Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza i ulica Antoniego Grabarczyka – o nadaniu takich nazw zdecydowali dziś gdańscy radni. Wszystkie nowo nazwane obiekty, wcześniej nie miały swoich nazw.
Od dziś skwer położony w Gdańsku – Śródmieściu, pomiędzy ulicami Szeroką, Latarnianą, Św. Ducha i Targiem Drzewnym nosi nazwę Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Nową nazwę nadano także nowemu odcinkowi drogi, położonemu na północ od ul. Kontenerowej w dzielnicy Stogi. Od dziś nowy odcinek drogi będzie nosił nazwę ul. Antoniego Grabarczyka, będąc jednocześnie przedłużeniem istniejącego ciągu komunikacyjnego.
Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Klub Radnych Wszystko dla Gdańska.
Ksiądz Infułat Stanisław Bogdanowicz – wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Trwałym świadectwem zasług ks. Infułata dla kultury są odzyskane, dzięki jego staraniom, zabytki sztuki sakralnej zdobiące dziś wnętrze Bazyliki Mariackiej. Pozostawił po sobie zbiór 60 publikacji i ponad 300 artykułów popularyzujących dzieje Gdańska i historii gdańskiego kościoła, które upowszechniły wiedzę o grodzie nad Motławą. Ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz był człowiekiem zasłużonym również dla przemian demokratycznych w Polsce, a szczególnie dla kształtowania etosu wolnościowego w Gdańsku. Wspierał działaczy opozycji i osoby represjonowane przez reżim komunistyczny. W historię naszego miasta wpisały się odprawiane przez niego msze w intencji ojczyzny oraz manifestacje patriotyczne, które wyruszały z Bazyliki Mariackiej. Jego zasługi zostały docenione w 2001 r., kiedy to za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów naszego miasta i podejmowanych działań na rzecz gdańskich zabytków, został wyróżniony Medalem Św. Wojciecha. Rada Miasta Gdańska w 2004 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. 2005 r otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz kościoła katolickiego w Polsce oraz zachowania dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną wśród środowisk kombatanckich. Ponadto otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2011r.), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2007r.).
Ulica Antoniego Grabarczyka
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Uchwałą Nr LIV/1369/22 Rady Miasta Gdańska z dnia 29 września 2022 r. odcinkowi na północ od ul. Prof. Witolda Andruszkiewicza nadano nazwę ul. Antoniego Grabarczyka. Nadanie nazwy dla nowo wybudowanego odcinka, począwszy od ul. Kontenerowej na północ, będącego naturalnym przedłużeniem ul. Antoniego Grabarczyka jest uzasadnione celowością zachowania jednego ciągu komunikacyjnego.
Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku