W sobotę 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Czyste Miasto Gdańsk zaprasza wszystkich chętnych do udziału w akcji Sprzątanie Świata 2023. Pierwsza tegoroczna odsłona akcji to edycja rodzinna. Sprzątanie przeprowadzone zostanie w 3 dzielnicach Gdańska: Jasień, Ujeścisko-Łostowice oraz Orunia Górna-Gdańsk Południe w godz. 11.00-15.00.
– Naszym celem jest nie tylko stopniowe oczyszczanie przestrzeni naszego miasta z zalegających odpadów, dzięki czemu zmniejszymy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Chodzi też o inicjowanie działań społecznych, które wyrabiają w nas nawyk dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów – mówi Piotr Kryszewski zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Wierzymy, że każda, nawet największa zmiana zaczyna się od małych proekologicznych kroków. Chcemy zachęcać lokalne społeczności do aktywności i pracy na rzecz wspólnej przestrzeni oraz środowiska naturalnego – mówi Piotr Kryszewski.
W dobie współczesnych wyzwań ekologicznych mieszkańcy coraz bardziej doceniają możliwość dostępu do nienaruszonej przez człowieka przyrody. To w dużej mierze od tego zależy nasz dobrostan i jakość naszego życia. Ważne jest, abyśmy sami dbali o miejsce, w którym wypoczywamy, nie pozostawiając odpadów i szanując pracę tych, którzy na co dzień dbają o te cenne walory.
– W naszych akcjach sprzątania świata z roku na rok bierze udział coraz szersze grono uczestników. Są wśród nich lokalni aktywiści, wolontariusze, rodziny z dziećmi czy przedstawiciele firm. Nie brakuje też przypadkowych przechodniów, którzy po prostu zainteresowali się inicjatywą podczas spaceru. To pokazuje jak ważna dla nas wszystkich jest troska o środowisko i przebywanie w czystym otoczeniu. Wierzymy w siłę wspólnego działania, tego, że razem możemy więcej – mówi Olga Goitowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Organizacja
W pierwszej tegorocznej odsłonie Sprzątania Świata miejsca startowe zlokalizowane będą w trzech dzielnicach:
- Dzielnica Orunia Górna:
– przy ul. Wielkopolska 62, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 86
- Dzielnica Ujeścisko-Łostowice:
– przy ul. 11 listopada 68
- Dzielnica Jasień
– przy rondzie obok Szkoły Podstawowej nr 6
Organizatorzy, wspólnie z pracownikami Zakładu Utylizacyjnego oraz radnymi dzielnicowymi, wyposażą wszystkich uczestników akcji w niezbędny sprzęt. Gotowi do działania wspólnie wyruszymy, aby oczyścić najbliższą okolicę z zalegających odpadów. Po powrocie zebrane odpady należy zostawić w oznaczonych miejscach przy stoiskach. Za ciężką pracę, czeka nagroda w postaci drobnego poczęstunku i innych niespodzianek. Te wspólnie spędzone chwile to świetna okazja, aby lepiej się poznać i zrelaksować po wymagających porządkach.
Edukacja przez zabawę
Podczas wydarzenia nie zabraknie edukacji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Będziemy opowiadać m.in. o tym, jak właściwie i odpowiedzialnie postępować z odpadami oraz jak minimalizować ich powstawanie. Nie zabraknie rozmów o recyklingu i codziennych nawykach, które pomagają chronić naszą planetę. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak można żyć w zgodzie z naturą w duchu less waste, zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W wybranych lokalizacjach w ramach edukacji przewidzieliśmy warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy na praktycznych przykładach przekonają się w jaki sposób można użyć niepotrzebnych przedmiotów, aby stworzyć zupełnie nową rzecz. Na miejscu, przy zbiorniku Augustowska, będzie można skorzystać również z usług krawieckich. Nasza krawcowa chętnie pomoże uszyć woreczek na owoce czy warzywa, bądź nowy piórnik do szkoły. Warto więc przynieść ze sobą kilka niepotrzebnych skrawków materiału czy starych firanek.
Konkurs z nagrodami #rodzinnesprzataniezzut
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przygotował dla uczestników akcji konkurs z nagrodami. Na czym polega konkurs? Po pierwsze należy zarejestrować się na stronie internetowej.
Następnym krokiem jest wykonanie zdjęcia zanieczyszczonego miejsca, które zamierzamy posprzątać. Kiedy już to zrobimy, przystępujemy do najważniejszej części zadania, czyli uporządkowania terenu. Kolejne zdjęcie robimy już po posprzątaniu upatrzonego przez nas obszaru. Osoby, które swoje zdjęcia, wyślą za pośrednictwem tej samej strony internetowej, na której wcześniej się rejestrowali do zakładu, otrzymają nagrody. Informacje dotyczące odbioru zostaną wysłane osobnym mailem, do wszystkich, którzy w prawidłowy sposób zrealizują wszystkie konkursowe elementy.
– Naszym konkursem chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na ilości odpadów, które produkujemy i które pozostawiamy po sobie. Każdy z nas może zadbać o swoje najbliższe otoczenia. Wystarczy wyjść na spacer, zrobić mały gest dla planety i posprzątać swoją okolicę. Zebrane śmieci odłożyć w wyznaczone miejsce, skąd zostaną zabrane i przewiezione do naszego zakładu. Następnie trafią do sortowni, gdzie odzyskamy z odpadów cenne surowce, które wrócą do obiegu – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Akcje sprzątania świata organizowane są cyklicznie i na stałe wpisały się już do kalendarza proekologicznych wydarzeń. Czyste Miasto Gdańsk planuje organizację kolejnych 3 edycji jeszcze w tym roku:
- ODSŁONA 2
czerwiec 2023 r.
Sprzątanie z poziomu wody „kajakiem po Motławie”
- ODSŁONA 3
akcja prowadzona przez cały miesiąc od połowy sierpnia do połowy września
Sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji
- ODSŁONA 4
3 weekend września
Sprzątanie terenów zielonych – edycja szkolna dla placówek oświatowych
– Wierzymy, że działania realizowane przy okazji inicjatyw takich jak ta, z czasem staną się naturalną formą spędzania czasu wolnego. Tego typu akcje zwiększają ekologiczną świadomość i sprzyjają kształtowaniu pozytywnych nawyków. To może przyczynić się do tego, że wielu z nas, nie będzie już obojętnie przechodzić obok porzuconych w lesie czy parku odpadów, pamiętając, że ich zaleganie często wiąże się z bardzo powolnym, trwającym nawet setki lat rozkładem – mówi Olga Goitowska dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Czy wiecie, że plastikowa butelka, w zależności od rodzaju tworzyw wykorzystanych do jej wytworzenia, ulega rozkładowi w czasie od 100 do nawet 1000 lat? Nie dopuszczajmy do takich sytuacji i razem zadbajmy o nasz kawałek ziemi.
Bieżące informacje o akcji na profilu FB Czyste Miasto Gdańsk.
Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku