Wybuch supertankowca i atak terrorystyczny w Naftoporcie, to temat niezaplanowanych ćwiczeń oraz test gotowości służb do podjęcia akcji. W czwartek, 6 października, w trybie pilnym zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Posiedzeniu przewodniczył Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Około godz. 10.40 dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymał informację o serii wybuchów, do jakich doszło na terenie Naftoportu. Wybuchy spowodowały znaczne zniszczenia infrastruktury. MCZK uruchomiło służby ratownicze oraz służby porządkowe, przekazując informacje o zaistniałym zdarzeniu. Na miejscu zastano liczne pożary i wybuchy, zniszczoną infrastrukturę techniczną oraz rozlew ropy na terenie basenu. Opisana sytuacja stanowiła ćwiczenia, które są realizowane na podstawie wymyślonych sytuacji, niemających związku z realnym zagrożeniem.
Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej, służby porządkowe, jednostki organizacyjne miasta i wszystkie podmioty współdziałające przystąpiły do działań w zakresie likwidacji i neutralizacji zagrożenia. Dokonano zabezpieczenia terenu działań, osób poszkodowanych oraz wykonano wszystkie działania wynikające z uruchomienia procedur w zakresie reagowania kryzysowego.
– Dziękuje wszystkim służbom za szybkie przybycie. Dzisiejsze ćwiczenia pokazały, że nasze procedury działają, a powierzone zadania realizujemy właściwie. Mam nadzieję, że będziemy spotykać się tylko w sytuacjach ćwiczeń, a nie realnych zagrożeń – podsumował Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
W ćwiczeniach wzięli udział m.in. Wojewoda Pomorski, władze Gdańska, Wojewódzki i Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, w skład których wchodzą m.in. Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojska Obrony Terytorialnej oraz przedstawicie gdańskich spółek i jednostek organizacyjnych miasta.
Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku