Trwa 12. edycja konkursu o Nagrodę im. kpt. Leszka Wiktorowicza. To wyróżnienie, które honoruje zasłużonych żeglarzy i ich osiągnięcia oraz osoby kształtujące morską świadomość kolejnych pokoleń. Przedłużono termin zgłaszania kandydatów do nagrody. Propozycje można przesyłać do 24 lutego.
Nagroda im. kpt. Leszka Wiktorowicza to jeden z najważniejszych żeglarskich laurów w Polsce. Otrzymują ją osoby fizyczne, grupy, osoby prawne lub jednostki organizacyjne za wyjątkowe dokonania żeglarskie albo osiągnięcia w obszarze wychowania morskiego młodzieży czy kształtowania świadomości morskiej. Jest ona przyznawana za osiągnięcia w roku poprzednim.
Laur przyznaje kapituła w składzie:
- kpt. ż. w. Mariusz Wiktorowicz – syn patrona nagrody (przewodniczący kapituły),
- Marek Brągoszewski z Bractwa Kaphornowców,
- Marek Padjas z Bractwa Kaphornowców,
- Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni,
- Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni,
- Waldemar Heflich z Press Clubu Polska.
Trwa 12. edycja konkursu. Przedłużono termin zgłaszania kandydatów do nagrody. Można to zrobić do piątku, 24 lutego. Wystarczy wypełnić formularz na stronie nagrodawiktorowicza.pl. Laureatów poznamy w marcu. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowy medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
O patronie nagrody
Kapitan Leszek Wiktorowicz był wybitnym polskim żeglarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiekiem, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży” – największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w pierwszy historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a żaglowiec szkolny pod jego dowództwem zawsze był ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.
Nagrodę ustanowili spadkobiercy kpt. ż. w. Leszka Wiktorowicza, a także Gdynia, stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców oraz Fundacja Press Club.
Magdalena Czernek
UM Gdynia
fot. Press Club Polska