Odeszła legenda gdyńskiego samorządu. Krzysztof Szałucki był związany z gdyńskim magistratem od 1990 roku. W 2005 roku przyjął propozycję prezydenta Wojciecha Szczurka i objął funkcję skarbnika miasta. Pełnił ją aż do emerytury.
– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krzysztofa Szałuckiego. Żegnamy wielkiego Przyjaciela i Mentora, legendę gdyńskiego samorządu. Pracę na rzecz naszego miasta zaczynał razem z Franciszką Cegielską, potem przez wiele lat miałem zaszczyt współpracować z nim osobiście. Był dla nas ogromnym wsparciem i autorytetem. Wszystkim nam będzie go ogromnie brakowało – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Wszystko zaczęło się w latach 90., kiedy podjął współpracę z prezydent Franciszką Cegielską, czego efektem było współautorstwo koncepcji i praktyczne wdrożenie programu restrukturyzacji publicznego transportu zbiorowego w Gdyni oraz na terenie gmin: Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo i Żukowo.
Pełnił funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdyni ds. komunikacji miejskiej (1990-1992), zaś w latach 1992-2004 był zastępcą dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. W 2005 roku zaproponowano mu objęcie funkcji skarbnika miasta Gdyni.
Krzysztof Szałucki poświęcił się też nauce i badaniom. Równolegle bowiem do pełnionych w samorządzie terytorialnym funkcji prowadził na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego badania naukowe w zakresie ekonomiki transportu, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw transportowych oraz w zakresie teorii przedsiębiorstw, z położeniem nacisku na diagnozowanie procesów ekonomicznych i zachowań podmiotów gospodarczych w warunkach ekstremalnych i incydentalnych.
W 2000 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Był autorem i współautorem blisko 500 opracowań naukowo-badawczych i ekspertyz na rzecz praktyki, książek i podręczników, oryginalnych artykułów oraz referatów i recenzji. Był także konsultantem ekonomicznym kilkudziesięciu przedsiębiorstw i instytucji, przede wszystkim sektora transportu, gospodarki komunalnej oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Za szczególne osiągnięcia dla miasta odznaczony Medalem 70-lecia Gdyni. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją Prezydenta RP odznaczony w 2010 r. Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczony został także Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
W 2021 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, przekazując stery Aleksandrze Mendryk.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia