Modernistyczne centrum Gdyni jest polskim kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powodzenie złożonego wniosku byłoby doniosłym wydarzeniem w życiu miasta. W związku z tym prezydent Gdyni zaprasza mieszkańców do zabrania głosu w ogólnomiejskich konsultacjach społecznych.
Gdynia jest dumna ze swego modernistycznego dziedzictwa – unikatowej tkanki miejskiej zbudowanej w latach 20. i 30. XX wieku w duchu funkcjonalizmu. Dumna z tego dziedzictwa jest też Polska. Dlatego przygotowany przez Urząd Miasta Gdyni wniosek o wpisanie wczesnomodernistycznego centrum miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podpisany przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, generalnego konserwatora zabytków Jarosława Sellina. Wreszcie, jako oficjalny polski kandydat wniosek został przekazany na ręce dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu Lazare Eloundou Assomo. Informowaliśmy o tym w artykule Centrum Gdyni zgłoszone na listę światowego dziedzictwa.
Powodzenie polskiego wniosku byłoby bardzo ważnym wydarzeniem w życiu miasta, kolejnym powodem do dumy oraz potwierdzeniem międzynarodowej klasy gdyńskiej architektury. Aby mogło się tak stać, potrzebne są jednak pewne działania, o których informuje obszernie projekt dokumentu „Gdynia – Wczesnomodernistyczne Centrum Miasta. Plan zarządzania na lata 2023-2028”, który załączony został do pobrania pod artykułem.
Mowa m.in. o takich działaniach, jak konieczność opiniowania nowych inwestycji na terenie Śródmieścia, a zwłaszcza w rejonie mola Południowego, przez wyspecjalizowane i odpowiedzialne jednostki zewnętrzne tj.: Komitet do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Polsce i Narodowy Instytut Dziedzictwa, zgodnie z wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków. Czy też konieczność powołania wyodrębnionej jednostki do programowania, opiniowania i nadzorowania stanu i funkcjonowania ochrony wpisanego na listę obszaru. A także realizacja działań proekologicznych w związku z nowym podejściem do kwestii ochrony i konserwacji zabytków w kontekście zmian klimatu, takich jak np. ograniczenie ruchu samochodowego na korzyść rowerowego czy aranżowanie tzw. parków kieszonkowych stanowiących dodatkowe wyspy zieleni.
A co Wy o tym myślicie?
W związku z omawianymi w dokumencie zagadnieniami Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podpisał zarządzenie, w którym zaprasza do udziału w ogólnomiejskich konsultacjach społecznych, tak by dać wszystkim mieszkańcom możliwość zabrania głosu i wyrażenie swojej opinii na temat projektu. Zarządzenie oraz ankietę w ramach konsultacji również zamieszczamy do pobrania pod artykułem.
Konsultacje odbędą się w okresie od 13 marca 2023 r. do 13 kwietnia 2023 r. i przeprowadzone zostaną z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego oraz podczas spotkania z mieszkańcami w dniu 5 kwietnia 2023 r., w godz.17:00–19:00 w sali konferencyjnej Infoboksu (róg ul. Świętojańskiej i ul. 10 Lutego).
Proces konsultacyjny zakłada zbieranie uwag i opinii mieszkańców Gdyni do projektu dokumentu „Gdynia – Wczesnomodernistyczne Centrum Miasta. Plan zarządzania na lata 2023-2028” poprzez formularz konsultacyjny udostępniany w wersji elektronicznej za pośrednictwem Gdyńskiej Platformy Dialogu oraz w wersji papierowej w Wydziale Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta przy ul. 10 Lutego 24. Szczegóły konsultacji przedstawione są w załączonym pod artykułem zarządzeniu prezydenta.
Formularz konsultacyjny daje mieszkańcom możliwość zgłoszenia własnych uwag i pomysłów dotyczących poruszanych w konsultowanym dokumencie zagadnień. Ponadto osoby szczególnie zainteresowane problematyką zarządzania przedmiotowym obszarem, będą mogły wziąć udział w otwartym spotkaniu konsultacyjnym.
Do pobrania:
- Zarządzenie Prezydenta Gdyni
- Gdynia – Wczesnomodernistyczne Centrum Miasta. Plan zarządzania na lata 2023-2028
- Formularz konsultacyjny
Przemysław Kozłowski
fot. P. Kozłowski, B. Zalewski, Z.Treppa
UM Gdynia