Klub Twórców Reklamy przyznał łącznie 5 nagród twórcom filmu, który powstał na potrzeby kampanii prowadzonej przez Miasto Gdańsk. Komisja doceniła m.in. reżyserię, wykorzystaną muzykę oraz dobór występujących osób.
Konkurs Klubu Twórców Reklamy to przede wszystkim święto kreatywności i twórczej odwagi, w którym doceniana jest wyrazista komunikacja, niestandardowe i przełamujące konwencję idee oraz aktualność użytych narzędzi, mediów i tematów.
– Ta kampania ma zwrócić uwagę na różne aspekty równości, które dotyczą każdego z nas. Mieszkańcy Gdańska są wrażliwi i rozumieją potrzeby innych, ale z pewnością są także tacy, którzy nigdy nie mieli możliwości uświadomienia sobie, jak to jest żyć z poczuciem wykluczenia i odrębności. Nagrodzony spot jest skierowany do wszystkich gdańszczanek i gdańszczan, po to, żebyśmy umieli odkryć wrażliwość, zauważyć drugiego człowieka i jego potrzeby – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Spot kampanii Gdańsk Miastem Równości miał premierę 3 czerwca w amfiteatrze Parku Oruńskiego tuż przed koncertem Smolika i Kev Foxa, którzy stworzyli muzykę do tego klipu. Film, który wywiera na widzach głębokie wrażenie poprzez piękno zdjęć, muzykę, prostotę przekazu i osobiste wyznania dziewięciorga gdańszczanek i gdańszczan zdobył łącznie 5 nagród:
3 złote za:
- DIRECTION (Natalia Jakubowska/ Łukasz Gronowski),
- USE OF ORIGNAL MUSIC (Smolik SMOLIK /KEV FOX),
- CASTING (casting coordinators: Monika Mierzejewska, Monika Łukasiewicz, Mirosława Brzezińska)
2 srebrne za:
- CINEMATOGRAPHY (Igor Kazimierz Połaniewicz)
- DOSKONAŁOŚĆ PRODUKCJI (MOON Films)
Kampania „Gdańsk Miastem Równości” przypomina o tym, że w naszym mieście każdy, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, sprawności, orientacji czy sytuacji ekonomicznej – zasługuje na szacunek i pomoc. W nagrodzonym spocie wystąpili:
- Paweł Szymkowiak
- Emilia Mirek
- Susanna Izzetdinova
- Anna Butrym
- Paulina Pohl
- Radzisław Jusis
- Nina Abe
- Danuta Sowińska
- Michał Milka
Gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w jego powstaniu – bohaterów, realizatorów, a przede wszystkim nagrodzonych twórców.
Gdańsk Miastem Równości
Gdańsk jako miasto dla wszystkich – taki jest główny cel kampanii społecznej, która oficjalnie wystartowała 1 lutego 2022 roku. Główne założenia to: równe prawa oraz sprzeciw wobec mowy nienawiści, hejtu i dyskryminacji. W kampanii poruszane są takie obszary dyskryminacji jak pochodzenie, płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja psychoseksualna, religia, sytuacja ekonomiczna. Kampania społeczna jest kolejnym elementem uchwalonego przez Radę Miasta, w 2018 roku, Gdańskiego Modelu Na Rzecz Równego Traktowania. Działania na rzecz tolerancji i równego traktowania prowadzone są jednocześnie przez wiele jednostek w tym Radę ds. Równego Traktowania, Radę Imigrantek i Imigrantów czy Gdańskie Centrum Równego Traktowania.
Przypominamy, że przy spotkaniu z niezrozumieniem lub dyskryminacją, możliwy jest kontakt z Gdańskim Centrum Równego Traktowania. To miejsce umożliwiające bezpłatne, kompleksowe wsparcie prawne oraz psychologiczne. +48 519 544 485 – pod ten numer można dzwonić zawsze, jeśli potrzebna jest pomoc.
Patryk Rosiński
fot Grzegorz Mehring
Urząd Miejski w Gdańsku