Powstaną projekty artystyczne i kulturalne oraz inicjatywy z dziedziny literatury, sztuk wizualnych, teatru, fotografii, muzyki i tańca. Do gdańskich artystek i artystów trafi niemal milion złotych. Wsparcie w ramach stypendium uzyskało 84 utalentowanych twórców. W tym roku po raz pierwszy zaplanowano także uroczystą galę, podczas której stypendyści z rąk prezydent Gdańska otrzymają specjalne certyfikaty. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia, o godz. 13.00 w Klubie Żak.
Miesięczna wartość stypendium w 2023 roku to 3490 zł brutto. Będzie ono wypłacone w miesięcznych transzach. Najkrótszy okres przyznanego stypendium w I naborze to 2 miesiące – najdłuższy to pół roku.
Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska przyznawane jest osobom pełnoletnim mieszkającym i płacącym podatki w Gdańsku, które zajmują się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Program kierowany jest do artystek i artystów jako wsparcie w procesie powstania dzieła.
Stypendialna gala
Oficjalne wręczenie certyfikatów potwierdzających otrzymanie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska za rok 2023 odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia o godzinie 13.00 w klubie Żak w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 195/197.
Wyniki pierwszego naboru
W pierwszym naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęło 290 wniosków. Wsparcie otrzymały 84 osoby, których projekty ujęte we wnioskach komisja uznała za najatrakcyjniejsze. Łączna kwota jaka została rozdysponowana w pierwszym tym naborze to 998 140,00 zł.
Pełna lista stypendystów jest dostępna na portalu gdansk.pl.
Oto niektóre z nich:
Magdalena Świerczyńska-Dolot – Gdańska historia Elżbiety Pintus. Reportaż dźwiękowy
W ramach stypendium powstanie jeden reportaż dźwiękowy. Zostanie on umieszczony na platformie soundcloud.com. Twórczyni planuje publiczny premierowy odsłuch reportażu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia we wrześniu 2023 roku.
– Reportaż dźwiękowy będzie opowiadał gdański epizod życia Elżbiety (Else) Pintus – w 2023 roku przypada 130 rocznica jej urodzin. Elżbieta była Kaszubką żydowskiego pochodzenia, autorką wspomnień wydanych pt. „Moje prawdziwe przeżycia. Meine wahren Erlebnisse”, w których opisuje m.in. swój pobyt w Gdańsku od listopada 1939 do grudnia 1942. Opowieść o wojennych losach Else będzie okazją do przyjrzenia się sytuacji Żydów w wojennym Gdańsku i przyjrzeniu się historii istnienia, wciąż bardzo mało znanego, jednobudynkowego getta na ul. Mysiej. Ta historia nałoży się także na 80lecie powstania w getcie warszawskim i będzie swoistym wspomnieniem gdańskich Żydów w najtrudniejszym okresie ich historii. Reportaż dźwiękowy ma swoją ogromną siłę, bo opiera się na głosach bohaterów, w których można usłyszeć rozmaite emocje. Opowieść dźwiękowa jest swoistym filmem bez obrazu, ma swoją dramaturgię, sceny, które działają na wyobraźnię – czytamy we wniosku.
Agnieszka Sikorska – Ptaki, owady, owoce przedstawienia z boazerii Domu Uphagena
– Dom Uphagena w Gdańsku jest kamienicą mieszczańską z XVIII wieku, obecnie oddziałem Muzeum Gdańska, z bogatym wyposażeniem w meble, zegary obrazy i instrumenty muzyczne. Unikatowe są niskie boazerie z XVIII wieku dekorowane płycinami o różnorodnych motywach – owady, kwiaty, ptaki. Mało znane i rozpowszechniane są przepiękne oryginalne wizerunki przyrody z XVIII wiecznych boazerii. Moim celem jest spopularyzowanie tych przedstawień. Planuję wykonanie kopii fragmentów boazerii z konkretnymi przedstawieniami ptaków, kwiatów, owadów i owoców. Przedstawienia zamierzam wykonać na podkładach drewnianych o wymiarach 18×24 lub 30×30 cm w technice pierwotnej. Mam nadzieję, że dzięki temu większa grupa społeczeństwa pozna oryginalne i unikatowe wyposażenie Domu Uphagena i zostanie zachęcona do bliższego i bardziej uważnego przyglądania się detalom wyposażenia. Wizerunki przyrody z boazerii są tak piękne, że aż szkoda, że nigdzie nie można znaleźć ich reprodukcji i są tak słabo rozpowszechnione – czytamy we wniosku.
Grzegorz Kwiatkowski – Śmierć i dziewczyna
– Książka poetycka o roboczym tytule „Śmierć i dziewczyna” ma dotyczyć głównie tematyki przemocy, nienawiści, wykorzystywania, manipulacji, nierówności społecznych, szczególnie tych związanych z płcią i statusem społecznym. Roboczy tytuł nawiązuje do obrazu Egona Schiele „Śmierć i dziewczyna”, na której widnieje postać Wally Neuzil, partnerki malarza, którą wykorzystał i porzucił. Autora interesuje splot etyki, estetyki, i mechanizmów społecznych, które w dużej mierze decydują o losach ludzi. Bohaterami tomu będą m.in. żona pisarza Ernsta Jungera Greta Jungera, partnerka malarza Luciena Freuda Celia Paul, i matka Artura Schopenhauera, pisarka Joanna Schopenhauer – czytamy w opisie projektu.
Bohaterami przyszłej książki poetyckiej Grzegorza Kwiatkowskiego mają być również ofiary przemocy zadawanej przez systemy totalitarne. Autora szczególnie interesuje wpływ na losy ludzi wielkich wojen, i wielkich wydarzeń społecznych i historycznych.
Anna Orbaczewska – Skończone możliwości
– „Skończone możliwości” to cykl prac malarskich, który planuję wykonać w technikach wodnych i mieszanych głównie na papierze i średniej wielkości podobraziach. Taka technika pomaga w spontanicznej pracy jak również umożliwia ją do wykonania po za pracownią. Chciałabym wykonać ok 40 prac. „Skończone możliwości” to trochę przekorny tytuł do rzeczywistości mediów, reklam, wszechobecnej teraz filozofii sukcesu gdzie zwykle serwuje się przekonanie o nieskończonych możliwościach. Zapewnia się nas, że by być szczęśliwym powinniśmy bez końca pragnąć czegoś nowego, żyć nie myśląc o śmierci, z przekonaniem, że wystarczy tylko bardzo chcieć by móc to uzyskać. Dotyczy to posiadania, ale też kariery, zdobywania lepszych stanowisk, atrakcyjniejszych partnerów itp. Uważam, że właśnie zatrzymanie się w tym biegu, akceptacja faktu ,że nasze możliwości są limitowane przyniesie nam spokój i szczęście. Skończone możliwości ma też nasze środowisko i Ziemia, której nie powinniśmy bez umiaru eksploatować. Możliwości również limituje śmierć, która jest nieuchronna. Ilość energii i siły życiowej nie jest w nas nieskończona. Wypieranie tych faktów nie prowadzi do szczęścia tylko do wzrostu lęku w nas samych, krzywdzenia innych ludzi i zwierząt, przyrody – czytamy w opisie stypendialnego wniosku.
Tomasz Chyła – Freedom From Interference
– Materiał do 5. albumu Tomasz Chyła Quintet będzie odwołaniem do dzisiejszego świata, do oczekiwań świata wobec człowieka, wobec artysty, wobec natury. To swoisty manifest wobec dzisiejszego podążania za oczekiwaniami, szybkiego życia, wirtualnego świata i portali streamingowych, które kierują się głównie matematycznymi algorytmami. Wielorakość muzyki dostępnej na świecie, przywraca ciągłe pytania typu: jak skomponować, jak zagrać, jak sprzedać? Na muzykę przełożę emocje, które towarzyszą mi od dwóch lat, kiedy przez okres pandemii i wojny na Ukrainie wiele z nich zostało poszarpanych. W dzisiejszych czasach warto zapomnieć o celu i skupić się na tym, że sama droga może być ciekawsza od tego, co czeka nas na końcu – czytamy we wniosku.
Kompozycje powstaną na kwintet: skrzypce, trąbka, perkusja, kontrabas i gitara. Muzyka do albumu stanowić będzie połączenie muzyki jazzowej, awangardy oraz muzyki współczesnej
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku