Czy szyld może jedynie wskazywać miejsce i oznaczać punkt? Zdecydowanie nie. Może skłaniać do przemyśleń, przekazywać emocje i nieść za sobą splecione historie. Można się o tym przekonać, zerkając na Inscription Project: Victoria, który w piątek, 31 marca odwiedzi gdyńską siedzibę Traffic Design przy ul. Żeromskiego. Wernisaż wyjątkowej instalacji Stefana Kornackiego dotyka tematu wojen i uchodźstwa, które stoi z sprzeczności ze „zwycięskim” hasłem odmienianym w różnych zakątkach świata.
Wojna niesie zwycięstwo dla jednej z armii, ale zawsze: porażkę dla uczestniczących w niej ludzi i całej ludzkości. Tak najprościej można streścić główny przekaz, który artyści starali się zbudować wokół wielkiego napisu „Victoria”, szyldu ściągniętego ponad dziesięć lat temu ze słynnego warszawskiego hotelu – enklawy luksusu i niedostępności w środku szarych lat PRL.
„Victoria” w Gdyni już od piątku
Teraz projekt, który powstał na jego kanwie będzie można oglądać w Gdyni – przy ul. Żeromskiego, w siedzibie stowarzyszenia Traffic Design, które zaprasza na piątkowy wernisaż.
To Inscription Project: Victoria. Projekt podróżuje po różnych lokalizacjach, a jego kolejna odsłona – w zasadzie nowe rozwinięcie jego idei – pojawi się właśnie w przestrzeni Traffic Design. Głównym elementem działania jest charakterystyczny, blisko 20-metrowy kaseton z napisem „VICTORIA”, który od 1976 do 2011 roku wyróżniał budynek stołecznego hotelu Sofitel Warsaw Victoria.
Jego autor, Roman Duszek, już na etapie projektowania sięgnął do symboliki zwycięstwa, co po latach stało się inspirowacją i punktem wyjścia do nowego spojrzenia.
– Podczas II wojny światowej okupanci zmienili nazwę obecnego Placu Piłsudskiego na Adolf Hitler Platz. Na Placu była umieszczona mównica w kształcie litery „V”. To ona utkwiła w głowie młodego Duszka. Jako dorosły projektant zajmujący się kompleksowo designem nowoczesnego hotelu, znajdującego się tym razem przy Placu Zwycięstwa, postanowił wpisać w literę „V” warszawską syrenkę, jako symbol zwycięstwa nad nazizmem – wspominał twórca projektu, Stefan Kornacki.
Zobacz, usłysz, zrozum
Projekt artysty aktualizuje ten przekaz. Niezmiennie elementem są nagrania słowa „Victoria” wypowiadane przez osoby doświadczające uchodźctwa z różnych krajów, ludzi cierpiących ze względu na otaczające nas wojny. Będą tym razem towarzyszyć dźwiękowej interwencji – sygnałowi, który będzie można usłyszeć w przestrzeni miasta od 30 do 31 marca.
Odsłona projektu w Gdyni to również nowy, interaktywny mapping przygotowywany razem z Saskią Wojtalewicz. Multimedialna wystawa będzie okazją do premiery dokumentacji z 2022 roku – przestrzeń wypełni muzyka Hani Rani oraz Piotra Rosztajna. Artystyczną interwencję przygotowuje Jacek Wielebski, a historię napisu przybliży wywiad nagrany ze wspomnianym wcześniej Romanem Duszkiem.
Sam projekt jest realizowany od 2009 roku m.in w Polsce, Tallinnie, Kijowie, Lizbonie czy Dubaju. Ideą Inscription Project jest działanie przy pomocy odzyskanych napisów, neonów i kasetonów. To połączenie sztuki w przestrzeni miejskiej, happeningu, reportażu i instalacja. Wydarzenia pojawiają się w różnych kontekstach, kreując za każdym razem nowe pola znaczeniowe.
Wernisaż w siedzibie Traffic Design przy ul. Żeromskiego 36 odbędzie się w piątek, 31 marca o godzinie 20:00. Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto Gdynia.
Kamil Złoch
fot. Maciej Rybicki, mat. prasowe Traffic Design
UM Gdynia