Zbliża się wielkie święto designu. 2 lipca ruszy szereg wykładów i dyskusji, które poprowadzą prelegenci z Polski i ze świata. Jakie tematy pojawią się podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days? Na odwiedzających festiwal będą czekać nie tylko wystawy w duchu empatii i klimatycznej odpowiedzialności, ale również warsztaty twórcze, spacery i konkursowe emocje. Spotkajmy się w lipcu #wGdyni!
– Po 2-letniej pandemicznej przerwie z radością zapraszam w gościnne progi PPNT na największy nadbałtycki festiwal designu. Zachęcam nie tylko do oglądania wystaw i uczestniczenia w warsztatach kreatywnych, ale przede do zabrania głosu w licznych dyskusjach. Jak zwykle poruszymy tematy istotne, niełatwe, takie jak empatia, migracja czy klimatyczna odpowiedzialność w duchu Nowego Europejskiego Bauhausu. Widzimy się 2 lipca! – zachęca wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Gdynia Design Days to nie tylko festiwal designu i rzemiosła. To również czas głębokich przemyśleń i poruszania ważnych, nieraz trudnych tematów. Na wystawach organizowanych w ramach wydarzenia twórcy wchodzą w dialog z odbiorcami, skłaniają do refleksji i dają impuls do działania.
W tym roku podczas festiwalu pojawiać będą się znane już wątki, ale w nowych ujęciach. Nie zabraknie także zupełnie nowych tematów.
Pierwszy dzień festiwalu zainauguruje dyskusja panelowa na temat tegorocznego hasła – Współmorze – a następnie wykład Lisy Lang.
Niedziela to między innymi wykłady na temat cyklu życia przedmiotów oraz poszukiwania rozwiązań, które ograniczą produkcję nowych.
Tego dnia odbędzie sie również wernisaż projektów w ramach konkursu Młodzi na start.
Kolejny tydzień zaczniemy dwoma wykładami o tematyce, która wcześniej nie była poruszana na GDD. Pierwszy z nich dotyczyć będzie projektowania nowych rozwiązań prawnych (legal design), a drugi życia w świecie otaczających nas algorytmów w wirtualnej rzeczywistości.
We wtorek, 5 lipca, czekają nas trzy zupełnie różne spojrzenia na hasło empatia.
Jedno z nich uchwycimy w wykładzie Michała Bachowskiego pt. Empatia u nas.
Środa poświęcona będzie tematom związanym z poszukiwaniem nowych materiałów oraz Bałtykowi.
Ostatni dzień wykładów – czwartek, 7 lipca – poświęcony będzie tematom związanym z Nowym Europejskim Bauhasem oraz social designem.
„Nowy Europejski Bauhaus” (New European Bauhaus) to interdyscyplinarna inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej cel to stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu. Ma wesprzeć realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa, m.in. poprzez realizację rozwiązań mających zmieniać nasze życie i przestrzeń. To projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny ukierunkowany na zrównoważony rozwój.
Jak wziąć udział?
Po dwóch pandemicznych edycjach Gdynia Design Days powraca do wydarzeń stacjonarnych. Wszystkie wydarzenia z programu odbędą się na Scenie GDD w PPNT Gdynia. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.
Poza tym skorzystać można będzie z wydarzeń towarzyszących, współorganizowanych z partnerami. Nie zabraknie również spacerów – zarówno po mieście, jak i po samych wystawach.
W ramach festiwalu organizowane są też inicjatywy równoległe, jak coroczny konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne oraz konkurs Młodzi na Start.
Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 2-10 lipca 2022 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98).
Więcej na stronie wydarzenia gdyniadesigndays.eu.
Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu organizowany od 2008 roku. Każda edycja jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykają takich tematów, jak technologia, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło. Gdynia Design Days łączy branżę projektową z biznesem. To wydarzenie dla profesjonalistów oraz wszystkich tych, którzy fascynują się projektowaniem i są ciekawi zmian zachodzących w dynamicznie rozwijających się społeczeństwach.
Karolina Szypelt
UM Gdynia