Dzięki ich szybkiej interwencji i podjętej reanimacji udało się uratować życie młodego człowieka. Dwaj funkcjonariusze gdyńskiej Straży Miejskiej, Mariusz Latecki i Sebastian Pewniak odebrali od prezydenta Wojciecha Szczurka gratulacje i nagrody finansowe za wzorową postawę podczas interwencji. Do całej sytuacji doszło jeszcze pod koniec lipca, w okolicy alei 17 Grudnia.
Każda służba, niezależnie od wzoru munduru, zobowiązuje do odpowiedzialnej postawy. Wiedzą o tym gdyńscy strażnicy miejscy, którzy dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi przy podejmowaniu interwencji uratowali życie młodego człowieka.
O krok od tragedii na parkowej ławce
To było letnie, lipcowe popołudnie w gdyńskim Śródmieściu. Straż Miejska w Gdyni otrzymała zgłoszenie o parze młodych ludzi, która na ławce przy alei 17 Grudnia, popularnym trakcie spacerowym prawdopodobnie spożywa alkohol i przyjmuje inne używki. Dyżurny skontaktował się z funkcjonariuszami, a na miejsce szybko udał się najbliższy patrol, w którym tego dnia służyli Mariusz Latecki i Sebastian Pewniak.
– Na miejscu faktycznie były dwie osoby, jedna z nich niestety podczas próby sprawdzenia tętna na tętnicy szyjnej oraz na nadgarstku miała nagłe zatrzymanie krążenia. W związku z tym podjęliśmy akcję reanimacyjną, mówiąc kolokwialnie, „pompowaliśmy” człowieka 15 minut, przy 10-11 minucie zaczął już dostawać naturalnych kolorów. Nie odpuszczaliśmy oczywiście aż do czasu przyjazdu karetki, która podpięła AED i elektrody – relacjonuje sytuację młodszy specjalista Mariusz Latecki ze Straży Miejskiej w Gdyni.
Poszkodowany to młody mężczyzna, który w środku dnia przedawkował środki odurzające w towarzystwie młodej kobiety. Mieszanka, którą przyjął na parkowej ławce okazała się dosłownie „zabójcza” – puls zanikł, a sam mężczyzna osunął się z ławki po spożyciu między innymi silnych leków przeciwbólowych, alkoholu i syropu, który dodatkowo nasilił jego działanie. Tylko błyskawicznie podjęte działanie strażników pozwoliło na przywrócenie krążenia.
– Podjęliśmy od razu akcję, nie czekaliśmy, nie zastanawialiśmy się. Adrenalina też robiła swoje. Kolega najpierw zaczął robić resuscytację, w międzyczasie od razu ja zadzwoniłem po pogotowie – opisuje mł. spec. Sebastian Pewniak, który brał tego dnia udział w interwencji.
– Gdybyśmy spóźnili się o cztery minuty, bo tyle czasu obumiera mózg od momentu nagłego zatrzymania krążenia, myślę, że ten człowiek mógłby już nie doczekać następnego dnia – dodaje jego partner z patrolu, mł. spec. Mariusz Latecki.
Gdy po kluczowych kilkunastu minutach do akcji ratunkowej przyłączył się zespół pogotowia, udało się ustabilizować funkcje życiowe u mężczyzny, po czym przetransportowano go do szpitala i objęto dalszą opieką medyczną.
Postawę strażników postanowił docenić i wyróżnić prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który w poniedziałek, 22 sierpnia wręczył obu funkcjonariuszom podziękowania za odpowiedzialną postawę oraz nagrodził ich finansowo za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.
– To bardzo trudna służba, często niewdzięczna. Myślę, że niezależnie od nagrody, podziękowań i naszej wdzięczności, wdzięczności wszystkich gdynian to także poczucie, że robi się rzeczy rzeczywiście ważne. Dzisiaj mieliśmy okazję podziękować dwóm strażnikom, którzy błyskawicznie po zgłoszeniu pojawili się na miejscu zdarzenia. Nieśli pomoc w postaci błyskawicznej reanimacji, jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia, młodemu człowiekowi, który nadużył środków uzależniających. Sprawna akcja strażników miejskich doprowadziła do tego, że udało się ocalić młode życie – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Problem, o którym warto rozmawiać
Przypomnijmy, że w Gdyni w ramach realizowanego z publicznych środków „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Gdyni na lata 2021-2024” działają instytucje i programy, które mają na celu walkę z uzależnieniami wśród młodych ludzi. W całym kraju niestety coraz częściej pojawiają się sygnały o nadużywaniu i popadaniu w nałogi już nie tylko związane z alkoholem, ale także narkotykami lub wręcz lekami opioidowymi, które uzależniają równie mocno jak inne, zakazane substancje i mogą bezpośrednio zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu młodych osób.
Jednym z miejsc, do których warto zwrócić się z obawami dotyczącymi dzieci i młodzieży mających kontakt z używkami jest Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Specjaliści z tej gdyńskiej instytucji zapraszają rodziców z dziećmi i młodzieżą do korzystania z bezpłatnych konsultacji z obszaru profilaktyki uzależnień cyfrowych i od substancji psychoaktywnych, a o programie można dowiedzieć się więcej na stronie www.poradzimy.net lub pod numerem telefonu 518 014 959.
W przypadku starszej młodzieży, która eksperymentuje z substancjami psychoaktywnymi warto skontaktować się też m.in. z osobami odpowiedzialnymi za realizację programu „Fred goes net” – więcej informacji na stronie www.programfred.pl.
Kamil Złoch
UM Gdynia