Nie tylko kumkają, ubarwiając otoczenie zbiorników wodnych czy działek, ale pełnią też ważną rolę w ekosystemie. Bez nich ślimaki i stonki doszczętnie pożarłyby zbiory, a inne stworzenia, jak muchówki czy żądłówki, nie dałyby nam żyć. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by dać im możliwość swobodnego rozmnażania. O kim mowa? O żabach, które właśnie rozpoczynają gody. Niestety, zbyt wiele tych chronionych prawem stworzeń ginie pod podeszwami naszych butów, opon rowerów czy aut. Straż Miejska w Gdyni apeluje, by zwracać uwagę na te pożyteczne płazy i tym samym ocalić ich życie.
Wszystkie płazy, które występują w Polsce, budzą się właśnie ze snu zimowego i przystępują do godów. W miastach dotyczy to przede wszystkim żab. Niestety, ogromna liczba tych sympatycznych stworzeń nie doczeka się spotkania ze swoją drugą połówkę. Giną w drodze do zbiornika wodnego, oczka, cieku – pod nogami przechodniów, rozjechane autami, rowerami, czy motocyklami.
– Niestety, na swojej drodze bardzo często napotykają chodniki, ścieżki rowerowe oraz ulice i są rozjeżdżane przez pojazdy, rozdeptywane przez przechodniów. Z tego względu patrol Straży Miejskiej jak każdego roku rozstawia tablice informujące, że w danym miejscu są żaby. Robimy to po to, byśmy zwrócili uwagę, rozejrzeli się, zwolnili jadąc autem czy rowerem, by jak największa ilość tych bardzo pożytecznych zwierząt mogła przedostać się do zbiorników wody i rozpocząć gody – mówi dla portalu gdynia.pl Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.
Stosowne oznaczenia, przygotowane przez gdyńską Straż Miejską, pojawią się w tych miejscach, w których zaobserwowano skupiska płazów. Zwróćmy na nie uwagę podczas poruszania się dowolnym środkiem transportu czy nawet spaceru.
Żaby chronione prawem
Żaby, podobnie jak wszystkie pozostałe płazy, występujące w Polsce, objęte są całkowitą ochroną. Mimo, że są prawnie chronione, to co roku ogromna ich liczba ginie pod kołami aut, rowerów, innych pojazdów, również pod podeszwami butów. Dlatego będąc w okolicach zbiorników wodnych, szczególnie o tej porze roku, warto zwrócić uwagę na to, czy coś małego i skocznego nie przemyka jezdnią, rowerówką czy chodnikiem.
– Żaby to zwierzęta bardzo pożyteczne – mówi Wawrzyniak. – Po pierwsze kijanki, czyli młodociane formy, przeciwdziałają eutrofizacji wód, wyjadając duże ilości glonów. Druga sprawa: same dorosłe już żaby zjadają ogromne ilości bezkręgowców, również tych, które nie są pożyteczne, a których nadmierna obecność szkodzi środowisku naturalnemu. Żaby w łańcuchu pokarmowym stanowią również pokarm dla innych zwierząt – podkreśla.
Żaby rozpoczynają okres godowy. Straż Miejska w Gdyni ustawia znaki, informujące o obecności tych stworzeń w danym miejscu. Fot. Zygmunt Gołąb
Pamiętajmy: marzec i kwiecień to czas żabich godów. Dajmy im dojść do zbiorników i cieków wodnych, w których mogą spokojnie przystąpić do godów i się rozmnażać. Odwdzięczą się nie tylko przyjemnym dla ucha kumkaniem, ale i pozytywnym wpływem na nasze plony oraz nasze zdrowie.
Zygmunt Gołąb
Fot. Piotr Miszczyk
UM Gdynia