Młodzi wolontariusze reprezentujący 12 krajów przybyli do Gdańska promować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, specjalnej Agendy ONZ, której zadaniem jest dążenie do poprawy warunków życia oraz budowanie lepszej przyszłości. W Gdańsku włączyli się m.in. w organizacje letnich półkolonii w szkołach. Inicjatywa służyć ma promowaniu wolontariatu jako świadomej postawy obywatelskiej.
Wolontariat grupowy to jedna z możliwości dla osób w wieku 18-30 lat, jaką niesie program „Europejski Korpus Solidarności”. Program umożliwia realizowanie wolontariatu krótkoterminowego lub długoterminowego, trwającego do 12 miesięcy, w wybranej przez siebie organizacji pozarządowej w Europie i poza nią. Aby wziąć udział w projekcie wolontariatu zagranicznego, nie trzeba posiadać doświadczenia, nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie. Do udziału może zgłosić się każdy z podstawową znajomością języka angielskiego. Wolontariat jest świetnym wstępem do kariery zawodowej, spełnieniem ambicji, sposobem na rozwijanie swoich pasji, początkiem przygody z pracą na rzecz innych. Motywacja do udziału w projekcie dla każdego jest inna, lecz dla wszystkich wolontariat zagraniczny to przygoda życia.
Wolontariusze odwiedzili Gdańsk
Przyjazd działaczy społecznych wpisuje się także w obchody tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Do Gdańska przybyło łącznie 19 wolontariuszy: Simona, Sonja, Irene, Irene, Nino, Emir, Ana, Lilli, Daniel, Danilo, Megha, Vera, Francesca, Panna, Adam, Martina, Veronika, Maria i Polina. Ich podstawowym zadaniem było przygotowanie, a następnie poprowadzenie w grupach zajęć międzykulturowych, sportowych, językowych i ekologicznych dla młodych Gdańszczan podczas półkolonii w gdańskich szkołach podstawowych.
Projekt niesie obopólne korzyści: uczniowie mogą wziąć udział w innowacyjnych zajęciach, spędzić czas z osobami spoza Polski, a przy tym nauczyć się czegoś nowego. Z kolei młodzi wolontariusze uczą się od siebie nawzajem, zdobywają nową wiedzę, którą mogą spożytkować w praktyce prowadząc zajęcia. W przyszłości większość z nich będzie pedagogami. Wszystko w oparciu o edukację pozaformalną, gry i zabawy międzykulturowe.
W pierwszym tygodniu wolontariusze przygotowywali swoje zajęcia. Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku w ramach wsparcia przygotowało szereg warsztatów i szkoleń ze specjalistami dotyczących m.in.: zmian klimatu, bioróżnorodności, a także animacji dziecięcej. Przez ponad tydzień swojego pobytu wolontariusze odwiedzili uczniów z SP 79, ZSP 1, ZSP 8, SP 1, SP 92, gdzie w zespołach 5-osobowych prowadzili warsztaty. Ważnym elementem ich pobytu była wizyta w Dziecięcym Ośrodku Wypoczynkowym w Wygoninie, gdzie obecnie przebywa blisko 70 ukraińskich sierot. Tam również prowadzili animacje. Oprócz zajęć w szkołach wolontariusze mieli okazję wesprzeć Zabawy Podwórkowe organizowane przez Inkubator Sąsiedzkiej Energii Chełm, wspomóc lokalny Bank Żywności, Fundację Twoja Rola, odwiedzili Inkubator Sąsiedzkiej Energii Dolne Miasto, a także zobaczyli, jak działa ogrodnictwo miejskie PLONY.
Projekt organizacyjnie wsparli wolontariusze lokalni, którzy byli nieocenioną pomocą w tłumaczeniach: Nina Katka, Kacper Kossakowski, Ranko Hoffmann i Mateusz Pisański.
Wymień się doświadczeniem
Zagraniczni wolontariusze pozostaną w Gdańsku do 9 sierpnia. Najbliższa możliwość spotkania się z nimi, porozmawiania i wymienienia swoich doświadczeń będzie w sobotę, 6 sierpnia od godz. 12.00 na skwerze Heweliusza podczas Święta Wolontariatu na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku jest akredytowaną organizacją goszczącą i wysyłającą wolontariuszy za granicę. Pomaga znaleźć oferty wolontariackie, przygotowuje osoby do wyjazdu. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Szymonem Knitterem – erasmus@wolontariatgdansk.pl
Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku