Interesujesz się historią i lubisz kontakt z ludźmi? Niestraszne Ci wystąpienia publiczne? Chcesz pracować w instytucji kultury i zdobyć doświadczenie? Dołącz do zespołu Muzeum Emigracji. Poszukiwane są osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami-przewodnikami. Zgłoszenia można przesyłać do 12 lutego.
Muzeum Emigracji szuka chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy wolontariuszy-przewodników. Po ukończeniu kursu przygotowanego przez instytucję osoby te będą oprowadzać zwiedzających w ramach spacerów po wystawie stałej.
Obecnie spacery odbywają się w soboty w godz. 11.00-12.30 i są prowadzone w języku polskim. Jednak w tym roku muzeum chce poszerzyć swoją ofertę. W planach są oprowadzania w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, a także spacery dla osób z niepełnosprawnościami (np. z audiodeskrypcją lub prowadzone w polskim języku migowym). Dodatkowo muzeum organizuje też wydarzenia tematyczne – w zależności od potrzeb.
Osoby, które zgłoszą się do programu, nie muszą prowadzić wszystkich rodzajów spacerów. Mogą wybrać te, które je najbardziej interesują.
Kto może się zgłosić?
Muzeum poszukuje osób interesujących się historią oraz ruchami migracyjnymi i otwartych na innych ludzi. Kandydaci nie powinni mieć też problemu z wystąpieniami publicznymi. Mile widziane są: znajomość języków obcych czy doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
Wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać do 12 lutego. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Pracownicy muzeum skontaktują się z wybranymi osobami.
Co zyskają wolontariusze?
Osoby, które zostaną wybrane, przejdą szkolenie z treści wystawy, obsługi klienta z niepełnosprawnościami oraz tworzenia audiodeskrypcji. Mogą również liczyć na wsparcie koordynatorki oraz zespołu muzeum, dodatkowe szkolenia, spotkania integracyjne i inne benefity. Ponadto nowi wolontariusze-przewodnicy będą mieć realny wpływ na ofertę muzeum, zdobędą doświadczenie w oprowadzaniu grup i przekonają się, jak wygląda praca w instytucji kultury. Otrzymają też zaświadczenie o odbytym wolontariacie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum Emigracji. W przypadku pytań kandydaci mogą się kontaktować z Martą Otrębską, główną specjalistką ds. wolontariatu i koordynatorką ds. dostępności: tel. 539-998-937, e-mail: m.otrebska@muzeumemigracji.pl.
Magdalena Czernek
UM Gdynia