Kształtowanie świadomości i podnoszenie kompetencji – to główny cel Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2023, który został uchwalony przez miejskich radnych w czwartek, 27 października. Na zlecanie zadań własnych w ramach współpracy przeznaczonych zostanie ponad 92 mln zł, czyli o ok. milion złotych więcej niż w roku obecnym.
Program został przygotowany wspólnie z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych. Uwagi zbierane były podczas pięciu spotkań konsultacyjnych. Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Gdańską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Program opisuje cele, zasady, formy i kierunki współpracy. Określa priorytetowe obszary i wysokość środków na zlecanie zadań miasta organizacjom pozarządowym w tych obszarach. Ponadto znajdują się w nim zasady zawierania partnerstw, ogłaszania i przeprowadzania konkursów ofert, konsultowania i tworzenia aktów normatywnych wspólnie z organizacjami oraz sposób autoewaluacji i monitoringu programu.
Szczegółowymi celami współpracy w 2023 roku są wzmocnienie jakości i dostępności realizacji zadań publicznych przez wspieranie rozwoju instytucjonalnego organizacji oraz rozwijanie kompetencji ich liderów, pracowników i wolontariuszy oraz wzmacnianie istniejących i kształtowanie nowych mechanizmów współpracy w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe.
Największe zwiększenia budżetowe, na zlecanie zadań własnych, w stosunku do programu z 2022 roku dotyczą:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywaniu szans tych rodzin i osób,
- działalności na rzecz integracji cudzoziemców.
Patryk Rosiński
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku