Gdynia świętuje swoje 97. urodziny. Ale nie są to typowe obchody, na których jubilat dostaje prezenty. To szacowna jubilatka wręczała dziś podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni medale i nagrody. Urodzinowa sesja też nietypowa – w Teatrze Miejskim, a nie w Ratuszu. A całość w cieniu wojny, która tragicznie doświadczyła Ukrainę, a w Gdyni wywołała falę bezprecedensowej empatii i pomocy.
Dziś, 10 lutego Gdynia świętuje urodziny. Obchody 97. rocznicy nadania praw miejskich rozpoczęły się w samo południe od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej. Wieczorem zakończyła się z kolei uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim.
Urodzinowe przemówienie wygłosiła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, która odniosła się do wojny w Ukrainie, przypominając, że rok temu, podczas 96. urodzin Gdyni, chyba nikt nie spodziewał się nadciągających bomb, cierpienia, śmierci i łez.
– Świętujemy dziś 97. urodziny Gdyni. Świętujemy wciąż w cieniu wojny, wciąż oszołomieni ogromem zła, które człowiek wyrządza człowiekowi, ale też świętujemy je wiedząc o sobie o tyle więcej, o ile nas sprawdził ten czas. Wiemy, że nie jesteśmy egoistami i że nie jesteśmy chciwi. Widzimy cel i widzimy nadzieję, tak jak widzieli je nasi przodkowie, sto lat temu budujący miasto z morza i z marzeń. I jak za kilka lat, być może już na stulecie urodzin Gdyni, będziemy mogli się cieszyć i świętować razem z wolną, bezpieczną, odbudowaną po wojennych zniszczeniach naszą przyjaciółką i siostrą Ukrainą – mówiła Joanna Zielińska podkreślając wielkie zaangażowanie w pomoc gdynian, którzy otworzyli swoje domy i zaprosili pod swój dach wojennych uchodźców.
Po przemówieniu przewodniczącej Rady Miasta goście obejrzeli życzenia urodzinowe dla Gdyni przysłałne z siostrzanego miasta Żytomierza w Ukrainie, które złożył mer miasta Serhii Sukhomłyn.
Urodziny miasta to okazja by wskazać i uhonorować najbardziej dla niego zasłużonych. Zazwyczaj to jubilaci otrzymują prezenty, ale podczas urodzinowej sesji od obchodzącej jubileusz Gdyni nagrody i medale otrzymali ci, którzy wcześniej dali miastu tak wiele.
– Bardzo ważny moment w dniu, w którym świętujemy urodziny Gdyni, czyli uroczysta sesja Rady Miasta. To taka chwila, w której dziękujemy w imieniu wszystkich mieszkańców bardzo szczególnym postaciom życia naszego miasta. W tym roku pani Hanna Uszyńska-Wenda, ksiądz Jacek Socha czy tez Ochotnicza Straż Pożarna z Wiczlina to tacy bohaterowie wspaniałej Gdyni. Nagrody Czas Gdyni to też taka tradycja, w której możemy zwrócić uwagę na zarówno piękno architektoniczne, jak i też wartość inwestycji realizowanych w naszym mieście, taką wartość, która tworzy miejsca pracy, która przekształca nasze miasto – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”
Eugeniusz Kwiatkowski przysłużył się rozwojowi miasta jak mało kto – dzięki jego wsparciu i zapewnieniu rządowego finansowania inż. Tadeusz Wenda mógł budować port, bez którego nie byłoby miasta – nic więc dziwnego, że medal „Za wybitne zasługi dla Gdyni” nosi jego imię.
Medale te otrzymują zarówno osoby indywidualne, jak i organizacje, instytucje czy przedsiębiorstwa. Przyznawany jest przez Radę Miasta Gdyni od 1994 roku, a wręcza je (nie więcej niż 3 rocznie) przewodniczący lub wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Dziś medale wręczyła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska trójce laureatów:
- Hannie Wendzie-Uszyńskiej
- Księdzu Jackowi Sosze
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdyni – Wiczlinie
Bohaterów przybliżyliśmy w artykule Nagrodzeni Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, opublikowanym po XLVII sesji Rady Miasta Gdyni z 21 grudnia 2022 roku, podczas której radni przegłosowali uchwały w sprawie nadania Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Podczas dzisiejszej sesji laudację dla Hanny Wendy-Uszyńskiej wygłosiła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Elżbieta Sierżęga.
– Urodziła się w Komorowie, w domu, w którym pielęgnowano takie wartości jak patriotyzm, tradycja, wiara, uczciwość. Szczególną rolę w życiu małej Hani odegrała babcia Halina, dbała nie tylko o wychowanie i edukację, ale była strażniczką tożsamości rodziny, zabiegała o kultywowanie pamięci o swoim mężu inż. Tadeuszu Wendzie – mówiła Elżbieta Sierżęga. – Przez wiele lat towarzyszyła swojemu ojcu, Jerzemu Wendzie w dążeniu do upamiętnienia budowniczego gdyńskiego portu. Od 2010 roku przejęła pałeczkę, starając się wypełnić duchowy testament swojego ojca. Głęboko zakorzeniona miłość do dziadka, przerodziła się w miłość do Gdyni. Działania te pochłonęły Ją bez reszty, traktowała je jak życiową misję i zaszczytny obowiązek.
O zasługach dla Gdyni, a w szczególności dla gdynian, księdza Jacka Sochy mówiła podczas sesji radna Ewa Krym, która podkreśliła, że miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy, oni tworzą jego istotę, są sercem i duchem, jego żywą tkanką; a największe zasługi miastu oddaje ten, który służy ludziom tu żyjącym.
– Mam zaszczyt przedstawić Państwu osobę, której serce wypełnione jest miłością do gdynian, której serce jest wielkie i otwarte jak nasze miasto, i jak ono znajduje miejsce dla każdego człowieka. Niezwykła to osoba, której zasługi symbolizuje wspólny stół, food truck i ciepła zupa. Jest jak boży magnes, który przyciąga ludzi dobrych i pomocnych, ale także wątpiących, obolałych i zagubionych. I łączy w owocny i wspaniały sposób siłę jednych i samotność drugich – mówiła o księdzu radna.
Zbiorowych laureatów Medalu im. Eugeniusza Wendy – OSP Wiczlino przedstawił w laudacji wiceprzewodniczący rady Miasta Gdyni Jakub Ubych.
– Ratować drugiego człowieka – ryzykując własne życie i zdrowie. Nie bez przyczyny w życzeniach składanych strażakom padają słowa „tylu powrotów, ilu wyjazdów”. Choć wykonują niezwykle ważne zadania nie nazywają ich pracą, a służbą. Trudno jest znaleźć jedno słowo, którym można określić ludzi będących w gotowości przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, aby ruszyć na ratunek. W moim odczuciu pasuje tylko jedno – bohaterzy. To zaszczyt móc przedstawić druhny i druhów z OSP Wiczlino – powiedział Jakub Ubych.
Czas Gdyni
Czas Gdyni to Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni przyznawane od 1995 roku za najlepsze gdyńskie inwestycje roku. Podobnie jak Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego trafiaja w ręce laureatów w urodziny miasta.
Tegorocznymi laureatami Czasu Gdyni w kategorii Inwestycje zostali:
Nagroda: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za budowę Publicznego Terminala Promowego przy ul. Polskiej 4
Uzasadnienie: Niezwykle potrzebna i od lat wyczekiwana inwestycja publiczna. Dzięki niej Gdynia zyskała nowe miejsce do obsługi pasażerów transportu promowego, znacząco zbliżone do centrum miasta. Promy cumują obecnie przy nabrzeżu Polskim, co znacznie ułatwia manewrowanie, a tym samym pozwala skrócić czas niezbędny do obsługi jednostki w porcie. Lokalizacja terminalu w nowym miejscu to także możliwość przyjmowania promów dłuższych aż o 65 metrów. Obiekt jest funkcjonalny i nowoczesny, zapewnia świetne warunki dla pasażerów. Terminal to również nowe miejsce pracy dla 100 osób.
Wyróżnienie: Vastint Poland Sp. z o.o. za budynek biurowy K2 przy ul. Kieleckiej 2
Uzasadnienie: Dobry przykład budynku biurowego, kreującego nowe miejsca pracy. Kształt planu każdego piętra oparty jest na konturze litery H, co daje użytkownikom łatwość podziału na dowolne moduły i elastyczne możliwości aranżacji wnętrz. Wyróżniające są – stworzone tam – świetne warunki dla pracowników, które w połączeniu z uzyskanymi wybitnymi certyfikatami ekologicznymi, wyznaczyły nowy standard budynku biurowego w Gdyni.
Laureatami w kategorii Architektura zostali:
Nagroda: APA Wojciechowski Sp. z o.o. / Vastint Poland Sp. z o.o. za projekt budynku biurowego K2 przy ul. Kieleckiej 2
Uzasadnienie: Prosta, spokojna, racjonalna bryła. Funkcjonalność. Wysoka jakość rozwiązań architektonicznych, detali, zastosowanych materiałów. Świetne wnętrza. Budynek harmonijnie wpisuje się formą i skalą w otoczenie, nawiązując do sąsiedniego osiedla mieszkaniowego i razem z nim tworząc czytelną linię zabudowy ulicy Kieleckiej. To dobry wzór dla innych inwestycji użyteczności publicznej w Gdyni. Odpowiedzialny za prace zespół architektów „czuł to miejsce”, ponieważ cały projekt inwestycji K2 powstał w Gdyni – w trójmiejskim oddziale APA Wojciechowski Architekci.
Wyróżnienie: Studio Architektoniczne Kwadrat Sp. z o.o. Sp. k. / M FOR YOU Sp. z o.o. Sp. k. za odrestaurowanie i budowę Willi Agawa przy ul. Przebendowskich 21
Uzasadnienie: To zbudowana w latach międzywojennych i figurująca obecnie w gminnej ewidencji zabytków willa oraz wybudowany w roku 2022 mały budynek mieszkalny. Nowy budynek frontowy to świetny przykład neomodernistycznej zabudowy mieszkaniowej w małej skali. Tarasowa bryła. Horyzontalne, czyste podziały okienne. Białe, klarowne elewacje. Jednak wyjątkowość tej inwestycji polega na połączeniu nowej zabudowy z kompletną rewaloryzacją starszego budynku, położonego w głębi działki. Razem tworzą wyjątkowy zespół zabudowy o wysokich walorach urbanistycznych.
Wyróżnienie: ART Architekci Sp. z o.o. Sp. k. / Ekolan Serwis Sp. z o.o. Willa Redłowo Sp. k. za projekt Wilii Redłowo przy ul. Powstania Wielkopolskiego 23 i Powstania Styczniowego 6 i 8
Uzasadnienie: Opływowe linie balkonów i bryły nawiązują do gdyńskich wzorców architektury modernistycznej. Jasne elewacje i zastosowane szlachetne materiały dobrze dopełniają całości. Dobry przykład budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Projekt inwestycji powstał w pracowni Art Architekci.
Urocztą, urodzinową sesję Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim w Gdyni zakończył koncert formacji SIDOR x S-AGE.
Przemysław Kozłowski
Fot. Mirosław Pieślak
UM Gdynia