W Europejskim Centrum Solidarności rozpoczął się dwudniowy kongres Solidarni w Rozwoju – Aktywni dla Rozwoju. To pierwsze wydarzenie w ramach 6. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który potrwa do niedzieli, 18 września. W programie także m.in. Lekcje Obywatelskie, debaty z czołowymi dziennikarzami polskich mediów i Gdańskie Targi Książki.
Celem kongresu Solidarni w Rozwoju – Aktywni dla Rozwoju jest wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych. Hasłami tegorocznego kongresu są: społeczeństwo – solidarność – rozwój – wspólnota – demokracja w czasach permanentnego kryzysu.
– Kongres Solidarni w Rozwoju ma służyć nie tylko spojrzeniu historycznemu, ale i konfrontacji z wyzwaniami współczesności. Podczas zaplanowanych debat i dyskusji będziemy szukali odpowiedzi, jak łączyć ważne wartości. Gdańsk jest w tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu i przez dziewięć miesięcy działań mamy już swoje obserwacje, ale też pytania. Wierzę, że podczas kongresu, jak i całego Tygodnia Demokracji będziemy starali się znaleźć odpowiedzi na wiele wyzwań – mówiła podczas inauguracji kongresu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dzisiaj pytania dotyczące podstawowych praw człowieka, kondycji demokracji i rosnących zagrożeń związanych z populizmem dotyczą nie tylko Polski, ale także wielu krajów, m.in. Unii Europejskiej. Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny właśnie w Gdańsku, z udziałem międzynarodowych gości, ale i przedstawicieli świata publicznego, polityki, ekonomii i organizacji pozarządowych – aktywnych obywatelek i obywateli – będziemy starali się szukać odpowiedzi na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Wydaje się, że jedną z odpowiedzi może być właśnie wolontariat.
Biorąc udział w wydarzeniu uczestnicy poznają m.in. sprawdzone sposoby na aktywność obywatelską, dowiedzą się, czym jest sprawczość społeczna w działaniu, a także odkryją nowe formy organizacji społecznej. Poznają także odpowiedzi na pytania: Jak zarządzać aktywnością obywatelską? W jaki sposób budujemy polski i europejski kapitał wspólnotowy? Czego pandemia nauczyła obywateli i samorządy?
Cykl wydarzeń Solidarni w Rozwoju jest częścią Open Eyes Economy Summit, ruchu intelektualno-społecznego, w ramach którego tworzy się jeden z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych kongresów w Polsce. W inauguracji kongresu wziął udział prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Solidarni w rozwoju/Open Eyes Economy Summit.
Pierwsza debata kongresu dotyczyła aktywności obywatelskiej i demokratycznego działania. O tym, czego się uczymy rozmawiali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego, Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego i Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Przebieg debat można śledzić online na portalu gdansk.pl.
6. Gdański Tydzień Demokracji
Gdański Tydzień Demokracji nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, które przypada corocznie 15 września. W ramach 6. edycji wydarzenia, poza Kongresem Solidarni w Rozwoju zaplanowano także Lekcje Obywatelskie i debaty z czołowymi dziennikarzami polskich mediów o dezinformacji i dziennikarstwie śledczym, a od piątku do niedzieli (16-18.09) odbędą się czwarte Gdańskie Targi Książki. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności, wstęp jest wolny, część wydarzeń ma charakter zamknięty.
Spotkanie przy okrągłym stole
We wtorek, 13 września w ramach Tygodnia Demokracji na Oruni Górnej zaplanowano spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami. Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza przy ul. Emilii Hoene 6 o godz. 17.00. W spotkaniu uczestniczyć będą wszyscy zastępcy prezydent i dyrektorzy strategicznych wydziałów UMG i jednostek miejskich.
Więcej informacji o planowanych wydarzeniach w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji można znaleźć w osobnym komunikacie.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku