90 tys. zł – to pula przeznaczona na realizację programu sterylizacji i kastracji kotów, zarówno wolno bytujących, jak i właścicielskich z Gdyni. Miasto w całości pokrywa koszty wykonania zabiegu. Cel akcji to zmniejszenie populacji kotów wolno żyjących, często będących potomstwem domowych futrzaków. Zależy ci na kocim dobrostanie? Posiadasz kota wychodzącego z domu? Zgłoś się ze swoim mruczkiem do wybranej lecznicy.
Odpowiedzialność właścicieli zwierząt często definiuje się hasłem: lepiej zapobiegać niż leczyć. Taka też jest idea akcji pt. „Sterylizacja i kastracja kotów właścicielskich” w Gdyni. Każdy kochający swoje zwierzę właściciel dba o nie jak najlepiej. Oznacza to również odpowiedzialne podejście do kwestii związanej z ograniczeniem populacji bezdomnych i wolno bytujących zwierząt. Los ich nie oszczędza. Lepiej więc zawczasu podjąć środki, by domowy kotek nie stał się mamą czy tatą dla całej rzeszy kolejnych, skazanych na bezdomność kociąt.
Akcja kastracji i sterylizacji kotów właścicielskich
W listopadzie wystartowała akcja kastracji i sterylizacji kotów właścicielskich z Gdyni. Jest w całości finansowana ze środków miasta.
– Od wielu lat walczymy w Gdyni z nadmierną populacją kotów poprzez zlecanie sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących „kocim fundacjom”. Obecna akcja sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich to uzupełnienie tego programu. W tym roku na oba zadania zaplanowano kwotę 90 tysięcy złotych. Pragniemy w ten sposób uszczelnić system i zmniejszyć liczbę kotów wolno żyjących. Zdarza się bowiem bardzo często, że potomstwo naszych futrzastych członków rodziny zasila populację zwierząt bezdomnych oraz sporą grupę kotów wolno bytujących. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy naszego kota domowego wypuszczamy na dwór – mówi wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć.
Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego. Finansowanie obejmuje wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie dożylnej oraz zapewnienie kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku.
Kochasz koty? Weź udział w programie
Aby wziąć udział w programie i wykastrować lub wysterylizować swojego futrzaka, należy zgłosić się osobiście do siedziby Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, znajdującej się przy ul. 10 Lutego 24, po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji wizyty pod nr 58 668 84 88. Na miejscu należy wypełnić wniosek na wykonanie zabiegu. Po jego weryfikacji wydane zostanie zlecenie na zabieg. Po uzyskaniu zlecenia należy we własnym zakresie umówić się w wybranej lecznicy na zabieg.
Nie zapomnij odpowiednich dokumentów!
Ważne: przed wypełnieniem wniosku należy okazać swój dowód osobisty oraz dokument potwierdzający prawo do kota (np. książeczka zdrowia zwierzęcia czy jego paszport). Dodatkowo, jako potwierdzenie zamieszkania na terenie Gdyni, należy okazać jeden z następujących dokumentów:
- pierwszą stronę zeznania podatkowego PIT,
- aktualny rachunek za dowolne media z widocznym adresem zamieszkania
- lub przedstawić aktualną kartę mieszkańca Gdyni.
Uwaga! Jeden właściciel może skorzystać z dofinansowania na zabieg kastracji lub sterylizacji jednego kota.
Warto też wiedzieć, że ilość zabiegów jest ograniczona. Program będzie realizowany do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 15 grudnia 2022 roku. Dlatego trzeba zgłosić się jak najszybciej.
Gdzie odbędą się zabiegi?
Zabiegi sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich będą wykonywane w trzech lecznicach weterynaryjnych na terenie Gdyni:
- Przychodnia Weterynaryjna MAGICVET, ul. Jaskółcza 4, tel: 58 623 82 22,
- Klinika Weterynaryjna S.C., ul. Stryjska 25, tel: 58 622 21 48 oraz ul. Cechowa 11, tel: 58 625 35 08.
Lekarz prowadzący poinstruuje właściciela, jak przygotować zwierzę do zabiegu i jaką opiekę mu zapewnić po opuszczeniu lecznicy. Dla zachowania bezpieczeństwa należy dostarczyć kota na zabieg i po zabiegu we własnym, szczelnym i sprawnym transporterze, przeznaczonym do przewozu kotów.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia kota, lekarz zastrzega sobie prawo do odstąpienia od wykonania umówionego zabiegu. Warto przy okazji przypomnieć, że morfologia to badanie, które naszemu kotu należy robić przynajmniej raz w roku, a starszym lub chorującym zwierzętom częściej.
Zygmunt Gołąb
Fot. Dawid Linkowski
UM Gdynia