Dzięki zmianie w Uchwale w sprawie zasad gospodarowania zasobem komunalnych lokali użytkowych, artyści tworzący w Gdańskich Otwartych Pracowniach, których umowa najmu dobiega końca, liczyć mogą na pierwszeństwo w dalszym wynajęciu lokalu i kontynuację działań artystycznych w dotychczasowym miejscu. Przyjęta dziś zmiana zakłada również, że rzemieślnicy wynajmujący miejskie lokale użytkowe otrzymać mogą obniżkę czynszu, w ramach wsparcia historycznie związanych z Gdańskiem, zanikających już umiejętności i zawodów.
Jednym z projektów, uchwalonych podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Gdańska jest projekt zmian do uchwały w sprawie zasad gospodarowania zasobem komunalnych lokali użytkowych, czynszów i ich płatności oraz podziału Miasta Gdańska na strefy czynszowe.
Zgodnie z przyjętymi zmianami dotychczasowi najemcy Gdańskich Otwartych Pracowni, po zakończeniu trwania umowy zawartej w ramach programu, otrzymują pierwszeństwo w dalszym wynajmowaniu przestrzeni przyznanej w ramach konkursu, w której dotychczas prowadzili działania artystyczne.
Program Gdańskich Otwartych Pracowni realizowany jest od 5 lat, a jego ideą jest udostępnienie artystom na preferencyjnych warunkach lokali miejskich, w których mogą pracować i prezentować tworzoną sztukę widzom, a także angażować mieszkańców we współtworzenie kultury w naszym mieście. W działających już 12 Gdańskich Otwartych Pracowniach odbywają się m.in. wernisaże, spotkania, warsztaty arteterapeutyczne, kameralne koncerty czy pokazy filmów. Już niebawem dołączą do nich dwie nowe pracownie, przyznane w ramach rozstrzygniętej niedawno, kolejnej już edycji konkursu.
Obniżka czynszu dla rzemieślników
Zaproponowany projekt zmian w uchwale umożliwił także rozszerzenie katalogu rzemiosł, w przypadku których najemcy miejskich lokali użytkowych uprawnieni są do skorzystania obniżki czynszowej.
Zaproponowana i uchwalona przez Radnych zmiana daje Prezydent Miasta Gdańska możliwość udzielenia wsparcia rzemieślnikom prowadzącym w gminnych lokalach działalność związaną z rzadkim, a nawet zanikającym już rzemiosłem, które często historycznie wpisuje się w krajobraz Miasta Gdańska. O obniżkę czynszu najmu nawet o 50 % będą więc mogli wnioskować nie tylko księgarze, ale także rzemieślnicy, którzy w lokalach miejskich prowadzą działalność z zakresu grawerstwa, brązownictwa, witrażownictwa, lutnictwa czy rymarstwa, a także szewcy, kaletnicy i introligatorzy. Obniżka czynszu najmu możliwa będzie na pisemny wniosek najemcy lokalu i przyznawana będzie na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.
Informacja dla rzemieślników prowadzących działalność w lokalu miasta o tym jak wnioskować o obniżkę czynszu, dostępna będzie na stronie Gdańskich Nieruchomości.
Aleksandra Strug
Gdańskie Nieruchomości