Smart city to inteligentne miasto, które wykorzystuje nowoczesne technologie do poprawienia jakości życia i usług publicznych. W piątek, 28 października, podczas Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku, o tym zagadnieniu dyskutowali eksperci. W konwencie wziął także udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.
Celem spotkania było wypracowanie metod rozwoju obszarów metropolitalnych jako ośrodków wzrostu gospodarczego i społecznego oraz idei mądrego zarządzania nimi z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, mądrości mieszkańców i lokalnych zasobów. W wydarzeniu, które odbyło się na Politechnice Gdańskiej, wzięli udział eksperci środowiska akademickiego, biznesowego i przemysłowego.
W poprzedniej edycji konwentu, która odbyła się w maju, eksperci dyskutowali o przyszłości terenów postoczniowych w Gdańsku. Tym razem przewodnim tematem było pojęcie Smart City.
– Chcemy wspólnie wyznaczać kierunki i realizować cele służące rozwojowi naszego regionu, przy czynnym udziale i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówił prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – W ramach licznych inicjatyw podejmowanych przez Uczelnie Fahrenheita, bardzo często czerpiemy korzyści płynące z synergii, którą jako trzy wiodące, pomorskie uczelnie z powodzeniem budujemy i rozwijamy od ponad dwóch lat.
Konwent Gospodarczy zmienia formułę
Formuła konwentu, który odbywał się dotychczas przy rektorze Politechniki Gdańskiej, a obecnie w ramach Uczelni Fahrenheita (które współtworzy Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański), zakłada wymianę doświadczeń i rozwój współpracy środowiska naukowego i biznesowego.
– Uczelnie Fahrenheita zostały członkiem wspierającym Obszar Metropolitalny i dołączyły tym samym do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które chcą wzmacniać relację z przemysłem i biznesem oraz tworzyć na Pomorzu atrakcyjne miejsca do życia i pracy – mówił dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza i przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita.
Inteligentne miasta – debata ekspertek i ekspertów
Debatę, czyli główny punkt programu, poprzedziły wystąpienia wprowadzające do tematyki Smart City, wygłoszone przez przedstawicieli Uczelni Fahrenheita – Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Gdańskiego: prof. Aleksander Orłowski (PG), prof. Maciej Grzybek (GUMed) i dr Hanna Obracht-Prądzyńska (UG).
Z kolei w debacie, którą moderował Krzysztof Kilian, udział wzięli: prof. Andrzej Czyżewski, Politechnika Gdańska, Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, prof. Piotr Lorens, architekt Miasta Gdańsk, Marta Siciarek, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Adam Sudoł, Gdański Uniwersytet Medyczny, prof. Jakub Szlachetko, Uniwersytet Gdański, prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Uczelni Fahrenheita.
– Smart City należy postrzegać znacznie szerzej niż tylko w kontekście innowacyjnych technologii. To zrównoważone miasto i komfort wynikający z nowych rozwiązań urbanistycznych i odpowiedniej organizacji przestrzennej miasta – wyjaśniał prof. Piotr Lorens, architekt Miasta Gdańsk.
– Konwent odbywa się podczas 10. edycji kongresu Smart Metropolia, podczas którego co roku podkreślamy, że podstawą Smart City wcale nie są technologie, a ludzie. Mądre miasto to takie, które potrafi dyskutować i rozwiązywać problemy wspólnie ze swoimi mieszkańcami. Wyzwaniem jest, aby te pomysły wykorzystać i skoordynować – mówi Michał Glaser, prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Czasami mówi się, że na rozwiązania Smart City nas nie stać, a to właśnie oszczędności finansowe powinny nakłaniać nas do tego, aby każda nowa inwestycja czy remont w mieście rozwiązywała zarówno problem transportowy, klimatyczny, edukacyjny czy zdrowotny. Podczas Konwentu pokazaliśmy wiele przykładów jak to zrobić.
Na zakończenie konwentu powołano zespoły problemowe do kontynuacji działań w obrębie podjętych kwestii, a kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowano w I kwartale 2023 roku.
Więcej informacji o inicjatywach i misji FarU na stronie: www.faru.edu.pl
Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku