Jak w dobie kryzysu, rosnących kosztów życia i podwyżek rozsądnie gospodarować ciepłem i efektywnie korzystać z energii, mając na względzie nasze zdrowie i finanse? W obliczu trudnej i niestabilnej sytuacji na rynku energetycznym Gdynia wraz z Okręgowym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej intensyfikuje działania służące racjonalizacji zużycia energii cieplnej.
Jakie nasze codzienne nawyki powodują niepotrzebne straty ciepła? Np. wietrzenie mieszkań przy odkręconych kaloryferach, zakrywanie grzejników lub ich zabudowywanie, utrzymywanie zbyt wysokich temperatur w pomieszczeniach, w których śpimy, pracujemy czy przebywamy, a także zapominanie o tym, aby odpowiednio przykręcić grzejniki, gdy nie ma nas w domu.
W ramach akcji „Gdynia w klimacie” zachęcamy mieszkańców do efektywnego korzystania z ciepła systemowego, przypominając zasady dzięki którym można oszczędzać ciepło z korzyścią dla portfela, zdrowia i środowiska.
– Racjonalne gospodarowanie energią i niemarnowanie ciepła w kontekście nadchodzącej zimy, ale nie tylko – powinny być absolutnymi priorytetami każdego mieszkańca Gdyni. Sytuacja energetyczna jeszcze nigdy nie była tak trudna jak obecnie – właśnie dlatego samorządy w całym kraju są zmuszone szukać oszczędności i rozwiązań, które mogą podnieść efektywność niezbędnych wydatków. Jednak sposobów na oszczędzanie energii i ciepła jest wiele, a do tego z pewnością potrzeba też zmiany nawyków. Naszym plakatem chcemy podpowiedzieć kilka prostych sposobów na oszczędzanie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
W jaki sposób możemy ograniczyć zużycie energii cieplnej?
- wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie, przy skręconym kaloryferze;
- obniż temperaturę, gdy jesteś poza domem oraz na noc (ale nie wyłączaj ogrzewania całkowicie);
- w słoneczne dni odsłoń firanki i zasłony, korzystaj z energii słońca;
- nie zasłaniaj kaloryferów;
- zatrzymuj ciepło na klatkach schodowych;
- zadbaj o szczelność okien i drzwi;
- oszczędzaj ciepłą wodę;
- dbaj o swój organizm, nie wyziębiaj się, odpowiednio się odżywiaj, ogrzej swój samochód podczas podróży.
Oszczędzanie to ważna odpowiedź na kryzys. Wierzymy, że tym trudnym czasie wspólne działania w widoczny sposób wpłyną na mniejsze zużycie energii, oszczędności w naszych portfelach, a w dłuższym okresie na poprawę klimatu. Warto więc wiedzieć, że energię można oszczędzać na wiele prostych sposobów. Co ważne, jej zużycie można dostosować do własnego stylu życia i potrzeb. Chociażby dzięki możliwości zmiany taryfy prądu, której można dokonać raz na 12 miesięcy, a to przykładowo pozwala płacić mniej za prąd w weekendy i w nocy.
Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej?
- wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia;
- wyłączaj telewizor, jeśli go nie oglądasz;
- korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są wypełnione;
- nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania;
- odłączaj od gniazdka w pełni naładowane urządzenia;
- wyłączaj listwy zasilające, kiedy nie korzystasz z podłączonych do nich urządzeń;
- korzystaj z lampki, a nie silnego oświetlenia sufitowego;
- gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz;
- gotuj pod przykrywką;
- nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki/zamrażarki;
- ogranicz otwieranie piekarnika podczas pieczenia;
- nie prasuj pojedynczych ubrań – poczekaj, aż zbierze się ich więcej;
- w urządzeniach używaj trybów „eko” lub „oszczędzanie energii”;
- wymień żarówki na energooszczędne.
Zachęcamy też do zapoznania się z najnowszym „Poradnikiem oszczędzania ciepłolubnych”, dotyczącym dobrych praktyk w oszczędzaniu ciepła i energii elektrycznej: https://opecgdy.com.pl/images/poradnikoszczedzania.pdf.
To ważne, aby wspierać zrównoważony rozwój miasta, a chcąc zmniejszyć swoje rachunki – warto podjąć próbę zmiany codziennych nawyków i korzystać z uniwersalnych wskazówek dotyczących użytkowania ciepła oraz energii.
Z załącznika poniżej można pobrać plakat z poradami, jak w prosty sposób oszczędzać energię cieplną i elektryczną.
Do pobrania:
Autor: Joanna Piekarz
UM Gdynia