w konkretnym kierunku i realizuje swoją misję publiczną na tyle, na ile to możliwe, co potwierdzają też konkretne dane i statystyki.
Miasto Gdynia zostało podczas czwartkowej gali także uhonorowane specjalnym wyróżnieniem, które przyznano za innowacyjne podejście – pionierskie rozwiązanie z zakresu cyfryzacji Urzędu Miasta. Wyróżnienie odebrał również Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Z pełnymi wynikami rankingu „Perły Samorządu” będzie można zapoznać się na łamach Dziennika Gazety Prawnej już w środę, 7 czerwca – w specjalnym dodatku „Samorząd i Administracja”. Opublikowane zostaną pierwsze „dziesiątki” rankingu w poszczególnych kategoriach. Organizatorem rankingu był Dziennik Gazeta Prawna, partnerem merytorycznym – PwC Polska, polski oddział międzynarodowej firmy doradczej, który na lokalnym rynku na rynku wspiera instytucje publiczne i podmioty prywatne już od ponad 30 lat.
Na koniec „Pereł” – dawka praktycznej wiedzy
To już niemal koniec wydarzeń związanych z tegorocznym kongresem „Perły Samorządu” w Gdyni. Drugi dzień wydarzenia to jeszcze solidna dawka praktycznej wiedzy dla osób, które na co dzień odpowiadają w samorządach bezpośrednio za jedne z kluczowych zakresów ich bieżącej działalności – gospodarkę komunalną oraz finanse jednostek samorządu terytorialnego.
Właśnie na takie dwie ścieżki podzielono piątkowe warsztaty. Przez kilka godzin samorządowcy, którzy wcześniej zgłosili swój udział uczestniczą w kilku tematycznych spotkaniach, podczas których doświadczeni eksperci z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners (jednego z partnerów kongresu) przybliżają m.in. kwestie zmian dotyczących zamówień publicznych, optymalizacji gminnych systemów gospodarki odpadami, aktualnego orzecznictwa dotyczącego podatku od nieruchomości czy możliwości odliczeń VAT przez samorządy – słowem, wszystko to, co dotyczy pracy „u podstaw”, w materii, w której regularne zmiany przepisów spędzają sen z powiek urzędnikom i specjalistom odpowiedzialnym za konkretne zadania lokalnej administracji. Każdy z uczestników samorządowych warsztatów w ramach „Pereł Samorządu” ma także szansę na indywidualne konsultacje z trenerami oraz otrzymanie certyfikatu.
Kamil Złoch
fot. Karol Stańczak
UM Gdynia