W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia, na których widać ciemny dym wydobywający się z komina gdyńskiej elektrociepłowni. Ucinamy spekulacje na ten temat i informujemy, że jest to związane z rozruchem urządzeń energetycznych.
Ciepło w pomorskich elektrociepłowniach jest wytwarzane przez cały rok. Wielkość produkcji zależy od zapotrzebowania odbiorców. Latem również potrzebujemy np. ciepłej wody.
W ostatnich dniach w mediach społecznościowych zamieszczono zdjęcia, na których widać ciemny dym wydobywający się z komina gdyńskiej elektrociepłowni. Na internetowych grupach rozgorzała dyskusja, co może to oznaczać. Uspokajamy, że to nie awaria. To efekt procesu technologicznego, który wiąże się z rozruchem urządzeń energetycznych.
Jak tłumaczą przedstawiciele elektrociepłowni, zazwyczaj z komina unosi się biały obłok, ale czasami można też zauważyć dym w ciemniejszym kolorze. Dlaczego?
– Biały obłok to para wodna, która wydobywa się z komina Instalacji Mokrego Oczyszczania Spalin (IMOS). Wraz z instalacją odazotowania i elektrofiltrami powoduje ona, że do atmosfery dostaje się mniej tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów. Ciemny dym wydobywający się z najwyższego komina ma związek z rozruchem urządzeń energetycznych i używanym do tego paliwem (olejem opałowym lekkim). Jest to normalna część procesu technologicznego, przewidziana w pozwoleniach środowiskowych i odbywająca się na określonych warunkach, których elektrociepłownia przestrzega. Korzystanie z oleju opałowego jest zazwyczaj planowane – tłumaczą przedstawiciele spółki PGE Energia Ciepła, która zarządza gdyńską elektrociepłownią.
Wszystkie kominy elektrociepłowni są opomiarowane i monitorowane. Zakład jest też kontrolowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Podlega również regularnym audytom środowiskowym, także tym związanym z dobrowolną przynależnością firmy do systemu EMAS (system ekozarządzania i audytu we Wspólnocie Europejskiej).
– Stale inwestujemy w nowe technologie, dzięki którym wytwarzanie ciepła jest jeszcze bardziej wydajne i bezpieczne dla środowiska. Najbliższe miesiące i lata to czas nowych inwestycji w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni. Nowa infrastruktura dalej będzie pracować w technologii kogeneracji, jednak stopniowo będzie wprowadzane paliwo niskoemisyjne – dodają przedstawiciele elektrociepłowni.
Redakcja portalu Gdynia.pl